شوراهای شهر اختیارات وسیعی ندارند/ فاقد قانون مدیریت واحد شهری هستیم

شوراهای شهر اختیارات وسیعی ندارند/ فاقد قانون مدیریت واحد شهری هستیم

رییس شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه شوراها اختیارات وسیعی ندارند، گفت: متأسفانه به دلیل فقدان قوانین و عدم زیرساخت‌های کافی، فاقد قانون مدیریت واحد شهری هستیم.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، محمود مسگریان در جلسه هم‌اندیشی با موضوع احیای ظرفیت قانونی شوراها و اقدامات اصلاحی در ساختار و افراد آنها» به همت مرکز پژوهش‌ها و با حضور اعضای ادوار گذشته شورا، اظهار کرد: امید است که این ارتباط، حضور و توجه، ثمرات ارزشمندی برای حرکت روبه جلوی شوراهای اسلامی داشته باشد.
وی با تبریک ایام‌الله دهه فجر گفت: دهه فجر ایام مبارکی است که مردم انقلابی و شجاع ایران در راستای اقامه حق قیام کردند و با ایثار، فداکاری و پایداری یکی از بزرگ‌ترین انقلاب‌های تاریخ را رقم زدند.
رییس شورای اسلامی شهر همدان بیان کرد: مردم ایران در پایان قرن بیستم به جهانیان این پیام را دادند که باید در روابط سیاسی، اجتماعی و اخلاقی جوامع دگرگونی حاصل شود و این دگرگونی و تحول به رهبری امام خمینی (ره) به وقوع پیوست.
مسگریان رعایت شأن و جایگاه روحانیت و طلبگی، خدمتگزاری به مردم و همنشینی با مردم را از صفات بارز رهبر کبیر انقلاب برشمرد و افزود: امام (ره) پیام قرآن و دستورات اسلام را مهمترین و اصلی‌ترین پیام برای تغییر شیوه زندگی و سعادت می‌دانست.
وی با بیان اینکه نظام مقدس جمهوری اسلامی در ۲۲ بهمن ماه سال ۵۷ با قیام مردم به ثمر نشست و در ۱۲ فروردین ماه سال ۵۸ با رفراندوم عمومی و اکثریت مطلق در ایران تحقق یافت، تصریح کرد: حکومت الله، حضور قرآن در زندگی مردم است و طبق آیات قرآنی، هیچ گاه باطل نخواهد ماند و تجدید نخواهد شد.
رییس شورای اسلامی شهر همدان ادامه داد: باطل و شیطان به دلایل مختلف منحرف کردن انقلاب اسلامی از اهداف خود و ناامید کردن مردم از نظام را در دستور کار دارد.
مسگریان با اشاره به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب مبنی بر حفظ وحدت و یگانگی با وجود سلایق گوناگون، خاطرنشان کرد: بروز مسایل در جامعه به صورت مقطعی، زودگذر اما پندآموز و دردآور اما هشداردهنده است.
وی یادآور شد: دستور مقام معظم رهبری مبنی بر عفو تعدادی از دستگیرشدگان اتفاقات اخیر برای جامعه، مردم و انقلاب، روح‌بخش و حیات‌بخش بود.
رییس شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به برگزاری اجلاسیه شورای عالی استان‌ها در آبان ماه و تأکیدات رییس جمهور در خصوص شوراها، اظهار کرد: احیای ظرفیت‌های قانونی شوراها از جمله این تأکیدات بود و بر آن شدیم به این منظور از سوی مرکز پژوهش‌ها از مجربان شورا در دوره‌های مختلف و کارشناسان استفاده شود.
مسگریان با بیان اینکه بازنگری قانون شوراها در مجلس شورای اسلامی در حال انجام است، گفت: از سوی شورای عالی استان‌ها نیز جلساتی با کمیسیون‌های مربوطه در مجلس برگزار می‌شود.
وی موضوع انتخاب شهرداران را یکی از مباحث مطرح در جلسه مذکور دانست و بیان کرد: متأسفانه از ابتدا تا کنون، قوانین در راستای تنزیل اختیارات شوراها بوده و اگر روند انتخاب شهردار نیز تغییر یابد شاید این مورد نیز از دیگر موارد در پایین آوردن شوراها می‌شود که این را شایسته نمی‌دانیم.
رییس شورای اسلامی شهر همدان به بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص حدود اختیارات شوراها اشاره کرد و افزود: در قانون اساسی ظرفیت‌های خوبی برای شوراها تعیین شده است.
مسگریان با بیان اینکه از ابتدای انقلاب بارها موضوع اختیارات، ساختار و تشکیلات شوراها در مجلس مطرح شده است، تصریح کرد: پنج سال پس از سال ۹۶ به این نتیجه رسیدند که قانون شوراها کاستی‌ها و ابهاماتی دارد و نیاز به بازنگری آن است.
وی با تأکید بر اینکه شوراها اختیارات وسیعی ندارند، ادامه داد: متأسفانه به دلیل فقدان قوانین و عدم زیرساخت‌های کافی، فاقد قانون مدیریت واحد شهری هستیم در حالی که در بسیاری از شهرها در کشورهای پیشرفته این قانون سال‌ها در حال اجراست؛ البته شوراها نیز طی سال‌های گذشته نشان دادند توان انجام این کار را ندارند.
رییس شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به محدودیت‌های اعضای شورا خاطرنشان کرد: اعضای شورا حتی توان بکارگیری یک نیروی توانمند را نیز ندارند در حالی که شورای شهر باید دارای تشکیلاتی منسجم باشد.
مسگریان یادآور شد: متأسفانه انجام تصمیمات در برخی دستگاه‌ها تابع بده بستان‌های بین ادارات می‌شود و این در حالی است که انجام تصمیمات شورا، در قانون صراحت دارد.
وی با اشاره به اقدامات خوب شورای شهر همدان در ادوار مختلف اظهار کرد: اکنون شوراها جوانی نورسته هستند که باید متناسب با نیازهای روز برای رفع این نیازها در شورا اقدام شود؛ شورا یک هدیه برای مردم است که باید در حفظ آن کوشا باشیم.

کاوسی‌امید: ظرفیت‌های قانون اساسی در مورد شورا بی‌نظیر است

رییس کمیسیون برنامه، بودجه و فناوری اطلاعات شورای شهر همدان نیز در این جلسه گفت: متأسفانه فاقد آموزش در کار گروهی هستیم که باید در آموزش و پرورش و مقاطع مختلف تحصیلی تمرین شود.
اکبر کاوسی‌امید با تأکید بر اینکه شورا احترام به جمهور و مردم است، بیان کرد: همه باید این مهم را بدانند و به شوراها باور داشته باشند.
وی ظرفیت‌های قانون اساسی در مورد شورا را بی‌نظیر دانست و افزود: اما قانون شوراها با این ظرفیت سازگاری ندارد و برای زنده کردن ظرفیت قانون اساسی باید قانون شوراها بازنگری شود.
رییس کمیسیون برنامه، بودجه و فناوری اطلاعات شورای شهر همدان تصریح کرد: باید نگاه یکنواخت در هیأت‌های انطباق مورد توجه قرار گیرد.
کاوسی‌امید ادامه داد: شورا در هر حوزه انتخابی خود ضعف و چالش‌های آن حوزه را دیده و برای رفع آنها مصوبه ارائه می‌دهد.
وی برگزاری اینگونه نشست‌ها و استفاده از ظرفیت اعضای ادوار مختلف شورا و فکر و اندیشه آنها را برای اولین بار در همدان دانست و خاطرنشان کرد: برکات چنین اقداماتی با قوت پیش بردن امور است چراکه با مطالبه جمعیت نخبگانی می‌توان کارها را پیش برد.
رییس کمیسیون برنامه، بودجه و فناوری اطلاعات شورای شهر همدان یادآور شد: برای بلوغ شوراها باید اعضای ادوار گذشته در کنار شوراها به طور فعال قرار گیرند.

علی‌اکبر نظری: شوراها نه تنها روند تکاملی پیدا نکرده‌اند بلکه روند آنها نزولی است

رییس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان با بیان اینکه هشت اصل از اصول قانون اساسی در باب شوراهاست، اظهار کرد: با روش و منش کنونی اگر شوراها را منحل کنند بهتر از بقای آنها است.
علی‌اکبر نظری با تأکید بر اینکه شوراها نه تنها روند تکاملی پیدا نکرده‌اند بلکه روند آنها نزولی است، گفت: این موضوع آسیب‌های جدی برای شهرها را به دنبال دارد.
وی لازمه تحقق مدیریت واحد شهری را شکل‌گیری پارامترهای بسیاری در زمینه شوراها و دوام و بقای آنها دانست و بیان کرد: مجموعه‌های حاکمیتی اساس شوراها را قبول نداشته و قوای سه گانه نیز اعتقاد درستی به مجموعه شوراها ندارند و این موضوع مشکل‌ساز است.
رییس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان با تأکید بر اینکه اکثراً افراد با تجربه و متخصص در مرکز شوراها در کشور قرار دارند، افزود: سن ملاک مهمی در انتخاب اعضای شوراهاست و باید از پختگان شهری دارای شناخت به معضلات شهری در شوراها استفاده شود تا به سمت ایده‌آل‌ها برویم.
نظری تصریح کرد: به منظور قوام و دوام شوراها باید اذن تحقیق و تفحص در سطح شهرستان‌ها از سطح مدیرکل دستگاه‌ها به شوراها واگذار شود.

ایزدی: نقش شوراها در حال از بین رفتن است

طاهره ایزدی عضو سابق شورای اسلامی شهر همدان نیز انتخاب شهردار را یکی از مؤلفه‌های ۲۰ گانه قانون حکمرانی برشمرد و اظهار کرد:همیشه در مورد برخی قوانین حرف‌های خوبی زده می‌شود که پس آن اتفاقات خوبی رخ نمی‌دهد.
وی با تأکید بر اینکه نقش شوراها در حال از بین رفتن است، گفت: باید یک تشکیلات حقوقی مانع این کار شود.

حسنی حلم: عدم عمل به قانون اساسی از مشکلات جامعه امروز

سید احمد حسنی‌حلم دیگر عضو سابق شورای اسلامی شهر همدان یکی از مشکلات جامعه را عدم عمل به قانون اساسی دانست و بیان کرد: اگر به قانون اساسی عمل شود مشکلاتی که امروز داریم وجود نخواهد داشت.
وی با بیان اینکه در عرصه شوراها نیز قانون خوبی وجود دارد و از آن به درستی استفاده نمی‌کنیم، افزود: برخی شوراها به این دلیل ناکارآمد هستند و حتی کارمندان شهرداری نسبت به دستورات شوراها بی توجهی می‌کنند.
حسنی‌حلم با تأکید بر اینکه مسؤولان در عمل باید جایگاه شوراها را قبول داشته باشند، تصریح کرد: باید در مدیریت شهری از همه افکار استفاده کنیم حتی در اصلاح قوانین شوراها نیز می‌شود از نظرات آنها بهره برد.

دباغیان: به افراد توانمند اجازه حضور در انتخابات داده شود

فاطمه دباغیان عضو دیگر ادوار شورای شهر همدان نیز یادآور شد: در بحث انتخابات باید به این تفکر برسیم که اجازه ورود افراد توانمند حتی با افکار غیرهمسو با ما، به این عرصه داده شود.

سعید نظری: سیاسی بازی و حزب گرایی آفت عضو شورای شهر است

سعید نظری عضو سابق شورای شهر همدان اظهار کرد: در انتخابات شورای شهر تقریبا صد درصد نامزدها تأیید می‌شوند که این نماد جمهوریت نظام است.
وی با اشاره به اختیارات قانونی اعضای شورا بعد از انتخابات گفت: سیاسی بازی، حزب گرایی و… آفت عضو شورای شهر است البته در قانون ایراداتی وجود دارد که باید برطرف شود.
این عضو سابق شورای شهر همدان با بیان اینکه تنها دو دهه است که قانون شوراها اجرا می‌شود، تصریح کرد: اگر بتوانیم با همدلی و با استفاده از نیروهای مؤمن و متخصص کارها را پیش ببریم، قطعا می‌تواند در تأثیرگذاری شوراها مؤثر باشد.

سلماسی: باور مناسبی در مسوولان درباره شوراها وجود ندارد

رضوان سلماسی نیز با اشاره به عدم وجود باور مناسب در مسوولان درباره شوراها افزود: متأسفانه ما در عرصه شوراها از تجارب دیگر کشورها استفاده نمی‌کنیم و در صورت بومی سازی آن تجربه‌ها نیز مطالعات لازم را انجام نمی‌دهیم.
وی با بیان اینکه هر کشوری که احزابش توانسته به عرصه انتخابات ورود کند موفق‌تر بوده و بر این اساس نیز پاسخ گو هستند، خاطرنشان کرد: باید مدیریت یکپارچه اجرایی و نهادینه شده و قدرت احزاب برای ایجاد رقابت و ایجاد رفاه مردم افزایش یابد.

فتحی: برخی قوانین شهرداری‌ها بازنگری نشده است

علی فتحی عضو سابق شورای اسلامی شهر همدان نیز گفت: برخی قوانین شهرداری‌ها مربوط به پیش از انقلاب است و بازنگری درباره آنها انجام نشده است.

 

انتهای پیام/

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.