شرکت توسعه گردشگری شهر همدان ایجاد می‌شود

شرکت توسعه گردشگری شهر همدان ایجاد می‌شود

رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری، مالی و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان اظهار کرد: قرار است اتفاق مهم و منحصر به فردی در شهر همدان رقم بخورد که امیدوارم با همکاری یکدیگر آن را پیش ببریم.


حمید بادامی‌نجات در نشست خبری رویداد ثبت جهانی «هگمتانه و مرکز تاریخی همدان» با بیان اینکه خوشحالیم امروز برای موضوعی دور هم جمع شدیم که سال‌ها مردم همدان انتظار آن را می‌کشیدند اظهار کرد: ثبت جهانی یکی از دغدغه‌های اصلی فعالان گردشگری بوده چراکه نیاز بود همدان با آثار فاخر تاریخی فراوان و قدمت دیرینه اثری را در یونسکو به ثبت برساند.
بادامی‌نجات با بیان اینکه برخی شهرها آثار فاخری به نسبت همدان ندارند اما توانستند آن را ثبت جهانی کنند گفت: این خوش‌شانسی ماست که در دوره‌ای قرار گرفتیم تا بتوانیم این مهم را برای همدان رقم بزنیم و یک قدم در این راستا برداریم.

 اتفاق نظر همه اعضای شورای شهر به موضوع “ثبت جهانی هگمتانه و مرکز تاریخی همدان”

وی با تأکید بر اینکه این موضوع از سال گذشته جدی شد و شورای اسلامی شهر پای کار آمد افزود:‌ هر ۱۱ عضو شورا بر این مسأله اتفاق نظر داشتند ار این رو سیاست‌گذاری و بودجه‌ لازم را برای ثبت جهانی دیدیم.
رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری، مالی و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به برگزاری جلسات مختلف و احصا نیازهای ثبت جهانی هگمتانه از سوی شورای شهر و شهرداری افزود: شورای اسلامی شهر بخشی از لایحه بودجه‌ای را که شهرداری بدین منظور پیش‌بینی کرده بود تصویب کرد و بخشی نیز توسط شورا اضافه شد.

امروز نیاز اصلی همدان توسعه گردشگری است

وی با بیان اینکه در حال حاضر به لحاظ تأمین بودجه در تحقق ثبت جهانی هگمتانه مشکلی وجود ندارد و در حوزه اجرا نیز طبق سیاست‌ها کار پیش می‌رود گفت: امروز نیاز اصلی همدان توسعه گردشگری است صنعتی که پول‌ساز است و اقتصاد همدان را شکل می‌دهد.
بادامی نجات با اشاره به اینکه ظرفیت‌های خدادادی، تاریخی و جغرافیایی همدان باعث شده آنها را در ویترینی بچینیم و دنیا ببیند بیان کرد:‌ در توسعه گردشگری نخستین اقدام قدمی برای ثبت جهانی است و خوشبختانه همه برای ایجاد زیرساخت‌های آن قدم برمی‌دارند.
وی به اقدامات صورت گرفته در حوزه تملک اراضی و اقناع کسبه بازار اشاره کرد و گفت: برخی موضوعات بین سازمانی است که شهرداری پیش‌قدم شده و کار انجام می‌دهد که امیدواریم حاصل کار تیمی منجر به ثبت جهانی شود تا همه با هم جشن ثبت جهانی را بگیریم.
وی با بیان اینکه بعد از ثبت جهانی کار ما تازه آغاز می‌شود تا از آن بهره اقتصادی و اجتماعی داشته باشیم و همدان را به دنیا معرفی کنیم افزود:‌ ستاد گردشگری زحمات خوبی در این زمینه می‌کشد و در کنار این ستاد، شهرداری اساسنامه شرکت توسعه گردشگری را برای شورا ارسال کرده که امروز یا یکشنبه در صحن شورا مطرح خواهد شد.
وی با بیان اینکه قرار است شهرداری یک شرکت تخصصی در حوزه گردشگری داشته باشد که وظیفه درآمدزایی و اجرایی را در حوزه‌ گردشگری انجام دهد گفت: یک شرکت تخصصی در آینده مطابق شرکت‌های شهرهایی مانند اصفهان و شیراز شکل می‌گیرد.

امیدواریم به زودی شهرداری منطقه پنج در همدان هم ایجاد شود

بادامی نجات با بیان اینکه زیرساخت‌های مختلفی را در شهر پیش‌بینی کردیم و اولویت ما امسال حلقه مرکزی است که امیدواریم به زودی شهرداری منطقه پنج در همدان هم ایجاد شود افزود: اقدامات اداری انجام شده و منتظر صدور مجوز از وزارت کشور هستیم که اگر این شهرداری به نام شهرداری بافت تاریخی ایجاد شود، هماهنگی بسیار خوبی در اجرا در شهرداری خواهیم داشت و می‌توانیم امیدوار باشیم وظیفه نگهداری و توسعه بافت با وحدت رویه انجام می‌شود.
رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری، مالی و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه حلقه مرکزی همدان در دنیا کم‌نظیر است و اگر روی آن برنامه‌ریزی کنیم یک جاذبه بزرگ گردشگری است گفت: میدان امام(ره) کار فاخری است که باید آن را حفظ کنیم و سایر مناطق نظیر پیاده‌راه اکباتان نیز ارزشمند و درخور توجه جدی هستند.
وی خاطرنشان کرد:‌ اقدام خوبی در راستای ارتباط مسیرهای گردشگری از آرامگاه بوعلی تا باباطاهر آغاز شده و طبق صحبت شهردار عملیات گذر گردشگری در شهر آغاز شده و بودجه لازم برای آن پیش‌بینی شده و طرح آن نیز آماده شده است.
بادامی‌نجات با بیان اینکه از آرامگاه باباطاهر از محله آخوند این مسیر ادامه پیدا می‌کند و برخی خانه‌های تاریخی احیا می‌شوند که بخشی مانند خانه شرفخانی احیا شده است گفت: خانه پوستی‌زاده و آثاری که در این مسیر وجود دارد به راسته گلشن و پیاده‌راه اکباتان ختم می‌شود و یک مسیر جدید پیاده‌راهی تعریف می‌شود که تکمیل‌کننده کارهای گذشته است.

 خریداری و به کارگیری خودروهای برقی در پیاده‌‌راه اکباتان و بوعلی در حال پیگیری است

وی از پیگیری خریداری و به کارگیری خودروهای برقی در پیاده‌‌راه اکباتان و بوعلی از سوی شهرداری خبر داد و افزود:‌ این وسایل نقلیه به صورت مستمر در پیاده‌راه‌ها مستقر می‌شوند و سواره از این مناطق حذف می‌شود.
رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری، مالی و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان در خصوص ساختمان قدیمی فرودگاه نیز اظهار کرد: ساختمان قدیمی فرودگاه و دو پروژه دیگر در اراضی شهرداری قرار داشت که قبلا واگذار شده و امسال نیز در پروژه ۱۴۰ هکتاری مسکن ملی قرار گرفته، اما ما درخواست کردیم فرودگاه از پروژه مسکن جدا شود و بار دیگر آن را شهرداری تحویل بگیرد.
وی بیان کرد: برای فرودگاه تاریخی و قدیمی بودجه پیش‌بینی شده و طرح و برنامه داریم که با کمک دولت می‌توان به نتایج قابل توجهی رسید.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *