لزوم تقویت ناحیه محوری در پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز

لزوم تقویت ناحیه محوری در پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان، اظهار کرد: مشکلات عدیده‌ای در شهر وجود دارد که باید تصمیمات مقتضی در بحث کنترل و نظارت اتخاذ شود.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، علی اکبر نظری در جلسه اخیر کمیسیون خدمات شهری شورا ضمن تبریک هفته بسیج، بر لزوم کنترل و نظارت بر ساخت و سازهای غیر مجاز در شهر همدان تأکید کرد و گفت: ناحیه محوری یکی از ظرفیت‌های مهم در این حوزه است که می‌تواند مدیریت‌های پراکنده را سامان دهد و با بلوک بندی مناطق می‌توان مشکلات ساخت و سازهای غیر مجاز را تا حد زیادی مرتفع کرد.
وی با اشاره به اینکه دوربین‌های نظارتی نقش مهمی در کنترل و پیشگیری از بروز تخلفات دارد، افزود: شرکت‌های دانش بنیان از دیگر ظرفیت‌های مهم در این حوزه به شمار می‎ رود که می‌توان با استفاده از پهپادها در کنترل ساخت و سازهای غیر مجاز و مشکلات موجود بهره برد.
وی در ادامه خطاب به مسوولان اداره مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری همدان، تأکید کرد: مخالف هرگونه تبعیض در اجرای قانون با متخلفان هستم و معتقدم امکانات موجود باید به مساوات برای مردم باشد و نباید هیچ گونه تبعیضی در بین شهروندان شاهد باشیم و باید در این زمینه تابع قانون باشید.
مسگریان: مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات شهری نیازمند اصلاح ساختاری و بودجه‌ای است
رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز در ادامه این جلسه اظهار کرد: اهمیت حوزه پیشگیری و رفع تخلفات شهری بسیار مهم است و برخورد قانونی، همه جانبه و عادلانه در این حوزه بسیار حائز اهمیت است و نباید تبعیض بین شهروندان در اجرای قانون را شاهد باشیم.
محمود مسگریان با تأکید بر اینکه مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات شهری نیازمند اصلاح ساختاری و بودجه‌ای است، افزود: برگزاری جلسات کارشناسی و تخصصی در این زمینه ضروری است و باید از تجربیات موفق شهرداری‌های کلانشهرها در این زمینه بهره برد.
وی بیان کرد: به هر میزان که این مجموعه قانون‎‌‌ مدار و ضابطه مندتر عمل کند، قطعا شاهد کاهش تخلفات در شهر و به تبع آن افزایش رضایتمندی خواهیم بود.

حیدری: با دستمال چرب نمی‌شود شیشه را پاک کرد

رئیس کمیسیون فنی عمرانی شورای اسلامی شهر همدان نیز در ادامه این جلسه با اشاره به پخش فیلم و عکس ‎هایی در زمینه تخلفات ساخت و سازهای غیرمجاز در شهر، گفت: تصاویر تلخی را در حوزه پیشگیری از رفع تخلفات شاهد بودیم اما این تلخی نباید ما را از تلخی بزرگ‌تر دور کند.
مهدی حیدری ادامه داد: اگر روزی ساختمانی غیر قانونی احداث شود و خدایی نکرده سقف آن بر سر زنان و کودکان فرو بریزد و شاهد تلفات جانی در آن باشیم، تلخی موضوع چندبرابر می‌شود و تبعات بیشتری به دنبال دارد. از این رو باید با راهکارهای قانونی از بروز تخلفات احتمالی جلوگیری کنیم.
وی در ادامه بر لزوم آموزش شهروندی در مباحث مختلف شهری تأکید کرد و گفت: متأسفانه کلاس‌های آموزش شهروندی تعطیل شده و بودجه آن صرف هزینه‌های دیگری می‎ شود در حالی که می‌توان با استفاده از این ظرفیت در حوزه پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در شهر، خطرات احتمالی را به حداقل رساند و معتقدم باید قدرتمندتر ورود کنیم تا شاهد خروجی مثبتی باشیم.
وی در ادامه افزود: ایجاد یگان حفاظت در پیشگیری و برخورد با تخلفات شهری بسیار ضروری و نیازمند پیگیری جدی است که متأسفانه در این زمینه کوتاهی شده است.
حیدری با تأکید بر اینکه با دستمال چرب نمی‌شود شیشه را پاک کرد، افزود: در بحث برخورد با متخلفان از قله باید شروع کنیم تا به دامنه برسیم و معتقدم مدیر تحت هیچ شرایطی نباید تخلف کند چرا که علاج واقعه قبل از وقوع آن است و قانون اول باید برای افراد صاحب نفوذ اجرا شود و نباید مردم مناطق کم برخوردار قربانی این تبعیض شوند.
این عضو شورا افزود: اینکه مدیر ارشد شهری تخلفات ساختمانی داشته باشد و در ارسال این تخلفات به کمیسیون‌های مربوطه کوتاهی کند، تبعیض آشکار است و عامل اصلی نا امیدی مردم همین موارد است.

بادامی نجات: ضرورت رسیدگی به وضعیت معیشتی کارکنان مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات شهری

رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر همدان نیز در ادامه این جلسه خواستار اصلاح و تغییر ساختار سازمانی و رسیدگی به وضعیت معیشتی نیروی انسانی در اداره مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات شهری شد.
حمید بادامی نجات افزود: شهرداری در ساختار مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات شهری نیازمند تجدیدنظر جدی است و نواحی گزینه مناسبی برای موضوع نیست.
وی بیان کرد: معتقدم این مدیریت باید به مناطق واگذار شود و هر منطقه مسؤولیت آن را عهده دار شود و شهرداری ستاد کار نظارتی در جهت تسهیل امور و پیشگیری از تخلفات را پیگیری کند.
عضو شورای اسلامی شهر همدان ادامه داد: در این زمینه می‌توان از تجربیات موفق شهرهای دیگر استفاده کرد و به صورت بومی آن را الگوسازی کنیم.
وی تصریح کرد: نیروی انسانی به لحاظ مالی و معیشتی باید تقویت شود چرا که در غیر این صورت نمی‌تواند به درستی به وظایف خود بپردازد و همین موضوع می‌تواند بستر تخلف در این مدیریت را افزایش دهد.
رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر همدان عنوان کرد: شهرداری چه در زمان پرداخت و چه در میزان مبلغ حقوق و همچنین اعمال مشوق‌های مالی به کارکنان این مجموعه توجه بیشتری داشته باشد چرا که این امر نقش مؤثری در کاهش بزه و تخلفات احتمالی در بین کارمندان دارد.

حسینی: ضرورت توجه به ناحیه محوری در جهت کاهش معضل ساخت و سازهای غیرمجاز

شهردار همدان نیز در این جلسه ضمن تقدیر از شورای شهر به خاطر برگزاری جلسات تخصصی در کمیسیون‎ ها، گفت: در بحث کنترل و نظارت دو وجه داریم که در وجه نخست به دلیل محدودیت‌های موجود با نقطه مطلوب مورد انتظار مجموعه و مردم فاصله زیادی داریم که تحقق این موضوع نیازمند حمایت جدی شورا و دستگاه ‎های امنیتی است.
سید مسعود حسینی بیان کرد: وجه دوم هم بررسی اقدامات و فعالیت‌های انجام شده در قیاس با سال‎های قبل است که آمار و ارقام نشان می‌دهد نسبت به مدت مشابه سال گذشته فعال‌تر شده ایم، اما همچنان نتیجه مطلوب و مورد انتظار حاصل نشده است.
وی تصریح کرد: حوزه املاک به لحاظ شرایط اقتصادی شهر همدان مورد علاقه شهروندان است و همین امر سبب بروز معضل ساخت و سازهای غیرمجاز شده است که معتقدم باید از ظرفیت ‎هایی نظیر ناحیه محوری، همیاران محلات و سایر ظرفیت‎های موجود در جهت کاهش این معضل شهری گام‌های جدی و اثرگذاری برداریم.
شهردار همدان بیان کرد: حوزه کنترل و نظارت در شهرداری به دلیل حساسیت‌های موجود نیازمند حضور نیروهای سالم و متعهد است که باید ساماندهی نیروها در این حوزه در اولویت قرار گیرد تا شاهد اجرای صحیح قانون و به تبع آن افزایش رضایتمندی مردم از این مجموعه باشیم.

جلیلوند: ناحیه محوری در حوزه پیشگیری از تخلفات بسیار حائز اهمیت است

معاون خدمات شهری شهردار همدان نیز در ادامه این جلسه گفت: پدیده ساخت و سازهای غیرمجاز در تمامی شهرها به ویژه شهرهایی که حاشیه نشینی در آنها نمود بیشتری دارد اتفاقی ناگریز است که باید چاره اندیشی شود.
حامد جلیلوند با اشاره به اینکه عمده تخلفات شهری توسط افراد صاحب نفوذ انجام می‌شود، افزود: مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات شهری و اجرائیات خط مقدم شهرداری در مواجهه با مردم هستند که متأسفانه در برخی موارد شاهد سفارش و اعمال نظر برخی افراد صاحب نفوذ هستیم که موجب می‌شود توان کار از مدیریت شهری گرفته شود.
وی افزود: ناحیه محوری در حوزه پیشگیری از تخلفات بسیار حائز اهمیت است که این موضوع در اکثر کلانشهرهای کشور اتفاق افتاده است و می‌توان با دقت نظر و تمرکز بیشتر از بروز حوادث این چنینی جلوگیری کرد.
وی با اشاره به اینکه می‌توان از ظرفیت پاکبان‎ها و سر پاکبان‎ها در این حوزه بهره برد، افزود: برنامه ‎ریزی‌های لازم در این زمینه صورت گرفته و مشکلی از این بابت وجود ندارد، اما موضوع اصلی برخورد ثانویه است به طوری که در مواردی حکم قانونی هم داریم اما توان اجرایی لازم وجود ندارد و الان بیشتر موارد رفع مسؤولیت است.
معاون شهردار همدان بیان کرد: در موضوع پیشگیری از تخلفات و ساخت و سازهای غیرمجاز نیازمند حمایت جدی دستگاه قضا هستیم و در این بین ضوابط قانونی موجود نیازمند اصلاح و بازنگری است.
جلیلوند با تأکید بر اینکه ضوابط فعلی پاسخ گوی نیازهای مردم و مدیریت شهری نیست، افزود: با توجه به حجم کار و ضرورت موجود نیازمند حمایت جدی مسوولان هستیم چرا که این موارد از دیرباز نیز مسبوق به سابقه است و می‌طلبد مدیریت ارشد استان در این حوزه ورود کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *