گام‌های بعدی برای رونق گردشگری را محکم‌تر برمی‌داریم

گام‌های بعدی برای رونق گردشگری را محکم‌تر برمی‌داریم

رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری، مالی و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه اولویت شورای ششم توجه به مقوله گردشگری است، گفت: تمام اقدامات و اتفاقات برای برداشتن یک قدم و آن هم ثبت جهانی هگمتانه بود و به طور قطع گام‌های بعدی به منظور رونق گردشگری در همدان را محکم‌تر برمی‌داریم.
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، حمید بادامی‌نجات در هفتمین نشست شهراندیشی مرکز پژوهش‌های شورا با موضوع «ثبت جهانی هگمتانه و مرکز تاریخی همدان» با بیان اینکه تمام اعضای شورای شهر اهمیت ثبت جهانی را درک کرده‌اند، اظهار کرد: شورای ششم در حوزه گردشگری بسیار خوب عمل کرده است.
وی با بیان اینکه امروز با هر نگاهی برای توسعه استان به گردشگری می‌رسیم، گفت: اولویت ما توجه به این مقوله مهم است و امسال را با توجه به ثبت جهانی هگمتانه با گردشگری آغاز کردیم و واقعیت امروز استان و شهر همدان در حوزه گردشگری است.
رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری، مالی و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان بیان کرد: در راستای آماده‌سازی شهر برای اتفاق مهم ثبت‌ جهانی همه کنار هم قرار گرفتند و این نشان می‌دهد کار بزرگ می‌تواند همه ‌را کنار هم قرار دهد.
بادامی‌نجات با بیان اینکه با وجود اقدامات بسیار، ضعف‌هایی نیز باقی مانده که مربوط به بازار همدان است، افزود: نتوانسته‌ایم در حوزه اقناع‌ کسبه به خوبی عمل کنیم که حتما برای آن برنامه داریم و برای رفع مشکلات تلاش می‌کنیم.
وی هدف اصلی از برگزاری این جلسه را بیان مشکلات و برنامه‌ریزی برای آینده و حل مسائل موجود با همفکری جمع حاضر دانست و تصریح کرد: بیش از چند جلسه به منظور رفع مشکلاتی همچون بحث سرویس بهداشتی در شهرداری برگزار و اقدامات خوبی انجام شد.
رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری، مالی و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان ادامه داد: به منظور پیگیری و ساماندهی بیشتر اقدامات در این خصوص همچنین ستاد و کمیته گردشگری در شهرداری و شورای شهر راه‌اندازی شد.
بادامی‌نجات با بیان اینکه کمیته گردشگری فعال‌ترین کمیته مرکز مطالعات شورای شهر بوده است، خاطرنشان کرد: جلسات متعددی برای ثبت‌ جهانی هگمتانه توسط این کمیته برگزار شده است.
وی با بیان اینکه در حوزه گردشگری ۶ خیابان منتهی به میدان امام (ره) ظرفیت بزرگی است، یادآور شد: ضمن حفظ این بخش باید نسبت به شناساندن این ظرفیت کم‌نظیر به دنیا ورود داشته باشیم و خوشبختانه با ثبت جهانی به داشته‌های تاریخی و فرهنگی شهر همدان توجه خاصی شده است.
رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری، مالی و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان اظهار کرد: ثبت جهانی دو کاروانسرای فرسفج و تاج‌آباد نیز اقدام مهم و ارزشمندی در استان بوده و امید است سال آینده جشن ثبت جهانی هگمتانه و مرکز تاریخی همدان را برگزار کنیم و ابراز رضایتمندی ارزیاب یونسکو نیز ما را به تحقق این امر خوش‌بین کرده است.
بادامی‌نجات با اشاره به ورود خوب شهردار و مناطق چهارگانه شهرداری در بحث ثبت جهانی هگمتانه، گفت: از پاکبانان تا مدیران شهرداری، میراث فرهنگی، استانداری، مدیر پایگاه هگمتانه و دیگر دست‌اندرکاران برای این اتفاق مهم پای کار بودن و این تلاش‌ها قابل تقدیر است.
وی با تأکید بر اینکه تمام اقدامات و اتفاقات برای برداشتن یک قدم و آن هم ثبت جهانی هگمتانه بود، بیان کرد: این گام اول بود و به طور قطع گام‌های بعدی به منظور رونق گردشگری در همدان را محکم‌تر برمی‌داریم.

رضایی: در بحث ثبت جهانی هگمتانه همه در کنار هم تلاش کردند

رییس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان نیز با اشاره به دو رویداد مهم استان در سال جاری، افزود: در بین رویدادهایی که در سال جاری در حوزه فرهنگی و اجتماعی در استان برگزار شده، دو رویداد «ثبت‌جهانی» و «برگزاری دومین کنگره ۸ هزار شهید همدان» اثرگذار بوده است.
علی رضایی با تأکید بر اینکه امروز وظیفه ما گرامی داشتن یاد شهدا و جاری کردن سبک و سیره آنها در زندگی است، تصریح کرد: در این راستا رویداد بزرگداشت ۸ هزار شهید استان از اهمیت خاصی برخوردار است.
وی با بیان اینکه امیدوار است ثبت جهانی هگمتانه به ثمر بنشیند و مردم از دستاوردهای آن بهره‌مند شوند، ادامه داد: در بحث ثبت جهانی هگمتانه همه در کنار هم به منظور تحقق این مهم تلاش کردند که این تلاش‌ها قابل تقدیر است.

نظری: نقشه گردشگری همدان ترسیم شود

رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان نیز خاطرنشان کرد: باید کارگروهی در حوزه گردشگری شکل گیرد و مشکلات بررسی شود.
علی‌اکبر نظری با بیان اینکه ما امروز با مشکل فقر فرهنگ گردشگری مواجه هستیم، یادآور شد: یک انجماد فرهنگی وجود دارد که اگر شکسته نشود، گردشگری با چالش مواجه می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه باید نقشه راهی را برای گردشگری همدان ترسیم کنیم، اظهار کرد: باید از این مسیر برای رونق گردشگری عبور کنیم و توجه به این موضوع امری ضروری است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان: استاندار اهتمام جدی به گردشگری دارد

سید مجتبی حسینی نیز با بیان اینکه گردشگری قطعا یکی از محورهای توسعه است، گفت: این صنعت در کنار چند محور توسعه دیگر از جمله کشاورزی، صنایع های‌تک و غیره قرار داشته و صنعت نوپایی در استان است که باید به آن توجه شود.
وی با تأکید بر اینکه خوشبختانه استاندار اهتمام جدی به گردشگری دارد، بیان کرد: نکات عنوان شده در این جلسه نیز مورد توجه ما قرار خواهد گرفت.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان از راه‌اندازی خانه سینمای همدان در آینده نزدیک خبر داد و یادآور شد: این امر می‌تواند در حوزه گردشگری نقش‌آفرین باشد.
حسینی با اشاره به اخذ مشاور نقشه راه گردشگری همدان تصریح کرد: طی چند ماه آینده سند تهیه و قابل استناد خواهد بود اما در این مقطع زمانی اقدامات بعد از ثبت جهانی باید مورد توجه باشد.
وی با بیان اینکه اخیرا دو کاروانسرای همدان ثبت جهانی شده است، ادامه داد: فراهم کردن الزامات گردشگری مانند هواپیما، قطار و حمل و نقل در دستور کار است و در تمام حوزه‌های گردشگری باید کار کرد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان خاطرنشان کرد: در گردشگری مذهبی قریب به ۳ میلیون نفر در اربعین از همدان عبور می‌کنند که باید دید سهم درآمدی همدان چه بوده است؟.
حسینی با بیان اینکه اهتمام ویژه‌ای به گردشگری سلامت داریم و هفته آینده اقداماتی با همراهی علوم پزشکی در این زمینه صورت می‌گیرد، گفت: در ثبت جهانی هگمتانه تلاش شبانه‌روزی صورت گرفته که امیدواریم در این حوزه اتفاق خوبی رخ دهد.

شهردار همدان: ثبت جهانی هگمتانه اتفاق مهمی در شهر همدان بود

سید مسعود حسینی نیز با قدردانی از اقدامات صورت گرفته در ثبت جهانی بیان کرد: ثبت جهانی اتفاق مهمی در شهر همدان بود که در این راستا با همدلی توانستیم اقدامات مهمی را انجام دهیم.
وی با بیان اینکه هگمتانه متعلق به ایران است، افزود: امیدواریم خروجی کارهایی را که در راستای ثبت جهانی انجام دادیم، با ورود تعداد بالای گردشگران به همدان شاهد باشیم.
شهردار همدان با بیان اینکه بعد از خروج ارزیاب یونسکو نباید تصور کنیم که کار تمام شده است، تصریح کرد: تازه کار ما آغاز شده و باید برای آینده برنامه داشته باشیم.
حسینی ادامه داد: قرار بر این است برای انجام کار در بازار همدان با همراهی مردم، بخشی از کار توسط شهرداری و بخشی نیز توسط کسبه و میراث فرهنگی انجام شود.
وی با اشاره به شروع کار در سمسارخانه در بحث ساماندهی بازار، خاطرنشان کرد: اقداماتی نیز در راسته گلشن اجرایی خواهد شد و در مجموع این اتفاقات باید خروجی خوب و مشهودی داشته باشد.
شهردار همدان با تاکید به اینکه بازار همدان برای ما جدی است و اقدامات عمرانی در گذر تاریخی انجام می‌شود گفت: رسانه‌ها کار خطیری در همراهی مردم و اقناع‌سازی کسبه بازار دارند که امیدواریم این مهم مورد توجه رسانه‌ها قرار گیرد.
حسینی با بیان اینکه کار عمرانی شهرداری توسط شرکت عمارت خورشید در بازار همدان آغاز شده است، اظهار کرد: امید است با تامین بودجه و بکارگیری پیمانکار بتوانیم کار را با سرعت سامان دهیم.
وی با اشاره به ایجاد ستاد سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری در شهرداری همدان، گفت: این مهم اقدام خوبی در راستای توجه به گردشگری و رونق این صنعت است.
شهردار همدان با تأکید بر اینکه امید است زیرساخت‌های لازم برای ثبت جهانی هگمتانه فراهم و شاهد تحقق این مهم باشیم، بیان کرد: با همراهی همه مدیران، دستگاه‌های اجرایی، شهروندان و کسبه می‌توانیم به اهداف مورد نظر برسیم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان: تمرین با هم بودن را در ثبت جهانی هگمتانه تجربه کردیم

محسن معصوم علیزاده نیز با اشاره به اقدامات ثبت جهانی هگمتانه، افزود: این اقدامات در دو بخش شامل هماهنگی با وزارت میراث فرهنگی و اعلام استانداردهای مورد نظر یونسکو و تامین اعتبارات بود.
وی با بیان اینکه خوشبختانه بخش مهمی از اعتبارات در استان تامین شد، تصریح کرد: احصاء وضعیت و تشکیل شورای راهبرد ثبت جهانی با ریاست استاندار و ابلاغ وظایف به دستگاه‌ها کار را در حوزه ثبت جهانی خوب پیش برد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان ادامه داد: باید برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت را در ورود ارزیابان و جذب اعتبارات تعریف و قدم به قدم کار را پیش می‌بردیم.
معصوم علیزاده با اشاره به هزینه ۸۵ میلیارد تومانی در حوزه ثبت جهانی هگمتانه و مرکز تاریخی همدان طی ۶ ماه گذشته، خاطرنشان کرد: عملکرد وزارت و استان در تامین اعتبارات خوب بود و توانستیم اقداماتی را اجرایی کنیم.
وی هماهنگی دستگاه‌ها در این خصوص را مهم دانست و یادآور شد: باید همه عوامل کنار هم قرار می‌گرفتند که این اتفاق با حضور استاندار در جلسات رخ داد و ما تمرین با هم بودن را در ثبت جهانی هگمتانه تجربه کردیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان اظهار کرد: شهرداری و شورای شهر قدم اول را در این زمینه با تصویب ۳۰۰ میلیارد تومان برداشت که باید از اقدام شهردار تشکر کرد.
معصوم علیزاده با بیان اینکه دستگاه‌های خدمات‌رسان ورود خوبی در این حوزه داشتند، گفت: زیرساخت‌هایی که سا‌ها انجام نشده بود با این اتفاق مهم رخ داد و همراهی اصناف و کسبه نیز ستودنی بود.
وی با بیان اینکه رسانه‌ها و فعالان گردشگری نیز در حوزه اقناع‌سازی اقدام بی‌نظیری داشتند، تصریح کرد: همه در این حوزه نمره عالی گرفتند و برای اینکه جهانی شویم باید تفکر جهانی داشته باشیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان افزود: همدان از لحاظ داشته‌ها چیزی کم ندارد و به گفته بزرگان در قله هستیم و با تفکر جهانی می‌توانیم به اهداف مهمی برسیم.
معصوم علیزاده با تأکید بر اینکه باید بر اساس استانداردهای جهانی حتی در نصب تابلوها در سطح شهر اقدام کنیم، بیان کرد: بعد از ثبت جهانی تازه کار آغاز می‌شود و باید زیرساخت‌های لازم و همه شرایط را برای ورود گردشگر فراهم کنیم.
وی با بیان اینکه برنامه‌ریزی شهری باید به سمتی باشد که برای همه دستگاه‌ها تکلیف کنیم، ادامه داد: راه و شهرسازی باید مدل، طرح و برنامه برای ثبت جهانی داشته باشد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان خاطرنشان کرد: طرح جامع راهبردی گردشگری را در دستور کار داریم و باید برای نیاز کار انجام دهیم که اگر چنین کنیم برنده خواهیم بود؛ در طرح جامع راهبردی گردشگری نیز به این موضوع توجه کرده‌ایم‌.

مدیر پایگاه ملی هگمتانه: معضل حق انتقال توسعه و ترافیک بازار حل شود

صاحب محمدیان منصور نیز با قدردانی از شورای شهر در برگزاری این نشست یادآور شد: تا وقتی استانداری معاون گردشگری نداشته باشد گردشگری راه به جایی نمی‌برد، اما امروز حضور معاون اقتصادی نویدی است بر اینکه استانداری توجهی خاصی به گردشگری دارد.
وی با بیان اینکه گردشگری روستایی، سلامت، طبیعت، ورزش و مذهبی متولیان امر را می‌خواهد، اظهار کرد: باید سازمان‌های مربوطه پای کار بیایند و اینها وظیفه میراث فرهنگی نیست.
مدیر پایگاه ملی هگمتانه گفت: امروز استانداری نیز در حوزه گردشگری ورود خوبی داشته و تاکید دارد به فکر آثار بعدی ثبت جهانی بوده و پروپوزال آن را تهیه کنیم که امیدبخش است.
محمدیان منصور بیان کرد: سال‌ها موضوع ژئوپارک اکباتان مطرح می‌شود و می‌تواند شامل ژئوپارک علیصدر، دستکند ارزانفود، فروچاله‌های دشت کبودراهنگ و… باشد‌؛ تنها در خورزنه همدان هفت غار داریم و غار علیصدر نیز به تنهایی می‌تواند ثبت جهانی شود.
وی با اشاره به وجود بیش از ۳۰ کاروانسرا در استان همدان، افزود: بیشتر از ۱۲ مورد از این کاروانسراها احیا نشده است و باید در بودجه سال ۱۴۰۲ مرمت آنها در دستور کار باشد.
مدیر پایگاه ملی هگمتانه تصریح کرد: برای بازار آهنگران در حوزه کف‌سازی و جداره‌سازی کاری نکردیم، وقتی آهن فروشان خود کار را پیش می‌برند و پای کار هستند، باید کمک کرد و از آنها عوارض نگرفت.
محمدیان منصور در پایان گفت: باید برای حمل و نقل بازار همدان کار کرد و معضل حق انتقال توسعه و ترافیک بازار حل شود.
گفتنی است در پایان این نشست از مدیران استانی و شهری و فعالان حوزه گردشگری که در ثبت جهانی هگمتانه تلاش کردند، تقدیر شد.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *