کنترل قیمت مسکن در دست دولت / استاندار ورود کند مسکن را به نرخ واقعی برساند

کنترل قیمت مسکن در دست دولت / استاندار ورود کند مسکن را به نرخ واقعی برساند

رئیس کمیسیون فنی و عمرانی شورای اسلامی شهر همدان با تاکید بر اینکه وقتی شهر را فریز کردیم خود به خود قیمت بالا می‌رود، گفت: از اول هم باید شهر به سمت شمال توسعه می‌یافت اما نشد ولی الان که امکان توسعه به سمت شمال و شمال شرق را دارد، چرا کاری صورت نمی‌گیرد؟


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهرهمدان به نقل از خبرگزاری فارس، علی رحیمی‌فر در گفت‌وگو با بیان اینکه برای گرانی مسکن باید استاندار وارد عمل شود، اظهار کرد: اینکه گفته می‌شود مسکن به مدیریت شهری نیز مربوط می‌شود سوال اینجاست دقیقا چه بخشی از مسکن به شهرداری بر می‌گردد؟ وقتی همه چیز دست دولت است.
وی با بیان اینکه در بخش مسکن فقط عوارض و پروانه ساختمانی به شهرداری برمی‌گردد، بیان کرد: تا سالیان قبل ۶ درصد قیمت آپارتمان هزینه عوارض بود اما اکنون کمتر از یک درصد قیمت آپارتمان صرف عوارض می‌شود.
رئیس کمیسیون فنی و عمرانی شورای شهر همدان با بیان اینکه سال گذشته ۲۰ درصد تخفیف برای عوارض ساختمانی در نظر گرفته شد، بیان کرد: با این وجود باز هم شاهد گرانی مسکن بودیم.
وی به جهش قیمت آهن‌آلات و مصالح ساختمانی اشاره کرد و یادآور شد: قیمت آهن‌آلات جهش صد درصدی و برخی از مصالح ساختمانی بیش از صد درصد افزایش قیمت داشته که این بازار را شهرداری نمی‌تواند کنترل کند.
رحیمی‌فر با بیان اینکه وقتی یک واحد چند میلیارد تومان قیمت دارد، دیگر گرانی آن گردن شهرداری نیست، افزود: در هر گرانی که رخ می‌دهد، تعدادی عوامل در بازار آن اخلال می‌کنند.
وی در خصوص اینکه آیا بافت تاریخی همدان نیز محدودیت‌هایی را برای ساخت و ساز دارد، بیان کرد: قانون شهرسازی ضوابطی دارد که باید در ساخت و ساز رعایت کنیم به طور مثال ارتفاع، پارکینگ و فضای اشغال همواره باید لحاظ شود.

گرانی مسکن مسئله بغرنجی شده و کاری از دست کسی جز دولت برنمی‌آید

رئیس کمیسیون فنی و عمرانی شورای شهر همدان با بیان اینکه گرانی مسکن مسئله بغرنجی شده است و کاری از دست کسی جز دولت برنمی‌آید، یادآور شد: شهر یزد دو برابر همدان وسعت دارد اما در جمعیت یک اندازه هستند اما همدان در بخش مسکن مشکل زیادتری دارد.
وی با تاکید بر اینکه از ۲۵ سال قبل توسعه را به سمت باغات بردیم و محیط زیست را نیز نابود کردیم، گفت: از ابتدا هم باید شهر به سمت شمال توسعه می‌یافت اما نشد ولی الان که امکان توسعه به سمت شمال و شمال شرق را دارد، چرا کاری صورت نمی‌گیرد؟
رحیمی‌فر با تاکید بر اینکه وقتی شهر را فریز کردیم خود به خود قیمت بالا می‌رود تصریح کرد: به اعتقاد من اخلال اقتصادی نیز بی‌تاثیر نیست چون مصالح بالا رفته زیرا قیمت مسکن این نیست و این قیمت کاذب است.
وی با بیان اینکه دولت باید ورود کند و با تنظیم بازار مسکن را نرخ‌گذاری کند، اضافه کرد: شاید نتایج تنظیم بازار آنی نباشد اما می‌توان امیدوار بود که اثرگذار باشد.
رئیس کمیسیون فنی و عمرانی شورای اسلامی شهر همدان خاطرنشان کرد: مسکن مهم است و باید استاندار ورود کند زیرا استاندار می‌تواند با افرادی که تخصص تنظیم بازار داشته و صاحب‌نظر هستند اقدامات را شروع کنند و مسکن را به نرخ واقعی برسانند.
وی با بیان اینکه نرخ عوارض ساخت و ساز از سال قبل ۱۵ درصد افزایش یافته است، بیان کرد: امسال نیز نرخ عوارض به صورت متغیر از ۱۰ تا ۲۰ درصد تغییر خواهد کرد اما آیا قیمت مسکن نیز ۱۵ درصد افزایش یافته است؟ این مسئله باید رسیدگی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *