برگزاری نخستین نشست هم‌اندیشی احیای حقوق عامه در حوزه مدیریت‌شهری

برگزاری نخستین نشست هم‌اندیشی احیای حقوق عامه در حوزه مدیریت‌شهری

رئیس شورای اسلامی شهر همدان اعلام کرد: نخستین نشست هم‌اندیشی با محوریت احیای حقوق عامه در حوزه مدیریت‌شهری در مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورا برگزار خواهد شد.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهرهمدان، کامران گردان در شصت‌وهشتمین صحن شورا با حضور مدیرکل مدیریت بحران استانداری و شهردار همدان، گفت: این نشست به‌منظور ترسیم روش یکنواخت عملکرد کمیسیون‌های ماده ۵، ۷۷ و ۱۰۰ و همچنین بررسی مباحث سیماومنظر شهری، مشکلات حوزه‌های مختلف مدیریت‌شهری و… با حضور اعضای شوراهای اسلامی شهرهای استان و دعوت از قضات استان همدان برگزار می‌شود.
وی در ادامه تعیین‌تکلیف تغییر کاربری ۴۸ هکتاری به‌منظور رفع مشکل ۱۳ ساله تعاونی پرستاران و شهروندان همدانی را ضروری دانست و افزود: این درخواست باید همراه با نظر اکثریت اعضای شورا هر چه سریعتر از شورای شهر خارج شود تا شهرداری بتواند اقدامات لازم را عملیاتی کند.
گردان همچنین با اشاره به اینکه عملکرد ستاد مدیریت بحران استان همواره قابل تحسین بوده است؛ گفت: شهرداری به عنوان یکی از شاخه‌های اصلی مدیریت بحران استان در مواقع بحران سربلند بوده است که این افتخار به شورای شهر هم بازمی‌گردد.
رئیس شورای اسلامی شهر همدان ادامه داد: با توجه به بحران‌های اخیر و مطالبات مردمی برای پیگیری آلودگی هوا و شیوع بیماری آنفلوانزا توسط نمایندگان مردم، وظیفه داریم تا از مسؤولان مربوطه، پرسش‌گر باشیم.
گردان با تأکید بر اینکه جایگاه شورا در اصل ۱۰۳ قانون اساسی دیده شده است؛ اظهار کرد: مطالبه‌گری نمایندگان پارلمان شهری از حقوق اساسی آنان محسوب می‌شود.
به گفته وی؛ از آنجایی که همدان، شهر صنعتی نیست و از این منظر هم همیشه رنج برده است؛ از این رو تنویر افکار عمومی در راستای رفع شبهات معضل آلودگی هوا و شیوع آنفلوانزا و پاسخ گویی شفاف در هر زمان به‌ویژه مواقع بحران، امری ضروری است.

گردان: حماسه ۹ دی، تجلی وحدت ملت است

گردان همچنین ضمن گرامیداشت سالگرد حماسه نهم دی، گفت: سالروز حماسه ۹ دی، تجلی وحدت و همبستگی ملت ایران اسلامی است که از هر قشر و تفکر سیاسی با انسجام و همدلی خود، حماسه‌ای دیگر در تاریخ شکوهمند انقلاب اسلامی ایران آفریدند و با پیروی از مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، ارزش‌های دینی و اسلامی خود را حفظ کردند.
وی افزود: ملت انقلابی ایران، حماسه‌ای ماندگار در تاریخ رقم زده و چشم جهانیان را به عظمت انقلاب اسلامی و وفا و غیرت ایرانی، خیره ساختند.
رئیس شورای اسلامی شهر همدان ضمن قدردانی از رشادت‌ها و مجاهدت‌های همیشگی مردم همیشه در صحنه کشور به‌ویژه شهروندان همدانی، اظهار کرد: مردم همواره پرشورتر از سال‌های گذشته، حضوری باشکوه و دشمن‌شکن از خود به نمایش گذاشتند تا بار دیگر نام ایران و ایرانی در پهنه گیتی، طنین‌انداز شود.
گردان بیان کرد: اعضای شورای اسلامی شهر همدان نیز ضمن گرامیداشت حماسه نهم دی، بار دیگر با آرمان‌های مقدس انقلاب اسلامی، امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری، تجدید عهد و میثاق داشته و با ابراز انزجار از دشمنان انقلاب و میهن عزیزمان، اعلام می‌داریم در راه اهداف مقدس انقلاب، رهبری و نظام جمهوری اسلامی از هیچ کوششی فروگذار نخواهیم بود.

مولوی: تأکید بر اطلاع‌رسانی موارد بحرانی به صورت شفاف

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان نیز با تأکید بر اینکه مطالبه‌گری شورای شهر به عنوان نمایندگان مردم به معنای زیر سؤال بردن تلاش مدیریت بحران استان نیست؛ گفت: با توجه به بُعد نظارتی شورای اسلامی شهر، حتماً باید ناظر بر عملکرد حوزه مدیریت‌شهری باشیم.
ابراهیم مولوی با تأکید بر اینکه مردم برای اطلاعیه تعطیلی مدارس با هدف پیشگیری از شیوع آنفلوانزا و… نامحرم نیستند، در حالی که نگرانی‌ها تشدید می‌شود؛ اظهار کرد: سردرگمی مردم در اطلاع از جزئیات شرایط بحرانی درست نیست که انتظار می‌رود به صورت شفاف، موارد بحرانی را به مردم اطلاع دهند تا در کنترل و پیشگیری‌ها اقدام عاجل صورت گیرد.
مولوی با اشاره به اینکه مسؤولیت مسؤولان امر در راستای اطلاع رسانی مناسب امری ضروری است؛ گفت: شهرداری آمادگی دارد تا ۴ نقطه از شهر را برای نصب دستگاه پایش و بررسی کیفیت هوا اختصاص دهد.

کاوسی‌امید: ۹ دی؛ حماسه بیداری ملت ایران در عین هجوم فتنه‌هاست

رئیس کمیسیون برنامه، ‌بودجه و مالی شورای اسلامی شهر همدان هم در نطق پیش از دستور صحن شورا ضمن گرامیداشت یوم‌ا… ۹ دی، اظهار کرد: مردم با بصیرت استان همدان با حضور خود در اجتماع حماسه بیداری ایران، آن روز را گرامی داشتند و به پیروی از رهبر معظم انقلاب، تمام فتنه‌های احتمالی را از پیش‌رو برخواهند داشت.
اکبر کاوسی‌امید گفت: هماهنگ‏ کردن‏ فعالیت‌های‏ سیاسی‏، اطلاعاتی‏، اجتماعی‏، فرهنگی‏ و اقتصادی‏ در ارتباط با تدابیر کلی‏ دفاعی‏، امنیتی‏ و بهره‌گیری‏ از امکانات‏ مادی‏ و معنوی‏ کشور برای‏ مقابله‏ با تهدیدهای‏ داخلی‏ و خارجی‏ از مهمترین مباحث مورد تأکید است.
کاوسی‌امید افزود: روزگاری که رسانه‌های غربی تمام امکانات مادی و غیر مادی‌ خود را برای هدایت جریان مطلوب خود صرف کرده بودند و درست زمانی که عده‌ای خود را ذخایر نظام می‌دانستند و همراه با ضعف بارز بصیرتی مسیر را طی می‌کردند، ملت ایران هم نه به رسانه‌های غربی و هم نه به یاوه‌سران داخلی می‌گویند، هرکس با هر سلیقه‌‌ای که نامزد خود را انتخاب کرده بود، در کنار هم و دست در دست هم دندان‌های آمریکایی- غربی را خرد کرده و درس بصیرت را به خواص بی‌بصیرت دادند؛ ملت عزیزی که به تأسی از سفارش مولای متقیان در شرایط فتنه، پای خود را جای پای رهبر خود گذاشته و از گمراهی دوری جستند.
به گفته وی؛ به راستی کسی که بر اساس ادعای خود آمریکا، داعش را به وجود آورده و از داعش حمایت کرده، چه وجه اشتراکی بین سران فتنه و داعش پیدا کرده که از سران فتنه نیز حمایت کرده است؟
کاوسی‌امید افزود: شاید همین شباهت‌ها موجب می‌شود که کسانی که به خیمه‌های عاشورایی حمله می‌کنند و شعار نه غزه، نه لبنان را بر زبان می‌آورند، امت خداجو نام بگیرند؛ لفظی که سران فتنه در بیانیه‌های خود به رفتارهای قبیحانه فتنه‌گران نسبت دادند.
رئیس کمیسیون برنامه، ‌بودجه و مالی شورای اسلامی شهر همدان اظهار کرد: کسانی که مبارزه با آمریکا هیچ تقارنی با روحیات اشراف‌طلبانه و تجمل گرایانه آنها ندارد، کسانی که از گفتن واژه دشمن برای آمریکا هنوز هم ابا دارند، چه جوابی در مورد ادعاهای افشاگرانه مایکل لدین دارند؟ افشاگری‌هایی که مشخص می‌کند کسانی که در سال ۸۸ خود را شایسته ریاست بر دولت جمهوری اسلامی می‌دانستند، چیزی بیش از عروسک خیمه شب بازی آمریکا نبوده اند.
کاوسی‌امید افزود: مایکل لدین مشاور اسبق شورای امنیت ملی آمریکا اعلام کرده است سران فتنه از داخل به کاخ سفید پیغام داده اند که فشارها را بر ایران بیشتر کنند.
وی عنوان کرد: کسب قدرت به ازای تحریم دارو، کسب قدرت به ازای تحریم اقلام ضروری، کسب قدرت به ازای هر تحریم ناجوانمردانه دیگری که فشار آن مستقیم بر ملت شریف ما وارد می‌گشت؛ کسب قدرت در ازای جان ملت؛ حقیقتاً کاسبان تحریم واژه برازنده سران فتنه است.
رئیس کمیسیون برنامه، ‌بودجه و مالی شورای اسلامی شهر همدان اضافه کرد: اما این تمام ماجرا نیست، خیانت‌ها و حماقت‌ها بیش از این موارد است؛ طوری که رهبر معظم انقلاب فرمودند سال‌ها باید بگذرد تا قلم‌ها در وصف بزرگی این توطئه و فتنه به حرکت درآید.
کاوسی امید بیان کرد: امروز هم عده‌ای دیگر پرده از ذات خبیث و خائن خود برداشته و ذلیلانه کاسبی خود را از تحریم‌ها علنی کرده اند.
وی با تأکید بر اینکه ۹ دی سنگ محکی برای عوام و خواص ملت بود؛ گفت: در ماجرای فتنه سال ۸۸ بصیرت عوام بر اغلب خواص غلبه کرد؛ اما حداقل مجازات کسانی که در ماجرای مذکور با همراهی یا حتی سکوت خود بر آتش فتنه افروختند، کناره گیری از سمت‌های مدیریتی کلان است؛ زیرا این افراد فرقان لازم برای شناختن حق و پی گرفتن مسیر درست را ندارند و اگر نهیب ملت نبود شاید هم اکنون هم در خواب غفلت به سر می‌بردند.
کاوسی امید با تأکید بر اینکه اطمینان دولت محترم به برخی از این خواص موجب شد که امروز ناکارآمدی دولت نقل مجالس شود؛ اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های بارز کسانی که نظام را تا لبه پرتگاه بردند همین غربگرایی بود که امروز در این کابینه بیداد می‌کند. شاید رأفت نظام، اغماض مجلس و بی سلیقگی رئیس دولت باعث حضور کسانی در جایگاه‌های مدیریتی گردید که پرونده آنها در سال ۸۸ سفید نبوده است.
رئیس کمیسیون برنامه، ‌بودجه و مالی شورای اسلامی شهر همدان ادامه داد: در نظام جمهوری اسلامی روال محکوم کردن افراد به مجازات قانونی در حالت عادی وظیفه قوه قضائیه است؛ همین امر موجب شده است برخی تصور کنند که اقدام به حصر سران فتنه از سوی نهادی غیر از قوه قضائیه خلاف قانون و امری غیرقانونی است. هرچند این امر حاصل بی‌توجهی به روندهای دیگر تصمیم‌گیری و اقدام در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.

نوراله‌زاده: بررسی طرح ایجاد تالار گفتمان شهر برای جلب مشارکت شهروندان

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر همدان نیز در ادامه با اشاره به اینکه اواخر آبان ماه دومین اجلاس رؤسای کمیسیون‌های معماری و شهرسازی با موضوع رعایت حقوق عامه در شهر مشهد برگزار شد؛ گفت: در این جلسه سه کارگروه به عنوان کارگروه معماری، شهرسازی و بازآفرینی و طرح‌های شهری وجود داشت.
نرگس نوراله‌زاده با بیان اینکه طرح شبانه به دلیل عدم اولویت و نیاز در شهرها از دستور کار جلسه خارج شد، اظهار کرد: طرح ایجاد تالار گفتمان شهر برای جلب مشارکت شهروندان در طرح‌های شهری، بازآفرینی، توسعه محلات و… مورد بررسی قرار گرفت.
وی از بررسی طرح تشکیل کمیته سیما‌ومنظر برای ساماندهی سیما‌ومنظر شهری در این اجلاس خبر داد و گفت: این مهم مورد تصویب قرار گرفت و مقرر شد شوراها این طرح‌ها را در صحن شورای شهرها مطرح کنند تا موارد مورد نیاز را در شهر خود به اجرا برسانند.
نوراله‌زاده با اشاره به برنامه‌ریزی برای بازدهی کارخانه نوآوری مشهد، عنوان کرد: در این کارخانه فضایی برای رشد کسب‌وکارهای فناوری تشکیل و راه‌اندازی شده بود که می‌تواند مورد توجه مدیریت شهری سایر شهرها قرار گیرد.

 صوفی: همدان؛ پاک‌ترین شهر کشور است

شهردار همدان نیز در این نشست با اشاره به اینکه در زمان اعلام آلودگی شهر همدان در تهران حضور داشتم، گفت: افق دید در تهران بسیار محدود بود؛ در حالی که کوه الوند همدان از کیلومترها قابل رؤیت است؛ از این رو نباید شهر را آلوده معرفی کرد.
عباس صوفی با تأکید بر اینکه همدان؛ پاک‌ترین شهر کشور است، افزود: کوتاهی یک سازمان و خرابی دستگاه پایش هوا موجب شد تا همدان به عنوان شهر آلوده، اعلام شود؛ در حالی‌که داعیه‌دار شهر پاک هستیم.
وی اظهار کرد: شهرداری این آمادگی را دارد تا در نقاط مختلف شهر نسبت به جانمایی برای نصب دستگاه پایش هوا اقدام کند که امیدواریم محیط زیست اقدامات لازم را برای تجهیزات مورد نظر انجام دهد.
شهردار همدان همچنین نبود معاینه فنی اتوبوس‌های ناوگان حمل و نقل شهری را تکذیب کرد و گفت: پس از حادثه اتوبوس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران، الزاماً معاینه فنی تمام اتوبوس‌های شهر، انجام شد.

طالبی: حفاظت محیط زیست و دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا؛ پاسخ گوی مردم هستند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری همدان نیز با بیان اینکه چهار جلسه کمیته اضطراری آلودگی هوا از یکم تا چهارم دی ماه امسال برگزار شده است، گفت: شاخص کیفیت هوا با ۱۲ ساعت پایداری هوای همان روز ارزیابی و مشخص می‌شود که اغلب در سطح ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت.
علیمردان طالبی با اشاره به قانون هوای پاک، اظهار کرد: حفاظت محیط زیست مسؤول نظارت بر اجرای این قانون است؛ البته هر دستگاهی پیرامون آلودگی هوا و سایر شرایط بحرانی، وظیفه‌ای دارد که باید به نحو احسن اجرا کند.
وی با تأکید بر اینکه نمی‌توان با هر وضعیتی به تعطیلی مدارس اقدام کرد که قطعاً موجب ضرر به نظام آموزشی خواهد شد؛ افزود: هرگونه تصمیم گیری پیرامون تعطیلی مدارس برای برودت هوا نیز به استناد اطلاعیه و اخطاریه هواشناسی بوده است که البته مبحث آنفلوانزا هم نادیده گرفته نشد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری همدان تردد مستمر اتوبوس‌های ناوگان حمل و نقل عمومی آن هم به صورت دیزلی را یکی از دلایل آلودگی همدان برشمرد و گفت: هیچ یک از این اتوبوس‌ها معاینه فنی ندارد؛ ضمن اینکه به دلیل نبود جایگاه سوخت گیری یورو ۴، از یورو ۲ گازوییل استفاده می‌شود که دودزاست.
طالبی، ذرات آلودگی هوا را ناشی از سوخت‌ها دانست و گفت: برخی از آلاینده‌ها دست ماست که نسبت به رعایت و کنترل آن کوتاهی می‌شود.
وی با اشاره به شایعه‌های هفته قبل مبنی بر رسیدن میزان آلودگی در دستگاه پایش هوا به مرز ۵۰۰، گفت: به دلیل خراب بودن دستگاه پایش، این نقص فنی ایجاد شد؛ هرچند با تشکیل کمیته اضطراری مشخص شد که به دلیل وارد شدن ضربه به دستگاه پایش، این اشتباه در نمایشگر نشان داده شده و غیر واقعی است.
طالبی، محیط زیست را مسؤول اطلاع رسانی در آلودگی هوا اعلام کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا نیز به لحاظ بهداشتی باید پاسخ گوی مردم باشد.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *