فرهنگ‌سازی راهکاری برای جلوگیری از تخریب اموال عمومی

فرهنگ‌سازی راهکاری برای جلوگیری از تخریب اموال عمومی

رئیس شورای اسلامی شهر همدان فرهنگ‌سازی را مهمترین راهکار برای جلوگیری از تخریب اموال عمومی دانست.


به گزارش روابط عمومی‌شورای اسلامی شهر همدان، کامران گردان در کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان پیرامون بررسی وضعیت پل‌های عابر پیاده شهر، گفت: تجربه جوامع مختلف نشان داده که توسعه بدون در نظر گرفتن فرهنگ نمی‌تواند به طور کامل محقق شود و باید در کنار انجام فعالیت‌های عمرانی فرهنگ سازی لازم نیز صورت گیرد.

گردان با اشاره به اینکه پل عابر پیاده از مباحث دامنه داری بود که در کمیسیون خدمات شهری دوره چهارم شورا مصوبه‌ای مبنی بر مکانیزه کردن پل‌ها داشتیم افزود: علیرغم اینکه پل‌های عابر پیاده مکانیزه در شهر همدان توسعه‌ یافته است اما هنوز نبود فرهنگ‌سازی مناسب در استفاده از آن باعث شده بازدهی خوبی را شاهد نباشیم.

وی با اشاره به اینکه شاهد تخریب اموال عمومی به ویژه تجهیزات پل‌های عابر پیاده توسط معدود افراد در شهر هستیم، اضافه کرد: باید فرهنگ نگهداری از اموال عمومی در جامعه نهادینه شود و مردم در حفظ و نگهداری اموال دولتی و عمومی کوشا باشند چرا که این اموال از جیب آنها هزینه می‌شود.

رئیس شورای اسلامی شهر همدان به نقش مدیریت شهری در امر فرهنگ سازی اشاره کرد و یادآور شد: همه ما باید در زمینه‌ فرهنگ‌سازی برای حفظ وسایل و تجهیزات عمومی وارد شویم و این باور را در ذهن شهروندان نهادینه کنیم که ضرر تخریب وسایل عمومی در نهایت به خودشان برمی گردد.

وی با تأکید بر اینکه جلوگیری از تخریب و از بین بردن اموال عمومی نیازمند عزم جدی است، اظهار کرد: لازم است از طریق تبلیغات و اطلاع رسانی مختلف از جمله تبلیغات محیطی و نصب بنر این فرهنگ سازی آغاز شود.

به گفته گردان موضوعات پل‌های عابر پیاده، نصب دوربین مدار بسته برای جلوگیری از تخریب این امکانات و تجهیزات و نیز فرهنگ سازی مهمترین مقوله است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی یادآور شد: با توجه به شرایط اقتصادی، احداث پل‌های عابر پیاده باید بر اساس کار کارشناسی و فنی باشد و نصب پل‌ها باید کارایی و بهره وری خوبی داشته باشد در غیر این صورت بیشتر هدر رفت هزینه است.

عسگریان: دوربین‌های پایش شهری، راهکاری منطقی برای جلوگیری از تخریب اموال عمومی

رئیس کمیسیون نظارت، بازرسی و اداری شورای اسلامی شهر همدان هم در این جلسه دوربین‌های مداربسته و پایش شهری را از راهکارهای منطقی برای جلوگیری از تخریب اموال عمومی دانست و گفت: با توجه به اینکه بعضی از این پل‌ها دستخوش تخریب شده یا از کار افتاده‌اند بر این اساس لازم است فرهنگ سازی در نگهداری و حفاظت از آنها صورت پذیرد.

سید مسعود عسگریان بر تجهیز پله‌های برقی شهر به دوربین مداربسته تأکید کرد و یادآور شد: با نصب این دوربین‌ها برای نگهداری و تعمیر مجدد پله‌ها صرفه‌جویی می‌شود چرا که دوربین در رفتارهای اجتماعی شهروندان بسیار تأثیرگذار است و در مقابل هزینه‌های هنگفتی که برای دستگاه‌ها انجام شده در زمینه نگهداری آنها مقرون به صرفه است.

عسگریان اضافه کرد: همچنین می‌توان با استفاده از این دوربین‌ها میزان بهره وری شهروندان از امکانات و تجهیزات نصب شده سطح شهر به ویژه در پل‌های عابر پیاده استفاده کرد.

صباغی: نصب ۲۱ پل عابر پیاده در سطح شهر

مدیرعامل سازمان ترافیک شهرداری همدان با بیان اینکه در مجموع ۲۱ پل عابر پیاده در شهر نصب شده است، اضافه کرد: از این تعداد ۵ دستگاه به صورت پل ساده، ۴عدد به دستگاه برقی و آسانسور، ۵ عدد به آسانسور و ۷ عدد نیز به پله برقی مجهیز شده اند.

احسان صباغی ضمن ارائه گزارشی از وضعیت پل‌های عابر پیاده گفت: تمام تجهیزات الکترونیکی و مکانیزه پل‌ها به حس‌گرهای مختلف مجهز هستند که متأسفانه عده معدودی از شهروندان از این امکانات به درستی استفاده نمی‌کنند و به پل‌ها آسیب وارد می‌کنند.

صباغی با بیان اینکه مالک اصلی این تجهیزات مردم شهر هستند، افزود: متأسفانه برخی از شهروندان به اموال عمومی از جمله پله‌های برقی آسیب وارد می‌کنند به صورتی که سال گذشته برای خرید و تعویض شیشه‌های حفاظ پله برقی‌های شهر ۷۵ میلیون تومان هزینه کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *