شورای شهر خواستار استفاده از ظرفیت اساتید حوزه علمیه است

شورای شهر خواستار استفاده از ظرفیت اساتید حوزه علمیه است

رییس مرکز پژوهش‌های شورای شهر همدان گفت: بهره‌گیری از ظرفیت اساتید حوزه در برگزاری کارگاه‌های آموزش و تربیت مربی آموزش شهروندی از دیگر اهداف تعامل با حوزه علمیه است.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، در ادامه نشست‌های شورا با مراکز علمی و دانشگاهی، رییس و تعدادی از اعضای شورا با حضور در حوزه علمیه خواستار همکاری و تعامل بیشتر با مدیریت شهری شدند و علی رضایی، اظهار کرد: یکی از ظرفیت‌های شورا تشکیل کارگروه‌های علمی ذیل کمیسیون‌ها است.
وی خواستار حضور معاون پژوهشی حوزه علمیه در جلسات ماهیانه شورای پژوهشی شد و گفت: موضوعات مهم و اولویت‌دار حوزه مدیریت شهری در شورای پژوهشی مطرح و مورد بحث قرار می‌گیرد و به منظور بررسی بیشتر در قالب طرح‌های پژوهشی، مقاله و پایان‌نامه به مراکز دانشگاهی و علمی ارجاع می‌شود.
رییس مرکز پژوهش‌های شورای شهر همدان بیان کرد: بهره‌گیری از ظرفیت اساتید حوزه در برگزاری کارگاه‌های آموزش و تربیت مربی آموزش شهروندی از دیگر اهداف تعامل با این مرکز علمی است.
رضایی به بودجه سه هزار و ۷۵۰ میلیاردی سال جاری شهرداری اشاره کرد و افزود: رقم‌های قابل توجهی نیز در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی در بودجه پیش‌بینی شده است و تأکید شورا نیز بر تقویت جنبه‌های اجتماعی و فرهنگی شهرداری است.
وی سرانه بودجه هر شهروند در سال جاری را بیش از ۶ میلیون تومان دانست و تصریح کرد: سرانه مطالعه هر شهروند نیز ۵۰ هزار تومان پیش‌بینی شده است.
رییس مرکز پژوهش‌های شورای شهر همدان ادامه داد: امید است با تعامل موثر با مراکز علمی، اعتبارات به شکل هدفمند، بهینه و موثر هزینه شود.


شهابی‌نیا: در حوزه فرهنگ نیازمند خلق ایده های جدید هستیم

رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر نیز در این جلسه با اشاره به فعالیت کمیته‌های علمی ذیل کمیسیون‌ها اظهار کرد: در این کمیته‌ها و به ویژه کمیته علمی کمیسیون فرهنگی نیاز به حضور افراد متخصص بوده که در صورت تعامل بیشتر با حوزه علمیه این مهم موثر خواهد بود.
سعید شهابی‌نیا با بیان اینکه متأسفانه نمی‌توانیم مردم را در حوزه فرهنگ غافلگیر کنیم، گفت: در این بخش همیشه مردم جلوتر از ما هستند و به منظور انجام اقدامات به موقع و اثرگذار نیاز به خلق ایده های جدید در حوزه فرهنگ است.
وی برگزاری نماز جماعت در پارک‌ها را از جمله اقدامات موثر فرهنگی برشمرد و بیان کرد: همدان جزو شهرهای موفق و پیشتاز در این اقدام بوده که خود یک کارگاه آموزشی است و خواستار ادامه این برنامه با توجه به نزدیک شدن به فصل گرم سال هستیم.
رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر افزود: در بحث آموزش شهروندی نیز باید سرفصل‌هایی تعیین و از اساتید دارای فکر و ایده حوزه علمیه نیز در این بخش استفاده شود.

حیدری: جای خالی فقه مدیریت شهری احساس می‌شود

رییس کمیسیون فنی عمرانی شورای شهر همدان نیز با بیان اینکه ظرفیتی کنونی استفاده شده از باب تعامل، تعاون و همکاری در شورا، شهرداری و حوزه علمیه در برابر آنچه باید، ناچیز است، تصریح کرد: خوب است در شورای شهر سلسله جلسات اخلاق مدیریتی با استفاده از ظرفیت اساتید حوزه علمیه برگزار شود.
مهدی حیدری با تأکید بر اینکه در تصمیم‌گیری برخی امور مردم توسط مدیران شهری نیاز مبرم به نظرات فقهی است، ادامه داد: گاهی لبه شمشیر در تصمیمات مدیریتی و امور مردم بسیار تیز و برنده است.
وی با بیان اینکه جای خالی فقه مدیریت شهری احساس می‌شود، خاطرنشان کرد: گاهی در تصمیمات مدیریت شهری یک خانواده را برای تأمین منافع شهر و حقوق عامه از هستی ساقط می‌کنند حال باید دید این موضوع محمل فقهی دارد و یا اینکه صرفاً قانون ایجاد تکلیف می‌کند.
رییس کمیسیون فنی عمرانی شورای شهر همدان یادآور شد: انجام پژوهش‌هایی در این حوزه و گردآوری مجموعه‌هایی در این زمینه ضروری بوده و از طریق فقه مدیریت شهری، استفتائاتی در این خصوص استخراج شود.

قائم مقام حوزه علمیه همدان: در حد وسع همکاری لازم با شورای شهر را خواهیم داشت

قائم مقام حوزه علمیه استان همدان نیز در این دیدار با بیان اینکه اصل همکاری مسلم است، اظهار کرد: در حد وسع همکاری لازم با شورای شهر را خواهیم داشت.
حجت‌الاسلام سید سعید بطحائیان با بیان اینکه بحث آموزش شهروندی از گذشته در شهرداری مطرح بوده است، گفت: سال‌هایی نیز در حوزه علمیه از این محمل استفاده کردیم.
وی با بیان اینکه برخی معتقدند تا زمانی که عقاید افراد درست نشود، اخلاق پایدار نمی‌شود، تصریح کرد: اخیراً معتقدم باید بر اعتقادات مردم کار جدی شود که آثار آن اصلاح اخلاق است.
قائم مقام حوزه علمیه استان همدان افزود: می‌توان با پیش‌بینی برنامه‌هایی به ویژه برای نوجوانان و جوانان در بحث اعتقادی آنها کار کرد.
بطحائیان با اشاره به اقدام خوب و موثر موسسه جوانان آستان قدس بیان کرد: این موسسه تولید محتوا و برگزاری دوره‌های خوبی داشته و در یک مجموعه هفت جلدی با عنوان معارف کاربردی، به مباحث عمیق اعتقادی به زبان نوجوانان امروزی پرداخته است.
وی به پیگیری برقراری ارتباط با این موسسه و رایزنی‌هایی به منظور برگزاری این دوره در همدان اشاره کرد و ادامه داد: این مسیر طی شده و توافقاتی صورت گرفته است.
قائم مقام حوزه علمیه استان همدان خاطرنشان کرد: همکاری با موسسه جوانان آستان قدس ظرفیت خوبی است که انتظار می‌رود با پشتیبانی و حمایت شورا و شهرداری و ورود در بخش تبلیغات این اقدام، انسجام دانش‌آموزی مذکور در همدان نیز رقم زده شود.
گفتنی است در این دیدار پیش‌نویس تفاهم‌نامه شورای شهر و حوزه علمیه به منظور مطالعه دقیق و عقد تفاهم‌نامه به قائم مقام حوزه علمیه استان همدان تقدیم شد.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *