همدان به شهر تاب‌آور در بلایای طبیعی تبدیل شد

همدان به شهر تاب‌آور در بلایای طبیعی تبدیل شد

نایب رییس شورای شهر همدان با اشاره به پیش‌بینی‌های مدیریت بحران استان در بارش‌های اخیر گفت: تمامی این اقدامات، همدان را به عنوان یک شهر تاب‌آور در بلایای طبیعی تبدیل کرده و سال گذشته شهرداری همدان به عضویت شهرهای تاب‌آور جهان درآمد و مجموعه اقداماتی که در گذشته صورت گرفته بود، خود منجر به این امر شد.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، حمید بادامی‌نجات در گفت‌وگو با ایمنا افزود: البته به دنبال این مهم، استانداردهایی تعریف شد که همدان به سمت آنها حرکت کند و همچنین در این طرح، مقرر شد همدان در مقابل بلایای طبیعی و سیل مقاوم‌تر شود.
بادامی‌نجات در خصوص وضعیت همدان با توجه به بارش‌های اخیر، اظهار کرد: شهرداری همدان از روزهای ابتدایی که سیل در کشور اتفاق افتاد، آمادگی مقابله و پیشگیری برای جلوگیری از حوادث را داشت.
وی با اشاره به اینکه امسال همدان پس از استان لرستان دومین شهر پربارش کشور بوده است، افزود: طبق آمارهای هواشناسی امسال همدان بیشترین حجم بارش‌ها را داشت؛ اما با توجه به اینکه پیش‌بینی‌ها و زیرساخت‌هایی شامل تمهیدات لازم برای دفع آب‌های سطحی از سال گذشته به عنوان یکی از اولویت‌های کاری شهرداری همدان مورد توجه بود، بودجه مناسبی هم برای آن تخصیص یافت و کارهای خوبی در مناطق حادثه‌ خیز انجام شد، خوشبختانه حادثه‌ای در این شهر گزارش نشد.
نایب رییس شورای شهر همدان در خصوص اقدامات کنترل آب‌های سطحی عنوان کرد: از سالیان قبل رودخانه‌های داخلی شهر همدان دیوارچینی و مهار شده بود و این اقدام کمک کرد تا زیرساخت‌های موجود شهر آسیب نبیند و در کنار این ها، همه مسئولان شهری همچنین مدیریت بحران استان و استاندار همدان با پیگیری‌هایی که داشتند از بروز مشکلات و بحران جلوگیری کردند؛ در مجموع استان همدان خسارت کمی نسبت به اینکه دومین استان پربارش کشور بود، داشت.
بادامی‌نجات در خصوص اقدامات شهرداری همدان برای کمک به استان ‌سیل‌زده گلستان گفت: در روزهای ابتدایی سیل استان گلستان، شهرداری همدان با ارسال یک محموله به ارزش یک میلیارد ریال، اعزام یک اکیپ توزیع غذای گرم، همچنین ارسال دستگاه‌ها و ماشین‌آلات و بسته‌های غذایی و کمک به هلال احمر همدان برای تهیه اقلام مورد نیاز به استان گلستان همکاری لازم را با مسئولان این استان انجام داد.
وی با اشاره به کمک‌های همدان به استان لرستان نیز اظهار کرد: در خصوص استان لرستان هم به همین شکل اقدام شد و شهردار همدان در تماس با شهردار خرم‌آباد نیازهای منطقه را احصا و مقرر شد با توجه به اینکه استان همدان به عنوان معین یکی از ۱۰ شهرستان استان لرستان انتخاب شده، استاندار و معاونانش در منطقه موردنظر حضور یابند و با همه توان، همه مجموعه مدیران شهری و استانداری همدان سعی بر خدمت‌رسانی به مردم لرستان را دارند.
نایب رییس شورای شهر همدان در خصوص چالش‌های پیش روی شهر همدان در صورت ادامه بارش‌ها، گفت: با توجه به اختلاف ارتفاع بین بالاترین و پایین‌ترین سطح شهر همدان و شیب‌دار بودن این شهر، مهار آب‌های سطحی با توجه به سرعتی که دارند، کار بسیار سختی بوده و این شرایط مهم‌ترین چالش این شهر در مهار سیلاب‌ها است.
وی ادامه داد: همچنین ۵ رشته قنات که در سطح شهر همدان بوده، پوشش داده شده‌اند و بستر رودخانه‌هایی که در سطح شهر همدان بوده نیز به دلیل ورود فاضلاب پوشانده شده است؛ این امر نیز بر بحران مدیریت روان‌آب‌ها تأثیرگذار خواهد بود.

 

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *