پیش‌بینی مسیرهای فرعی برای تسهیل تردد زائران اربعین ضروری است

پیش‌بینی مسیرهای فرعی برای تسهیل تردد زائران اربعین ضروری است

 

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان گفت: در مباحث ترافیکی هماهنگی با راهنمایی و رانندگی لازم بوده که در صورت نیاز، مسیرهای فرعی از جمله محور بهار به سمت تهران به منظور تردد زائران با هدف تسهیل ترددها پیش‌بینی شود.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، علی‌اکبر نظری در کمیسیون خدمات شهری شورا با موضوع دومین جلسه ارائه گزارش و تشکیل ستاد اربعین حسینی اظهار کرد: یکی از نکات بسیار مهم و ارزشمند در جامعه تشیع، مسئله اربعین است.
وی به وقوع روندهایی پس از واقعه عاشورا و ایجاد حرکت‌هایی اشاره کرد و گفت: در آن برهه طلایه‌داران، عزت‌محوران مسئله ولایت و حسین‌بن علی (ع) را تحت عنوان دین کنار زدند.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان بیان کرد: تعصب‌های قومی از بین رفته همچون دملی چرکین در آن برهه سر باز کرد و به دلیل عدم دقت بنی امیه و مسلمانان به مسئله ولایت آنچه نباید بر سر اسلام آمد.
نظری عدم شناخت جامعه را از دیگر نکات در دلایل بروز واقعه عاشورا برشمرد و افزود: اگر اکنون نیز به این مهم توجه نکنیم مشکلاتی پیش خواهد آمد؛ شاهد هستیم جامعه بدون رهبر عراق موجب ایجاد چه مشکلاتی شده است.
وی با اشاره به عدم شناخت زمان و وضعیت جهان اسلام در برهه کنونی توسط رهبر جریان صدر تصریح کرد: از دشمنان اسلام تا داعش و… تمام توان خود را گذاشته‌اند تا اسلام ناب محمدی را ذبح کنند و در جامعه تازه آرامش و سکینه یافته نسبی عراق و در منطقه حساس ایجاد بحران کرده‌اند.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان ادامه داد: عدم شناخت و تمسک به ولایت و عدم شناخت ولایت موجب بروز چنین مشکلاتی شده است و آقایان باید بدانند وقتی ستون خیمه اسلام را قبول نکنند این خیمه فروخواهد ریخت.
نظری اربعین را یک بحث ملی، جهانی و دینی دانست و خاطرنشان کرد: متأسفانه عراق آبستن حوادثی است و آقایی که ادعای شیعه دارد با سعودی‌ها می‌نشیند اما از مرجع شیعه جهان اسلام تمکین نمی‌کند.
وی با یادآوری این مهم که اگر هوشیار نبوده و به نکات ذکر شده دقت نکنیم، آتش این تفرقه‌ها دامن ما را خواهد گرفت، یادآور شد: داعش، شیرازی‌های لندن‌نشین و… به دنبال تحقق اسلام آمریکایی هستند.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان اظهار کرد: برای طلایه‌دار بودن در دین‌داری باید به خوبی در بحث دین کار کرده و تنها به یک پیراهن مشکی پوشیدن اکتفا نکنیم تا زوایای وجودی ما با دین آغشته شود.
نظری با بیان اینکه از اینگونه حوادث و وقایع باید عبرت بگیریم، گفت: اگر در واقعه عاشورا جهان اسلام به هنگام عمل می‌کرد شاید به گونه‌ای دیگر رقم می‌‎خورد؛ مسائل بسیار وزینی در تاریخ وجود دارد که در صورت عبرت‌گیری، بسیاری از مسائل حل می‌شود.
وی در ادامه با اشاره به اهمیت توجه به رفت و برگشت زائران در مسیر اربعین بیان کرد: هماهنگی‌های داخلی مناطق به شکلی باشد که مشکلی پیش نیاید؛ شهرداری نشست‌هایی نیز با بسیج جامعه پزشکان و موکب‌ها به منظور ایجاد هماهنگی‌ها داشته باشد.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان افزود: هماهنگی بین شهرداران و استفاده از سازمان‌های مردمی به منظور استفاده در بحث پاک‌سازی موکب‌ها و مسیرهای تردد زایران مورد توجه قرار گیرد؛ مبنای اسلام بر پاکی است و باید از روایات و احادیث مرتبط با پاکیزگی در موکب‌ها استفاده شود.
نظری با تأکید بر اینکه باید از هر جهت فرهنگ عاشورایی را ترویج کنیم، تصریح کرد: شعار تنها را ملاک قرار ندهیم و وجود ما و بطن جامعه باید عاشورایی شود؛ نمی‌شود حرف ما عاشورایی اما رفتار و عمل ما غیرعاشورایی باشد.
وی بحث آب را با توجه به بحران پیش آمده در شهر موضوعی مهم درباره اربعین و میزبانی از زائران برشمرد و ادامه داد: پیش‌بینی چندین تانکر ذخیره آب با توجه به وضعیت موجود ضروری است.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان در پایان خاطرنشان کرد: در مباحث ترافیکی نیز هماهنگی با راهنمایی و رانندگی لازم بوده که در صورت نیاز مسیرهای فرعی از جمله محور بهار به سمت تهران به منظور تردد زائران با هدف تسهیل ترددها پیش‌بینی شده و مشکلی ایجاد نشود.
گفتنی است در این جلسه مدیران مناطق ۳ و ۴ شهرداری، مدیر روابط عمومی شهرداری و رئیس ستاد اربعین شهرداری به ارائه گزارشی از اقدامات پیش‌بینی و انجام شده پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *