روند بخشی از اقدامات ثبت جهانی هگمتانه بعد از بازدید ارزیابان کند است

روند بخشی از اقدامات ثبت جهانی هگمتانه بعد از بازدید ارزیابان کند است

رییس کمیسیون گردشگری شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه بخشی از فعالیت و کارهای ثبت جهانی هگمتانه و مرکز تاریخی همدان بعد از بازدید ارزیابان یونسکو رها شده است، گفت: ادامه این روند موجب بروز مشکلاتی در ثبت جهانی خواهد شد.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، حمید بادامی‌نجات با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای ثبت جهانی هگمتانه، اظهار کرد: اقدامات و تلاش‌های خوبی به این منظور انجام شد و به منظور ادامه این روند، پیشنهادهایی در راستای ساماندهی بازار و فعالیت‌های مرتبط با ثبت جهانی هگمتانه به شهرداری ارائه شد.
وی به اختصاص اعتبار در ردیف‌های بودجه سال ۱۴۰۲ در خصوص اقدامات در راستای ثبت جهانی هگمتانه اشاره کرد و گفت: این بودجه در بخش مرمت، بازآفرینی، جداره سازی، پیاده‌راه‌ها، ثبت جهانی، احداث سرویس‌های بهداشتی، خرید خانه‌های واجد ارزش و… پیش‌بینی شده است.
رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری، مالی و گردشگری شورای شهر همدان بیان کرد: با توجه به بررسی و بازدیدهای صورت گرفته و همچنین تامین اعتبار در بودجه مصوب سال جاری، متاسفانه فعالیت در پروژه‌های مذکور با گذشت ۷ ماه کاری از سال پیشرفت قابل ملاحظه ای نداشته است.
بادامی‌نجات خواستار ارائه گزارشی از علت تاخیر در اقدامات و اجرای برخی مصوبات شورای شهر در خصوص ثبت جهانی هگمتانه شد و افزود: شهرداری باید در این خصوص پاسخگو باشد که با وجود تاکیدات شورا و شهرداری بر ایجاد غرفه‌های نمایشگاهی و ماشین‌های غذا، چرا تا کنون اقدامی صورت نگرفته است؟
وی خواستار اعلام دلیل عدم رونق پیاده‌راه اکباتان با وجود ارائه طرح‌ها و مصوبات متعدد در جلسات مختلف و پیشنهادات کسبه از سوی شهرداری شد و تصریح کرد: چرا برنامه و زمانبندی واحدی برای حل مشکلات این پیاده راه اعم از پارکینگ، حمل و نقل عمومی، سرویس‌های بهداشتی و. . . ارائه نشده است؟
رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری، مالی و گردشگری شورای شهر همدان ادامه داد: با وجود تاکیدات مکرر در جلسات و بازدیدها به تهیه طرح جدار‌ سازی به صورت کلی و یکپارچه، علت عدم پیشرفت قابل ملاحظه در جداره‌سازی پیاده راه اکباتان و بوعلی توسط شهرداری عنوان شود.
بادامی‌نجات با بیان اینکه مقرر شده بود پیمانکار نسبت به افزایش نیروی کار به منظور اجرای هر چه سریع‌تر جداره‌سازی در پیاده‌راه اکباتان اقدام کند، خاطرنشان کرد: پیمانکار تعیین شده اجرای جداره‌سازی در پیاده‌راه بوعلی، میدان امام (ره) و خیابان شهدا را نیز بر عهده دارد و اقدامی نشده است و پیمانکار در جلسه گردشگری شورا اذعان داشته که عدم پرداخت اعتبار مورد توافق توسط شهرداری، مانع سرعت اجرای پروژه شده است.
وی با اشاره به بازدید از خودروهای برقی فعال در پیاده‌راه بوعلی و اکباتان، یادآور شد: با توجه به گلایه‌ها و گزارش شهروندان و با وجود تعهد پیمانکار نسبت به طی کردن خودروهای برقی به صورت دائم از آرامگاه بوعلی تا انتهای پیاده‌راه اکباتان و بالعکس، چرا تعهد به صورت کامل اجرا نشده و نظارت کافی وجود ندارد؟
رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری، مالی و گردشگری شورای شهر همدان اظهار کرد: عملکرد ضعیف حوزه سازمان فرهنگی شهرداری در اجرای برنامه‌های فرهنگی در پیاده‌راه اکباتان بارها در جلسات مختلف مورد نقد بوده و تاکید بر اصلاح روند داشتیم اما شاهد اقدام موثری نبوده‌ایم.
بادامی‌نجات با بیان اینکه با توجه به تامین اعتبار در بودجه سال جاری در خصوص احداث سرویس‌های بهداشتی در چهار منطقه به ویژه بافت بازار هیچگونه اقدامی صورت نگرفته است، گفت: قرار بر حل مشکل کمبود زمین احداث سرویس بهداشتی در بازار توسط شهرداری و مذاکره با اداره آموزش و پرورش و اوقاف بود که باید علت تاخیر عنوان شود.
وی در ادامه با تأکید بر اینکه عدم تهیه و ارائه طرح یکپارچه برای نصب تابلوها و سایه‌بان‌ مغازه‌های بازار توسط شهرداری، موجب نصب مجدد تابلوها و سایه‌بان‌های نامتوازن و سلیقه‌ای توسط کسبه شده است، بیان کرد: علت عدم تهیه و ارائه طرح به این منظور باید طی گزارشی به شورا ارائه شود.
رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری، مالی و گردشگری شورای شهر همدان افزود: بخشی از فعالیت و کارهای ثبت جهانی هگمتانه و مرکز تاریخی همدان بعد از بازدید ارزیابان یونسکو رها شده است که ادامه این روند موجب بروز مشکلاتی در ثبت جهانی خواهد شد.
بادامی‌نجات تصریح کرد: بازگشایی مسیر مسدود شده ورودی میدان هگمتانه و تملک و بازگشایی دو پلاک معبر باستان در ازای تغییر کاربری صورت گرفته است و باید اقدامات دیگر در این راستا نیز با سرعت انجام شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *