ابر مسئله شهری اقتصاد شهری است

ابر مسئله شهری اقتصاد شهری است

رئیس اسبق مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران در چهاردهمین نشست شهر اندیشی مرکز پژوهش‎های شورای شهر همدان در تالار قرآن همدان با ارائه آموزش‌هایی از چاره‌جویی برای نقش مدیریت شهری در تحقق راهبرد شعار سال «رشد تولید، کنترل تورم» سخن به میان آورد و اظهار کرد: ما به پیشرفت ملی نمی‌رسیم مگر اینکه شهرها پیشرفت‌گرا و تمدن‌ساز باشند.


 جامعه‌ای می‌تواند شکوفاگرا باشد که شهرهای آن پیشرفت‌گرا باشند

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان به نقل از روزنامه هگمتانه، محمدحسین بوچانی با بیان اینکه جامعه‌ای می‌تواند شکوفاگرا باشد که شهرهای آن پیشرفت‌گرا باشند گفت: در نگاه اول کار تولید و کنترل تورم را نقش دولت می‌دانیم در حالی که کار از پایین و مقیاس کوچک می‌تواند اثرات زیادی داشته باشد.
وی با بیان اینکه سال‌هاست دچار خطای راهبردی و تصمیم‌گیری شده‌ایم و فکر می‌کنیم دولت باید تمام کارها را انجام دهد افزود: بیش از ۳۰ سال است که هر سال راهبردی تعریف می‌شود اما کمتر دیدیم شهرداری‌ها و شوراها در این راستا راهبردهایی داشته باشند.
رئیس اسبق مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران با تأکید بر اینکه توسعه سرزمینی و شکوفایی میهن از پایین آغاز می‌شود افزود: شهرها محور محرکه و پیشران پیشرفت ملی هستند، شوراها باید بپرسند “در چهار سال شهر من در آمایش سرزمینی‌ام چه نقشی دارد؟” و به راستی شهری مثل بهار و لالجین در سند آمایش سرزمین چه نقشی دارند، مسائل شهری به مثابه مسائل ملی هستند و جدا از هم نیستند.

 در هیچ نهادی در کشور شاخص سنجش پیشرفت شهری نداریم

وی با اشاره به اینکه اگر چاره‌جویی برای شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت صورت گیرد می‌توانیم امیدوار باشیم به سمت شهرهای تمدن‌ساز حرکت می‌کنیم خاطرنشان کرد: در هیچ نهادی در کشور شاخص سنجش پیشرفت شهری نداریم و به همین دلیل نمی‌دانیم کجاییم و اطلاع نداریم که آیا تمام اقداماتی که در این شهر انجام می‌شود آن را به جلو می‌برد یا به عقب؟
بوچانی با بیان اینکه در سالی که از آن به رشد تولید نام می‌بریم، در مقیاس کوچک رشد شهر و تولید در این حوزه حرف اول را می‌زند و پایداری ایجاد می‌کند گفت: ۴۰ نهاد بین‌المللی در دنیا شهرهای جهان را می‌سنجند و گاهی تهران و اصفهان در این سنجش هستند و غیر از اینها هیچ شهری از ایران در مقیاس سنجش جهانی قرار نمی‌گیرند چون داده‌ها را در شهرهایی مثل تهران افشا نمی‌کنیم.
وی با بیان اینکه تنظیم شاخص پیشرفت شهری ما را در مسیر درست قرار می‌دهد و این مهم می‌تواند در دستور کار شوراها قرار گیرد افزود: با بررسی می‌توان به شاخص رسید و بعد سنجش را انجام داد.
بوچانی با بیان اینکه جایگزینی نیروی انسانی در جای خود، یک کار درست تولیدی است گفت: وجود داده‌های مستمر بسیار مهم است و امیدواریم یک روز مصوب شود دستورالعمل سنجش شهری مثل همدان ارائه شود.
وی با اشاره به اینکه از ۸۷ تا سال ۱۴۰۲ تمام شعارهای سال از سوی رهبری جز دو سال اقتصادی نام گذاری شدند و عمده راهبرد تعیین شده حوزه اقتصاد است بیان کرد: در ۱۵ سال اخیر ابرمسئله ما اقتصاد است و در مسئله شهری نیز ابرمسئله ما اقتصاد شهری است.

 راه اقتصاد ملی از مسئله شهری می‌گذرد

وی با تأکید بر اینکه راه اقتصاد ملی از مسئله شهری می‌گذرد و حال سوال کنیم چند بار شهرها لایحه اقتصادی در مورد شهر خود داشته‌اند افزود: همانطور که در سطح ملی انحراف در شکوفایی داریم در شهر نیز این انحراف وجود دارد.
رئیس اسبق مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران با بیان اینکه شوراها به واسطه ارتباط با مردم پیشگام در تحقق عدالت هستند و در این حوزه نیاز بیشتری به جهاد است افزود: انعکاس نارسایی‌ها به ساختارهای اجرایی باید مدنظر شوراها باشد.
وی نقش مدیریت شهری در رشد تولید و کنترل تورم را با سرعت بخشیدن به صدور پروانه، تغییر به نفع دهک‌های پایین جامعه از طریق ضوابط دست و پاگیر و بسط حوزه کارآفرینی را مهم دانست و ادامه داد: ضوابط کهنه و کودکانه باید در حوزه شهری یک بار برای همیشه برچیده شود. هایپرهای جهان امروز بدون پارکینگ ساخته می‌شود و این امر در ایران مورد توجه باشد.
رئیس اسبق مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران با اشاره به اینکه شهر هرچه متراکم باشد بهره‌ورتر خواهد بود افزود: چاره‌جویی به نفع دهک‌های پایین مدنظر باشد، کلمه حاشیه‌نشینی را به غلط به کار می‌بریم و باید آن را حذف کنیم، چقدر برای دهک‌های پایین مسکن ساخته‌ایم و چرا به نفع دهک‌های پایین جامعه مقاوم‌سازی نمی‌کنیم و اصلاح نداریم.
وی با طرح این سوال که چند طرح موضوعی اقتصادی مانند پهنه نوآوری و کارآفرینی داریم اضافه کرد: همانطور که پهنه برای میراث تهیه می‌کنیم پهنه‌های مولدسازی اقتصاد را تعریف کنیم.

 باید به سمت حمل و نقل سبک حرکت کنیم

بوچانی با اشاره به اهمیت توسعه پهنه‌های نوآوری در شهر و محدوده از طریق کمیسیون ماده ۵ افزود: امروز دنیا به سمت حمل و نقل سبک می‌رود و ایران نیز باید به این سمت حرکت کند.
وی کاهش بهای عوارض و مشوق‌های نظام پرداخت را مهم عنوان کرد و گفت: چرا وصول بهای خدمات دچار مشکل است، باید به این موضوعات توجه ویژه‌ای داشت.

 

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *