همدان از شهرهای پیشرو در  شفافیت سازی

همدان از شهرهای پیشرو در  شفافیت سازی

عضو هیات رئیسه و رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران،  همدان را جز شهرهای پیشرو در امر شفاف‌سازی برشمرد و گفت: همدان یکی از شهرهایی است که بیشترین شفافیت را در قالب طرح شهاب تدوین و مصوب کرده و در این زمینه پیشرو است.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهرهمدان؛ بهاره آروین با حضور در جلسه صحن شورای شورای شهر همدان شفافیت را یک مطالبه عمومی در کشور دانست و افزود: تبادل تجربیات شهرها کمک می کند که اقدامات عملی و نتایج ملموسی برای شهروندان در این زمینه داشته باشیم.

آروین به هوشمندسازی شهرها اشاره کرد و یادآور شد: همدان جز شهرهای است که پتانسیل تبدیل شدن به شهر هوشمند را دارد و می تواند در کشور الگو قرار گیرد.

وی با بیان اینکه الکترونیکی کردن فرایندها در شهرداری، تحقق هوشمندسازی و شفافیت را به دنبال دارد، اضافه کرد:

همدان می تواند با راه اندازی شفافیت مالی در بحث بهبود سیاست گذاری و شفافیت پیشگام باشد.

عضو هیئت‌رئیسه شورای شهر تهران، با اشاره به ضرورت دسترسی همه شهروندان به این اطلاعات که یک نظارت سراسری، پایدار و توانمند را ایجاد می‌کند، اضافه کرد: قطعاً نظارت شهروندان بر معاملات شهرداری بر توانمندی نظارت اعضای شورای شهر و افراد متخصص بر بهتر شدن روند معاملات تاثیرگذار است.

به گفته بهاره آروین شفافیت در حوزه شهرسازی ضرورتی است که با ثبت اطلاعات ساخت و سازها به صورت الکترونیکی، مانع تخلف می‌شود و باتوجه به اینکه همدان شهری روبه توسعه است موضوع شفافیت در حوزه ساخت وساز می تواند بهتر نتیجه دهد.

آروین از برگزاری برنامه‌های آموزش شفافیت در شهریور ماه سال جاری در تهران خبر داد و یادآور شد: این برنامه با همکاری فراکسیون شفافیت شورای عالی استانها برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه می توان طرح تفصیلی را در دسترس عموم از طریق الکترونیک قرار داد گفت :از طریق انتشار عمومی پرونده ها می توان فساد و تخلفات حوزه شهرسازی را کاهش داد.

رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران شفافیت مالی را یکی دیگر از محورهای شهرداری شیشه ای دانست و یادآور شد: در بحث مالی و عملکرد بودجه اگر بتوانیم از توان کارشناسان حوزه‌های تخصصی و دانشگاهی بهره بگیریم می‌توانیم موفق عمل کنیم.

آروین اجماع نظر و انسجام اعضای شورای اسلامی شهر همدان را در پیشبرد شفاف‌سازی امور قابل توجه دانست و یادآور شد: انتظار می رود با اجرای طرح شهاب در آینده نزدیک همدان الگویی برای طرح شفافیت و هوشمندسازی در کشور باشد.

بادامی نجات: طرح شهاب در راستای مطالبه عمومی تدوین شد

نایب رئیس شورای شهر همدان هم با بیان اینکه شفافیت به عنوان مطالبه عمومی مطرح است، گفت: طرح شهاب در راستای این موضوع در شورای شهر همدان مصوب شد.

حمید بادامی‌نجات افزود:  شفافیت یکی از اولویت‌های اصلی تمامی سازمان‌ها به‌ویژه  مدیریت شهری است؛ از این رو شورای شهر همدان مبحث فن‌آوری اطلاعات و شهر هوشمند را در راستای حوزه شفاف‌سازی جزو اولویت‌های بودجه لحاظ کرده است.

بادامی نجات با بیان اینکه شفافیت به عنوان مطالبه عمومی مطرح است، اضافه کرد: امروز همدان جز شهرهایی است که به سرعت به سمت هوشمند شدن در حرکت است.

نایب رئیس شورای شهر همدان با بیان اینکه شورای شهر و شهرداری همدان نخستین قدم ها را برای شیشه‌ای و شفاف شدن فعالیت هایشان با اجرای طرح شهاب برداشته است، افزود: طرح شهاب یک الگویی از اقدامات موفق شورای شهر تهران از شفاف سازی است .

بادامی نجات به تاثیر طرح هوشمند سازی و شفافیت در شهرداری تهران اشاره کرد و یادآور شد: شهرهای دیگر استان ها از جمله همدان می توانند از تجربیات مدیریت شهری تهران در این راستا استفاده کنند.

 

 

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *