پیام شورای شهر همدان به مناسبت روز ملی ایمنی در برابر زلزله و سالروز زلزله بم

پیام شورای شهر همدان به مناسبت روز ملی ایمنی در برابر زلزله و سالروز زلزله بم

سید مسعود عسگریان، رئیس شورای شهر همدان طی ارسال پیامی ضمن گرامیداشت «روز ملی ایمنی در برابر زلزله»، سالروز حادثه دلخراش زلزله در شهر تاریخی و خواهرخوانده بم را به مردم ایران‌زمین به‌ویژه بازماندگان آن حادثه مهیب، تسلیت گفت.


به گزارش روابط‌عمومی شورای اسلامی شهر همدان؛ در متن این پیام آمده است:
پنجم دی‌ماه مصادف با روز ملی «ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی»، از وجوه مختلف دارای اهمیت است؛ از این‌رو می‌تواند فرصت مناسبی برای ارتقای آگاهسازی و ارتقای فرهنگ عمومی در برابر زلزله و رعایت شاخص‌های ایمنی باشد.
در «روز ملی ایمنی در برابر زلزله» فرصتی فراهم است تا هر ساله با برنامه‌ریزی و فعالیت‌های آموزشی و ترویجی متنوع، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره هزاران قربانی فاجعه تلخ شهر تاریخی «بم»، زمینه ارتقای آگاهی عمومی و شاخص‌های ایمنی در برابر زمین لرزه در کشور فراهم شود.
معتقدم در شرایط کنونی وقوع حوادث و بلایای طبیعی به دلیل تخریب و آسیب‌رسانی گسترده به زیرساخت‌ها و از دست رفتن سرمایه‌های مادی و غیرمادی، به‌عنوان یک تهدید جدی در فرآیند توسعه ملی محسوب می‎شود؛ از این‌رو می‌طلبد مسئولان با تدبیر و برنامه‌ریزی مناسب و با در اولویت قرار دادن آموزش‌های توانمندساز و اقدامات پیشگیرانه و آگاهی‌بخشی عمومی در راستای رفتار و عملکرد بهینه مردم در شرایط وقوع بحران، بستر مدیریت بهینه بحران‌های طبیعی و امکان زندگی ایمن‌تر برای عموم مردم فراهم شود.
ضرورت دارد مردم و تمامی مسئولان به‌ویژه شهرداران بیش از پیش راهکارهایی را که منجر به کاهش اثرات بلایای محیطی بر افراد و جماعات انسانی می‌شود، مورد توجه جدی قرار دهند.
امید است با نگاه دانش‌محور و با بهره‌گیری هرچه بیشتر از یافته‌های علمی و تجارب به دست آمده، حوادث طبیعی مطابق با استانداردهای جهانی به حداقل ممکن کاهش یابد.
* شهر بم، همیشه زنده است
اما پنجم دی‌ماه؛ یادآور خاطره سرد و تلخ حادثه زلزله بم در سال ۱۳۸۲ است که دل‌ها را متأثر و جریحه‌دار کرد؛ اتفاق ناگواری که از یاد و خاطره‌ هیچ یک ایرانیان نخواهد رفت.
در آن زمان، «بم» کانون توجه بسیاری از هم‌وطنان برای ابراز هم‌دردی و امدادرسانی شده بود؛ زیرا آن خطه از مرز و بوم کشورمان به‌عنوان میراث ارزشمند، منعکس‌کننده هویت هر ایرانی است و ایران را داغدار این مصیبت تلخ، کرد.
خداوند بزرگ را شاکریم که پس از گذشت سالیان سال از آن حادثه مهیب و دلخراش زلزله بم، مردم مقاوم و صبور بم، زنانه و مردانه ایستادند تا شاهد حیات مجدد شهر خواهرخوانده بم باشیم.
اینجانب به نمایندگی از اعضای شورای شهر همدان بر خود واجب می‌دانم پنجم ‌دی‌ماه؛ سالروز جانباختگان زلزله بم را تسلیت گفته و ضمن اینکه خواهان غفران و رضوان الهی از خداوند منان برای جانباختگان هستیم، برای مردم صبور این سرزمین، طلب اجر، صبر و شکیبایی داریم.
شهر بم، همیشه زنده است و امیدواریم هر روز شاهد پیشرفت و توسعه این دیار همیشه آباد باشیم.

.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *