تسریع در روند ممیزی املاک عادی شهر

تسریع در روند ممیزی املاک عادی شهر

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان گفت: مناطق چهارگانه شهرداری باید بدون اعمال سلیقه و عزم جدی‌تر هرچه سریعتر نسبت به شناسایی، ممیزی و سابقه‌دار شدن املاک دارای پلاک عادی، اقدام کنند؛ زیرا این مهم، موجب ایجاد ارزش افزوده برای این املاک خواهد شد.


علی فتحی در کمیسیون خدمات شهری شورا با محوریت ممیزی و تعیین‌تکلیف املاک فاقد سابقه شهرداری همدان، اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های شهرداری همدان این است که در تمامی مناطق با صرف هزینه، خدمات ارائه می‌دهد؛ در حالی که تعدادی از شهروندان به‌ویژه مالکان دارای املاک عادی، ریالی به شهرداری پرداخت نمی‌کنند.
وی با اشاره به اینکه ممیـزی اراضـی به مفهوم طبقه‌بندی و برداشت اطلاعـات از فضاهای دارای کاربری است که در مدیریت‌شهری، اولویت دارد؛ گفت: مدیریت شهری برای برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری در حوزه مسائل شهری نیازمند اطلاعات دقیق و به‌هنگام از شهر است و در حال حاضر تهیه و گردآوری این اطلاعات با توجه به گسترش و پیشرفت استفاده از فناوری اطلاعات (IT) در حداقل زمان و به صورت مطلوب صورت می‌گیرد.
فتحی افزود: هر الگوی پیشنهادی برای توسعه اراضی در آینده باید به نحوی طراحی شود که مـناسب فعـالیت افـراد و مجموعه‌های تولیدی، خدماتی و رفاهی باشد که در آینده در آن ناحیه شهری حضور دارند.
وی با تأکید بر اینکه شهرداری‌ها به عنوان متولیان اصلی شهر در زمینه نوسازی و بهسازی به استناد قانون نوسازی و عمران شهری می‌توانند نقش کلیدی در ایجاد بانک اطلاعات شهر داشته باشند، عنوان کرد: بانک اطلاعات املاک از اهمیت بالایی برخوردار است که در این زمینه دستورالعمل‌های ثبت و گردآوری اطلاعات ضرورت دارد و باید به نحوی تعریف شوند تا تمامی ممیزان بازدید درک واحدی از آن داشته باشند.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان بیان کرد: عزم شورای پنجم بر این است تا پایان این دوره، تمامی املاک عادی، ممیزی شود که در این صورت، به منبع درآمد پایدار شهرداری تبدیل خواهد شد.
فتحی افزود: تأکید کمیسیون خدمات شهری شورا بر این است که هم زمان با شناسایی املاک عادی مناطق، به صورت زمان‌بندی مشخص، تعیین‌تکلیف آنان نیز صورت پذیرد.
وی معتقد است: با توجه به اینکه اجرای طرح ممیزی در شهرداری بسیار زمان‌بر شده است‌؛ انتظار می‌رود به‌منظور تسهیل امور به بخش خصوصی واگذار شود.
به گزارش روابط‌ عمومی شورای اسلامی شهر همدان، رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان گفت: واحدهای حقوقی مناطق و شهرداری ستاد می‌بایست جلسات منظم در خصوص طی مراحل ممیزی و تعیین‌تکلیف املاک عادی به صورت پرداخت عوارض و یا ارسال به کمیسیون ماده ۱۰۰، برگزار کنند و در این راستا دبیرخانه کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها نیز باید جلسات فوق‌العاده برگزار کند تا در روند رسیدگی به این پرونده‌ها تسریع صورت گیرد.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *