بزرگ‌ترین مانع تحقق طرح‌های شورای شهر، خودِ شهرداری است!

بزرگ‌ترین مانع تحقق طرح‌های شورای شهر، خودِ شهرداری است!

نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان اشاره به نامه تذکرات خود به شهرداری خطاب به شهرداری اظهار کرد: در حالی که شواهد نشان می‌دهد که بزرگ‌ترین مانع تحقق و اجرایی شدن طرح‌های شورای اسلامی شهر، خودِ شهرداری است، القای وجود دشمن فرضی در محافل مختلف توسط شهرداری، هیچ توجیهی ندارد!


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، حجت الاسلام ناصر صفری افلاکی در نطق پیش از دستور خود در جلسه صحن شورای اسلامی شهر همدان، افزود: چنانچه واقعا جایی یا کسی در امور شهرداری، کارشکنی و مانع تراشی می‌نماید شهرداری، آن را کتبا به شورا اعلام نماید.

وی ادامه داد: بدیهی است که شورای اسلامی در راستای مشی انقلابی خود با هرگونه قانون شکنی یا مانع تراشی‌های بیرونی مقابله خواهد کرد.

لزوم توجه شهرداری به سیاست‌های مصوب بودجه ۱۴۰۱

حجت الاسلام صفری افلاکی با انتقاد از برخی از فعالان حوزه سیاسی، فرهنگی و اجتماعی شهر که انتقاد از شهردار را ضربه به جریان انقلابی عنوان می­ کنند، اظهار کرد: چه کسی گفته است که شهردار، انقلابی است؟!
نایب رئیس شورای اسلامی شهر در این باره بیان کرد: شورای ششم هیچ‎گاه ادعایی نکرده که شهردار منتخب وی انقلابی است و نقدی به او وارد نیست؛ بلکه می‌بایست بدون ملاحظه به بررسی نقدها پرداخت!
وی با اشاره به موضوعی که در نامه تذکرات به شهرداری نیز به آن اشاره شده است، افزود: شهرداری اگر خود را متصف به اخلاق انقلابی می‌داند باید از مشی تساهلی بپرهیزد، چرا که اخلاق انقلابی، قانون‌مداری، عدالت خواهی و مبارزه همراه با صلابت و قاطعیت و بدون ملاحظه و تعارف با فساد را می‌طلبد و بدون اتصاف به این موارد نمی‌توان خود را انقلابی عنوان کرد!
حجت‌الاسلام ناصر صفری افلاکی در جلسه صحن شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به ماده ۸۳ قانون شوراها، اظهار کرد: مبتنی بر این ماده قانونی، تذکراتی به شهردار در دو بخش تذکرات کلی و تذکرات موردی و مصداقی ابلاغ شده است که شهرداری باید در اسرع وقت به این موارد و موضوعات پاسخ دهد.
وی لزوم تسریع در اجرای مصوبات شورای اسلامی شهر و پاسخ به مکاتبات شورا را از مهمترین این تذکرات عنوان و اظهار کرد: بسیاری از مکاتبات شورا با شهرداری بی پاسخ مانده است که ضروری است شهرداری در رفع این قصور غیرقابل توجیه، فورا اقدام نماید.
صفری افلاکی با اشاره به بخش دیگر از تذکرات بخش اول اظهار کرد: به شهردار تذکر داده شد که لازم است شهرداری به سیاست‌های مصوب بودجه ۱۴۰۱ ابلاغی شورای شهر توجه داشته باشد.
وی در ادامه به بخشی از این سیاست‌ها اشاره کرد و گفت: ارزیابی تأثیرات اجتماعی پروژه‌های کلان شهری (پیوست نگاری فرهنگی)، اعمال سیاست‎های محله محوری و رویکرد مسجدمحوری و استفاده از ظرفیت گروه‌های جهادی، تهیه برنامه فرهنگی برای تمامی عرصه‌های مدیریت شهری و هزینه کرد بودجه فرهنگی شهرداری به صورت محله محور، برون سپاری فعالیت‌های فرهنگی و فرهنگسراها و تعمیر فرهنگسراها، انجام مطالعات و طراحی اولیه طرح توسعه فضایی امامزادگان و گسترش اماکن مذهبی از جمله سیاست‌های مصوب بودجه ۱۴۰۱ ابلاغی به شهرداری همدان است.
وی در ادامه افزود: تعمیر، تجهیز و گسترش زمین‌های ورزشی محلات و تقویت بودجه ورزش شهروندی، کاهش وابستگی بودجه به فروش ملک، پرهیز از جذب نیروهای غیر ضرور و غیر متخصص (و لزوم کنترل ورودی‌های غیر مستقیم)، توجه ویژه به اقتصاد فرهنگ و هنر، تدوین طرح جامع فرهنگی با همکاری سایر دستگاه ها، تعریف پروژه‌های عمرانی بر اساس نیاز واقعی و ملاحظه اولویت ها، احداث نانسرا جهت عرضه نان سنتی و مرغوب، بازسازی و تعمیر پل‌های عابر پیاده از دیگر سیاست‌های مدنظر شورای شهر همدان در بودجه سالجاری است که مورد توجه قرار نگرفته است!

کم توجهی شهرداری به طرح همیاران محلات

نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان، طرح همیاران محلات را از جمله موضوعات مهمی دانست که شهرداری نسبت به آن کم توجهی کرده است و اظهار کرد: می‌بایست این طرح احیا شده و سطح فعالیت دبیرخانه همیاران محلات ارتقا یابد.
وی در ادامه افزود: یکی دیگر از تذکرات به شهرداری این است که چرا تحقق ردیف بودجه‌های فرهنگی به صورت متوازن صورت نگرفته است، به صورتی که برخی ردیف‌ها با بودجه کلان، همچون فوتبال تحقق صد درصدی داشته اما برخی دیگر همچون بودجه ۵۰۰ میلیونیِ کمک به مساجد تنها ۲۰ درصد تحقق یافته است!
وی در ادامه تصریح کرد: شاهد هستیم که بودجه ورزشی به صورت عادلانه‌ای توزیع نمی‌شود و ضروریست که شهرداری در راستای توزیع عادلانه بودجه ورزشی بین ورزش شهروندی و همه رشته‌های ورزشی قدم‌های بزرگی بردارد.
حجت الاسلام صفری افلاکی با اشاره به تذکرات کلی، عنوان کرد: شهرداری باید تکلیف خود را در پروژه‌های خاص مانند اسکای مال، عصرطلایی، تله کابین گنج نامه و شرکت علیصدر تعیین نماید، چرا که عدم تعیین تکلیف شهرداری در این رابطه صدمات جبران ناپذیری را به اعتبار شهر و شهرداری وارد خواهد کرد!

شهرداری طبق اختیارات قانونی مدیریت باغ بهشت را بازپس بگیرد

مدیریت باغ بهشت همدان موضوعی بود که صفری افلاکی، آن را از مسائل جدی شهر دانست و در این رابطه اظهار کرد: اکنون شاهد آن هستیم که اوضاع باغ بهشت همدان نابه سامان است و مردم در این رابطه در سختی و مضیقه قرار دارند و شهرداری باید طبق اختیاراتی که قانون به وی داده است مدیریت باغ بهشت را بازپس بگیرد تا با توان مالی شهرداری، این معضل شهری مرتفع شود و مردم بیش از این در مضیقه قرار نگیرند.
بخش دوم تذکرات نایب رئیس شورای اسلامی شهر به شهردار، تذکرات مصداقی و موردی در خصوص مصوبات شورای اسلامی شهر بود که شهرداری در اجرا کوتاهی کرده و یا نسبت به آنها توجه و اهتمام کافی را نداشته بود.
صفری افلاکی درباره این بخش از تذکرات خود، عنوان کرد: شهرداری توجه و التزام عملی نسبت به بخشی از طرح‌های مصوب شورای اسلامی شهر که به وی ابلاغ شده است را ندارد که از جمله آن‌ها می‌توان به طرح مصوب سیاست‌های فرهنگی و اجتماعی، طرح مصوب سیاست‌های ورزشی، طرح مصوب سیاست‌های گردشگری، طرح مصوب «احیای گویش همدانی»، طرح مصوب «همگانی کردن ورزش شهروندی با تأکید بر ورزش‌ها و بازی‌های بومی ومحلی» و طرح «جشنواره ملی عکس همدان پایتخت هزاره ها» اشاره کرد.

بی توجهی شهرداری نسبت به بخشی از تبصره‌های ذیل بودجه ۱۴۰۱ غیر قابل توجیه است

وی در ادامه بی توجهی شهرداری نسبت به بخشی از تبصره‌های ذیل بودجه ۱۴۰۱ را کاملا غیر قابل توجیه دانست و گفت: لزوم انجام مطالعه و ارزیابی تأثیرات اجتماعی در پروژه‌های شهری با اعتبار بیشتر از۷ میلیارد تومان، اختصاص ده درصد از بودجه فوق در برنامه‌های فرهنگی کارکنان شهرداری و خانواده‌های آنان، بازکردن معبر جنب پروژه حسینیه شهید همدانی و برداشتن دیوار، اختصاص بیست درصد از ردیف آموزش شهروندی در برنامه‌های فرهنگی مجموعه‌های زیر نظر دفتر نماینده ولی فقیه در استان از جمله این موارد به شمار می‌رود.
صفری افلاکی در این خصوص بیان کرد: اهتمام جدی به ایجاد و تجهیز فضاهای ورزشی در مناطق محروم، تعیین تکلیف در خصوص مستغلات خود به ویژه در مرکز خرید استقلال و قدس (تبصره ۲۵)، تهیه طرح جامع سرمایه‌گذاری در پایانه سفید آبی (قانتور) واقع در بلوار بدیع الزمان و بوستان فرا منطقه‌ای آمادای بعد از مطالعه و امکان سنجی پایان خردادماه و ارائه گزارش به شورا، ممنوعیت هرگونه تهاتر بدهی با مطالبات اشخاص حقیقی و حقوقی از دیگر از تبصره‌های ذیل بودجه ۱۴۰۱ است که متأسفانه مورد غفلت واقع شده است!
نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان در ادامه تذکرات خود به شهرداری، خواستار اهتمام و توجه بیشتر مجموعه مدیریت شهری نسبت به تعدادی از ردیف بودجه‌های ۱۴۰۱ شد و گفت: ردیف بودجه‌های مربوط به پروژه مطالعه، طراحی و احداث مجتمع مذهبی، تجاری و اقامتی در بلوار شهید ستار ابراهیمی(خانم بی بی گرجی)، رویداد فرهنگی سالانه، همدان مرکز جهانی طب سینایی و سنتی، طرح مجموعۀ گردشگری قانتور (تفریحی، تجاری، فرهنگی، مذهبی و خدماتی) از جمله مواردی است که شهرداری باید به آنها توجه داشته باشد!
صفری افلاکی در ادامه تذکرات خود، تصریح کرد: کمک به مساجد، ردیف بودجه مربوط به سرمایه‌گذاری در ساخت نانکده ها، ردیف بودجه پروژه ساخت فیلم کوتاه از جاذبه‌های تاریخی، مذهبی و گردشگری همدان و جانمایی مطالعات موضعی و موضوعی طرحهای گردشگری، ردیف مربوط به برگزاری فراخوان‎ها و مسابقات معماری و شهرسازی (مرکز تجاری قانتور)، ردیف بودجه ساخت سازه‌های سبک کتاب فروشی در مناطق از دیگر ردیف بودجه ۱۴۰۱ شهرداری همدان است که باید به سرانجام برسد.
نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان در خاتمه صحبت‌های خود خواستار اهتمام وافی، برخورد جدی، قانونی و بدون تبعیض شهرداری با تخلفات ساختمانی در محدوده و حریم شهر همدان شد.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *