اجرا نشدن کامل قانون هوای پاک / کنترل آلودگی هوا کامل مدیریت نمی‌شود

اجرا نشدن کامل قانون هوای پاک / کنترل آلودگی هوا کامل مدیریت نمی‌شود

جلسه کمیسیون خدمات شهری، زیست محیطی و بهداشت شورای اسلامی شهر همدان این هفته در آستانه هفته هوای پاک، با حضور مدیران و کارشناسان حفاظت محیط زیست، فعالان این حوزه با موضوع بررسی عوامل آلودگی هوای شهر و راهکارهای پیش رو برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان با انتقاد از اجرا نشدن قانون هوای پاک، گفت: متأسفانه چون ما مسائل مدیریتی مربوط به کنترل آلودگی هوا را تا حدود زیادی رها کرده‌ایم، با وجود داشتن قوانین بسیار در حوزه مدیریت آلودگی هوا، عملا نتوانسته‌ایم گامی مهم در این زمینه برداریم.
علی اکبر نظری با اشاره به فرارسیدن هفته هوای پاک افزود: یکی از از بالاترین نکاتی که در حقوق انسان وجود دارد، قانون هوای پاک و عدم آلودگی محیط زیست و آلودگی‌های صمعی بصری است که می‌طلبد در این زمینه دقت بیشتری صورت پذیرد.
وی با تأکید بر لزوم توجه بیشتر به مسائل مدیریتی در کنترل آلودگی هوا، اظهار کرد: وضعیت آلودگی هوا در شهر همدان نسبت به سال‌های گذشته بدتر شده است و در این شرایط قانون هوای پاک به درستی اجرا نمی‌شود.
نظری اظهار نظر کرد: در راستای اقدامات باید تدابیر درستی بیندیشیم و در زمان خود به درستی عمل کنیم و مدیران ارشد شهرداری در زمینه برف روبی درست عمل نکرده‌اند.
وی آموزش‌های شهروندی را لازمه نهادینه کردن امور فرهنگی برشمرد و افزود: علم و دانش سنگ بنای مدیریت است اما متأسفانه ما مدرنیته را نیز تخریب کرده‌ایم و به موضوعات در این زمینه توجه نمی‌کنیم.
نظری خبر داد: شورای اسلامی شهر اخیرا تخصیص ۶ میلیارد تومان بودجه برای افزایش دوربین‌های شهر را مصوب کرده است.
وی با انتقاد از اینکه متأسفانه در انجام کارها بیشتر سیاسی هستیم تا اجرایی و عملیاتی، تأکید کرد: باید از سیاست‌زدگی بپرهیزیم و با انسجام و هم افزایی به امور بپردازیم چرا که همدلی لازمه پیشبرد کارها است.

بادامی نجات: لزوم راه‌اندازی اداره محیط زیست در شهرداری

رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری گردشگری و مالی شورای اسلامی شهر همدان هم در این جلسه با اشاره به اینکه مسایل زیست محیطی از دغدغه‌های مدیریت شهری است، گفت: شهرداری باید اداره محیط زیست را راه‌اندازی کند و شورای اسلامی شهر به دنبال تحقق این موضوع در معاونت خدمات شهری شهرداری است.
بادامی نجات با انتقاد از عدم پرداخت عوارض آلودگی به شهرداری همدان، افزود: از سال ۱۳۹۷ تاکنون تنها ۵۰ میلیون تومان در این خصوص شهرداری دریافتی داشته است.
وی با بیان اینکه تأکید شورای اسلامی شهر نیز بر این است که عوارض‌ دریافتی باید در محل مورد نظر هزینه شود، اضافه کرد: در حوزه حمل و نقل عمومی همدان ضعف دارد که عوامل متعددی در این زمینه تأثیر دارند و ایجاد تراموا یا قطار شهری از برنامه‌های مدیریت شهری است و باید تلاش کنیم از ظرفیت بودجه ملی برای تحقق این پروژه جذب کنیم.
وی با اشاره به تدوین طرح جامع شهر همدان اظهار کرد: با توجه به اهمیت حوزه محیط زیست، لازم است حفاظت محیط زیست استان در طرح جامع با جدیت وارد شده و پیشنهادات خود را برای قبل از نهایی شدن این طرح ارائه دهد.

رضایی: مشارکت شهروندان در مسائل زیست محیطی در گرو آگاهی آنها است

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان هم در ادامه این جلسه با تأکید بر فراهم کردن زمینه مشارکت شهروندان در امور شهری گفت: شهروندان باید از اهمیت محیط زیستی فهم درستی داشته باشند چرا که مشارکت شهروندان در گرو آگاهی و فهم صحیح آنها از مسائل زیست محیطی است.
علی رضایی اضافه کرد: شهرداری می‌تواند در حوزه زیست محیطی با آموزش شهروندی به این مهم بپردازد.
رضایی اعلام کرد: مرکز پژوهش‌های شورا آمادگی این را دارد که در حوزه‌های زیست محیطی با حضور اساتید و متخصصان، تخصصی به این موضوعات بپردازد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان: ضرورت توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی و فضای سبز

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان هم در این جلسه با اشاره به اهمیت حوزه محیط زیست در مدیریت شهری، گفت: اولین مطالبه ما از مدیریت شهری همدان، توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی فرسوده است زیرا این معضل آلودگی هوای شهر را تشدید کرده است.
سیده مریم محمدی اضافه کرد: بر اساس مطالعه سیاهه انتشار آلودگی هوای همدان، از مهمترین عوامل آلودگی هوای این شهر به ترتیب حرکت خودروهای شخصی سواری، حمل و نقل عمومی و خودروهای سنگین دیزلی است لذا تقاضا داریم یکی از اولویت‌های مهم شهرداری همدان ساماندهی حمل و نقل عمومی باشد و از مهمترین راهکارهای حل معضلات حمل و نقل عمومی فرسوده، راه‌اندازی اتوبوس‌های برقی در شهر است.
وی با انتقاد از اینکه حتی یکی از دوربین‌های شهر همدان به سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران وصل نیست، اظهار کرد: به کارگیری دوربین‌های ال‌ای زد(LEZ) برای کنترل و کاهش آلایندگی خودروها ابزار بازدارنده است و انتظار می‌رود شهرداری به این موضوع بپردازد.
وی با بیان اینکه برخورد با ترک فعل در قانون هوای پاک در کشور شروع شده است، یادآور شد: در بسیاری از شهرداری‌های کلان شهرهای کشور اداره محیط زیست راه‌اندازی شده است که می‌طلبد شهرداری همدان نیز در این زمینه اقدام کند.
وی یکی از تکالیف شهرداری‌ها را توسعه فضای سبز و ایجاد کمربند‌های سبز در اطراف شهر برشمرد و گفت: متأسفانه در همدان با کمبود فضای سبز مواجه هستیم، حتی در بخش‌های عمده شاهد تغییر کاربری‌های فضای سبز هستیم.
وی با انتقاد از اینکه عوارض آلایندگی در جای خود به درستی هزینه نمی‌شود، گفت: از سال ۱۴۰۲ نحوه هزینه کرد عوارض آلایندگی‌ها رصد خواهد شد.
محمدی اضافه کرد: نظارت و بازدید سرزده از مراکز معاینه فنی خودرو‌های سبک و سنگین استان، در سال جاری افزایش داشته و از ابتدای سال، ١۶٣ مورد بازدید و نظارت و تست‌های مقایسه‌ای صورت گرفته است.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *