همدان کهن پایتخت همیشه ماندگار تاریخ ایران

همدان کهن پایتخت همیشه ماندگار تاریخ ایران

رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر همدان در پیامی ” روز همدان” را تبریک و شادباش گفتند.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، در متن این پیام آمده است: شهر همدان با بیش از سه هزار سال قدمت به عنوان قدیمی‌ترین شهر ایران و از کهن‌ترین شهرهای جهان است که آوازه و شهرت آن بر همگان عیان است.
همدان در دوران هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان، آل بویه و سلجوقیان یکی از پایتخت‌های ایران بوده‌است و امروز نیز به عنوان “پایتخت تاریخ و تمدن ایران” شناخته می‌شود.
شهری که مفتخر به داشتن بزرگان، نام‌آوران، سرداران، شاعران، مفاخر و چهره‌هایی برحسته و به نامی است که این دیار کهن را هر روز بیش از گذشته در تاریخ پر فراز و نشیب سرزمین بزرگ‌مردان برجسته کرده است.
وجود چهره‌های برجسته و مشهوری همچون شیخ الرییس بوعلی سینا، آیت‌الله آخوند ملاعلی معصومی، آیت الله نجفی، آیت‌الله تألهی، آیت الله موسوی همدانی، باباطاهر عریان، میرسیدعلی همدانی و سایرین و مردان شجاع و جان بر کفی همچون سردار شهید حاج حسین همدانی، شهید علی چیت‌سازیان و شهدای جان برکف دیگر در تاریخ پر افتخار این شهر چه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و چه پس از آن و در دوران دفاع مقدس این دیار را سرافراز کرده و اکنون شهر دارالاجهاد همدان به نام این بزرگان و سرداران نام‌آور و دلیر مزین است.
در کنار گذشته پرافتخار و باشکوه همدان، با تلاش‌ها و پیگیری‌های شبانه‌روزی و همه جانبه سال‌های اخیر مسولان استان و همراهی مثال زدنی مردم، امسال همدان در آستانه جهانی شدن قرار دارد که امیدواریم با تدابیر اندیشیده شده و برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات صورت گرفته شاهد “ثبت جهانی هگمتانه و مرکز تاریخی شهر همدان” باشیم تا بتوانیم از این ظرفیت بی نظیر برای معرفی و شناساندن هر چه بیشتر همدان به جهانیان بهره ببریم.
در پایان روز “همدان” را به تمامی مردم شریف، آگاه و دانای این دیار فرهنگ دوست، عالم پرور و شهیدپرور تبریک و تهنیت گفته و امیدواریم با همراهی و همدلی یکدیگر بتوانیم مسیر رشد و تعالی این کهن شهر ایران را در تمامی عرصه‌ها، بیش از پیش شتاب بخشیم.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *