عزم مدیریت شهری برای ساماندهی زباله‌گردها و معتادان متجاهر در همدان

عزم مدیریت شهری برای ساماندهی زباله‌گردها و معتادان متجاهر در همدان

جلسه مشترک کمیسیون‌های فرهنگی، اجتماعی و خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان با حضور اعضای شورا، فرمانده انتظامی شهرستان همدان، رئیس پیشگیری، رئیس نظارت بر اماکن، رئیس اداره مبارزه با سرقت و رئیس مبارزه با مواد مخدر فراجاهمدان، معاون توانبخشی اداره بهزیستی ، معاون خدمات شهری شهرداری همدان، مدیر خدمات شهری شهرداری همدان و رییس سازمان فرهنگی و معاون اجتماعی سازمان فرهنگی شهرداری پیرامون موضوع ساماندهی متکدیان، زباله گردها و معتادان متجاهر برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای شهر همدان در این جلسه با بیان اینکه متاسفانه در سطح شهر شاهد حضور معتادین و زباله گردها هستیم که زیبنده شهر دارالمومنین نیست، اظهار کرد: با وجود پیشرفت‌های زیادی که بعد از انقلاب اسلامی داشتیم و تلاش شبانه روزی مسئولین برای به ثمر نشستن برنامه‌ها صورت گرفته اما در سطح شهر وجود افراد متکدی و زباله‌گرد به معضلی تبدیل شده و هدف از این جلسه مشترک نیز این است که تدابیری برای مدیریت این امر صورت گیرد.
سعید شهابی‌نیا با بیان اینکه مدیریت شهری باید برای ساماندهی در این حوزه تدبیری بیندیشد، افزود در صورتیکه برای این موضوع تدبیری اندیشیده نشود روز به روز بر معضلات شهر افزوده می‌شود و معتادان متجاهر، متکدی و زباله‌گرد چهره شهر را نازیبا می‌کنند، اظهار داشت: آموزش تفکیک زباله از مبدا در مدارس کاری ارزشمندی است و باید آموزش شهروندی در حوزه استفاده از سامانه «بهروب» را جدی گرفت.
شهابی‌نیا با اشاره به ضرورت نهادینه کردن فرهنگ تفکیک زباله از مبدا، اظهار داشت: تبلیغات تفکیک زباله از مبدا را انجام می دهیم اما زیرساختهای آن در حال حاضر تکمیل نشده است.
وی از تشکیل کمیته اجتماعی در مرکز پژوهش های شورای شهر برای حل مشکلات جمع آوری و ساماندهی زباله گردها و معتادین متجاهر خبر داد و یادآور شد: این کمیته به صورت علمی با حضور متولیان امر و اساتید دانشگاهی تشکیل می شود و این امر عزم جدی مدیریت شهری به همراه دیگر ارگان ها و دستگاه‌های اجرایی مرتبط را می‌‌طلبد.

شهابی نیامسگریان: مسئله زباله‌گردی ریشه‌یابی شود

رئیس شورای شهر همدان نیز با بیان اینکه اعضای شورای شهر همدان همواره در خصوص حل مسائل اجتماعی مطالبه‌گر هستند، اظهار داشت: وقتی مردم از معضلات اجتماعی رنج می‌برند و اگراین عادی شود، در این صورت به یک فرهنگ جدید تبدیل شده که این خود ترحم هم بدنبال خواهد داشت.
محمود مسگریان گفت: در این جلسه در حوزه مسائل اقتصادی نکات خوبی مطرح شد و شاید بالا رفتن قیمت پسماند و زباله‌های خشک باعث شده افرادی رغبت کنند روزانه در این حوزه فعالیت داشته باشند.
وی ریشه‌یابی مسئله زباله‌گردی را مهم دانست و افزود: باید علت ایجاد این پدیده نامانوس اجتماعی که مردم از آن رنج می‌برند ، شناسایی شود ؛ یکی از شعارهای کاندیداهای شورای شهر برای جلب آرای مردم این بوده که ما پدیده زباله گردی را جمع خواهیم کرد و این کار سادگی نیست
رئیس شورای شهر همدان با بیان اینکه تعداد قابل توجهی از زباله‌گردها معتاد هستند، افزود: وقتی یک بررسی از افراد موجود در گرمخانه داشته باشید متوجه خواهید شد که آنها افراد شاخصی بودند و برخی دارای شغل و درآمد خوبی داشتند اما به دلیل مشکلات اجتماعی مبتلا به اعتیاد شده
وی با اشاره به اینکه نسبت به این افراد مسئولیت داریم و باید آنها را به جامعه و زندگی سالم برگردانیم و این کار یک سازمان نیست بلکه باید همه سازمان‌ها ورود کنند، گفت: باید توانمندی‌های همه سازمان‌ها یک جا جمع شود تا بتوان در این حوزه کاری کرد و کار جزیره‌ای نتیجه نخواهد داد.
مسگریان با بیان اینکه باید از ظرفیت سازمان‌هایی نظیر اداره کار، کمیته امداد و بهزیستی برای اشتغال آنها استفاده کرد افزود: یک آقایی در مشهد پیدا می‌شود و آنجا کارخانه‌ای احداث می‌کند که کارکنان این واحد تولیدی یا معتاد هستند یا سارق و زندانی و یا کسانی که محکومیت دارند.


وی ادامه داد: چرا یک فرد در مشهد می‌تواند مشکل این قشر از جامعه را حل کند و بسیاری از آنها را سامان دهد و به جایگاه اجتماعیشان برگرداند اما مجموعه‌ای به نام شهرداری که در بودجه و اعتبار مناسبی هم دارد، نمی‌تواند کاری انجام دهد.
رئیس شورای شهر همدان با تاکید به اینکه اینطور نیست که ما در بخشی از حاشیه شهر مشکلاتی داشته باشیم بلکه معتادان در همه جای شهر دیده می شود، گفت: اماکنی وجود دارد که معتادان تجمع می‌کنند و زمینه آزار و اذیت مردم را فراهم می‌کنند و در هر جای شهر هم پراکنده هستند.
وی با اشاره به اینکه خوشبختانه در حوزه مراکز ماده ۱۶ اقدامات خوبی انجام داده و بازدیدی که از اردوگاه داشتیم سال گذشته شورای شهر همدان ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار برای آنجا اختصاص داد افزود: امسال یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان نیز اعتبار برای آنجا اختصاص یافت و اخیرا هم مصوبه‌ای داشتیم که ابلاغ شد تا زیرساخت‌هایی تغییر یابد که افراد بیشتری پذیرش شوند.
وی با اشاره به اینکه مطالبه اعضای شورای شهر این است که زباله گردی به طور جدی پیگیری و حل شود و این نباشد که سال آینده زمانی که دور هم جمع می شویم بگوییم نتوانستیم کاری انجام دهیم افزود: شهر مشهد با آن وسعتی که دارد چنین پدیده زباله‌گردی را ندارد اما چرا باید در همدان باشد چون آنها برنامه داشتند و هماهنگی‌هایی صورت گرفته است.
رئیس شورای شهر همدان با بیان اینکه شورای شهر این آمادگی را دارد که طرح‌های اثرگذار را با بهره گیری از تجارب دیگر شهرها حمایت کند گفت: وقتی برای جمع آوری معتادان متجاهر اعتباری در شورای شهر مصوب کردیم برخی ایراد می گرفتند که شما نمی توانید مصوب کنید پولی که متعلق به شهر است در خارج از شهر برای محل جمع آوری معتادان هزینه شود در حالی که ما معتقد بودیم آنها مربوط به این شهر هستند و مردم شهر اذیت می‌شوند و اگر این معضل را ساماندهی کنیم مردم شهر منتفع خواهند شد.

رضایی: ضرورت تقویت رویکردهای فرهنگی و اجتماعی

رییس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر همدان نیز با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در کاهش آسیب های اجتماعی گفت: حدود ۴۰ درصد جمعیت استان در شهر همدان ساکن هستند بر این اساس توجه به حوزه آسیب های اجتماعی بیشتری را می‌طلبد.
علی رضایی با تاکید بر تقویت رویکردهای فرهنگی و اجتماعی افزود: این حوزه ها نیازمند توجه و تخصیص بودجه بیشتری است و در این راستا با هم افزایی و همگرایی می توان اقدامات موثرتری انجام داد.
رضایی نقش و مشارکت مردم در حل مسایل اجتماعی را حائز اهمیت دانست و اضافه کرد: مردمی سازی با مدد گرفتن از تشکل‌های اجتماعی که تخصصی در این حوزه فعالیت دارند می تواند تاثیر گذار باشند.
وی با بیان اینکه در حل مشکلات اجتماعی، واقعیت ها را باید دید، افزود: باید به طور علمی مباجث مورد بررسی دقیق قرار گرفته و متناسب با مشکلات؛ امکانات و منابع را فراهم کرد که قابل سنجش هم باشد.
رییس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر همدان با تاکید بر اینکه در ساماندهی مشاغل باید زباله گردها را هم مدنظر قرار داد، اظهار داشت:لازم است با اصناف هماهنگی شود تا برای زباله گردها جایگزینی داشته باشند.
علی رضایی به جلسات کمیسیون بند ۲۰ شورای شهر در خصوص بررسی و حل مشکلات پرونده های شهروندان اشاره کرد و یادآور شد: این بررسی نشان می دهد که تاب آوری مردم به دلیل گرفتاریهای اجتماعی ، اقتصادی، تورم و گرانی پایین آمده است .
رضایی آموزهای شهروندی را ظرفیتی در فرهنگ سازی دانست و گفت: این حوزه می تواند در آموزش و اصلاح رفتار شهروندان اثربخش باشد.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه نیمی از جمعیت جامعه را بانوان تشکیل می‌دهند بر این اساس امر باید مورد توجه واقع شود.
سخنگوی شورای شهر همدان با تاکید بر تقویت رویکرد اجتماعی شهرداری را باید تقویت کرد، گفت: در این زمینه لازم است در تدوین سیاست‌ها و برنامه‌ها به رویکرد اجتماعی و فرهنگی توجه ویژه‌ای شود.

کاوسی‌امید: ضرورت تشکیل کمیته تخصصی ساماندهی زباله گردها

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و فناوری اطلاعات شورای شهر همدان نیز با بیان اینکه باید کمیته مشترکی با حضور نیروی انتظامی، شهرداری، بهزیستی، کمیته امداد، نماینده ای از دادستان، اداره کار و فنی حرفه‌ای تشکیل و برای نکاتی که در این جلسه عنوان شد، فرایند تعریف شود، گفت: لازم است این فرایند توسط گروه علمی تهیه شود تا بتوان به نتایج خوبی دست یافت.
اکبر کاوسی‌امید اضافه کرد: کمیته مشترک مورد نظر باید برای حل معضل زباله گردی و جمع آوری معتادین متجاهر نقشه راهی تدوین کند.
وی با اشاره به اینکه بسیاری از موضوعات و مسائل را می توان با برنامه و ثابت‌ قدمی پیش برد، افزود: نقشه راهی باید ترسیم کرد که طبق آن حرکت کرد، خوشبختانه امسال شورای شهر در حوزه مسائل اجتماعی ورود خوبی داشته که می تواند پیگیری اقدامات مهمی را در پی داشته باشد.

فرمانده انتظامی شهرستان همدان: گرمخانه‌ ۲۴ ساعته فعالیت کند

فرمانده انتظامی شهرستان همدان نیز ضمن قدردانی از شورای شهر در برگزاری این جلسه اظهار کرد: در حال حاضر در موضوعات اجتماعی جزیره‌ای کار می‌کنیم و هر کدام از ما آنها را وظیفه سازمان دیگری می‌دانیم اما شرعا و قانونا وظیفه همه ماست و افرادی که زباله‌گردی می‌کنند یا معتاد هستند، شهروند محسوب می‌شوند و حق شهروندی دارند.
مهدی نجفی ضمن تشکر از اقدام شهرداری در راه اندازی گرمخانه، افزود: گرمخانه باید ۲۴ ساعته شود و اینگونه نباشد که ۷ صبح فردی از آنجا خارج شود و جایی را نداشته باشد برود، کسی که نه مسکنی دارد و نه ماوایی باعث مزاحمت مردم در سطح شهر می‌شود.
نجفی با اشاره به اینکه موضوعات اقتصادی و اجتماعی باعث شده زباله گردها در سطح شهر باشند و باید فکری به حال آنها کرد، گفت: لازم است جلسات کارشناسی با مطالعه و کار علمی و با استفاده از نظرات افراد صاحب نظر و اساتید دانشگاهی در حوزه گرمخانه صورت گیرد.
وی با تاکید به اینکه معتاد متجاهر پدیده اجتماعی است و شهرداری در کمک به آنها نقش دارد، افزود: امیدوارم با همکاری شورای شهر و اقدامات شهرداری شاهد احداث گرمخانه استاندارد در سطح شهر باشیم.
نجفی با بیان اینکه خوشبختانه همدان استان امنی به شمار می‌آید و جرایم خشن را در این استان شاهد نیستیم و اگر سرقتی هم بوده سرقت خرد است، افزود: البته سرقت‌های خرد مردم را اذیت می کند و باید فکری به حال این معضل کرد.
فرمانده انتظامی شهرستان همدان گفت: در بحث اعتیاد برای معتادین جرم انگاری نشده و این افراد بیمار هستند و باید برای درمان آنها کمک کرد.
نجفی با اشاره به اینکه اگر جای نگهداری برای معتادان متجاهر داشته باشیم و امکانات جمع‌آوری آنها از سطح شهر هم باشد می‌توان از طریق بهزیستی هم ساماندهی کرد، افزود: در حال حاضر فضای مناسب برای غربالگری این افراد نداریم که می طلبد شهرداری این موضوع را مورد توجه قرار دهد.
نجفی با بیان اینکه یکی از سازمان‌های مردم نهاد موفق در حوزه درمان معتادان مراکز «ان ای» هستند، گفت: شهرداری نیز اقدام خوبی در حوزه «ان ای» انجام داده که قابل تقدیر است، اگر معتادان متجاهر از سطح شهر جمع شوند بخش مهمی از متکدیان و زباله گردها هم جمع خواهند شد.
وی با اشاره به اینکه این روزها متاسفانه شاهد رشد قارچ‌گونه مکان‌های جمع‌آوری زباله و ضایعاتی هستیم و خانه‌هایی در سطح شهر به ضایعاتی تبدیل شده‌ند، گفت: به خاطر سودی که زباله‌گردی و جمع‌آوری ضایعات دارد، وضعیت خوبی را در سطح شهر شاهد نیستیم و باید جمع‌‌آوری آنها در دستور کار جدی باشد.
فرمانده انتظامی شهرستان همدان با تاکید به اینکه تنها پلمب این مراکز جواب نمی‌دهد و باید در این خصوص فراتر از قانون جلو رفت چرا که پدیده اجتماعی است، گفت: انتظار داریم جلسات شورای شهر مستمر برگزار شود و بتوانیم این موضوعات را ساماندهی کنیم.
نجفی با بیان اینکه مرکز شبانه نگهداری بانوان را داریم، گفت: این افراد حامی اجتماعی ندارند و مجبورند تکدی‌گری کنند، باید آنها را حمایت کرد و به نوعی ساماندهی شوند.

جلیلوند: آمادگی همدان برای راه‌اندازی کارخانه پردازش زباله

معاون خدمات شهری شهرداری همدان نیز معضل زباله‌گردی را ناشی از مشکلات اقتصادی دانست وگفت: شهرداری همواره پای کار است و با تعامل خوبی هم که با مجموعه نیروی انتظامی دارد و موضوع زباله گردی در سطح شهر باید ساماندهی شوند.
حامد جلیلوند با بیان اینکه راه درمان معتادین باید اساسی باشد و تصمیماتی زودگذر این معضل را حل نخواهد کرد افزود: امروز جلسه‌ای با حضور کارشناسانی از شرکتی معتبر شهر مشهد داشتیم تا در خصوص پردازش زباله تصمیماتی داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه این افراد از سایت پسماند همدان بازدید داشتند و آمادگی شهر همدان را برای راه‌اندازی سایت پسماند مشاهده کردند، یادآور شد: در سفر رئیس جمهور به این شهر اعتباری برای راه‌اندازی کارخانه پردازش زباله گرفته شد.
وی اضافه کرد: در حال حاضر شهرداری همدان امکان راه‌اندازی کارخانه پردازش زباله را دارد اما در خصوص جمع آوری زباله‌گردان قطعا دستور قضایی و تمهیدات قانونی خاص لازم است.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری: شناسایی ۱۶۰ زباله‌گرد در سطح شهر همدان

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری همدان نیز با بیان اینکه تاکنون ۱۶۰ نفر در حوزه جمع‌آوری زباله در سطح شهر شناسایی شدند که به صورت پیاده و با چرخ‌هایی اقدام به جمع‌آوری زباله می‌کنند، اظهارکرد: ۱۳۰ خودرو نیز در سطح شهر اقدام به جمع‌آوری زباله می‌کنند که شناسایی شده و کد گرفته‌اند.
وی اضافه کرد: در سطح شهر همدان هشت کودک در حوزه جمع‌آوری زباله فعالیت داشتند که پنج نفر از آنها به اداره بهزیستی معرفی شدند و سه نفر نیز هنوز شناسایی نشده‌اند.
مهدی‌آزاد با بیان اینکه ۸ نفر از زنان نیز اقدام به جمع‌آوری زباله در سطح شهر می‌کردند که شناسایی شده‌اند، افزود: البته آمار افرادی که اقدام به جمع‌آوری زباله در سطح شهر می‌کنند، متغیر است و بخش قابل توجهی از آنها معتادانی هستند که برای تامین مخارج خود اقدام به زباله‌گردی می‌کنند و دائمی نیستند.

مدیر خدمات شهری شهرداری همدان : همدان متکدی حرفه‌ای ندارد

مدیر خدمات شهری شهرداری همدان نیز با بیان اینکه طی دو ماه اخیر با گشت هایی در خیابان ضمن شناسایی زباله گردها، برای برخی از آنها پرونده تشکیل دادیم چرا که اغلب فاقد سند هویتی هستند، گفت: در حال حاضر تقریبا ۱۷۰ نفر افراد پیاده زباله‌گرد شناسایی شدند و چون این روزهای فصل کاری است، امکان دارد بیشتر از این تعداد هم باشند و به مرور به آنها افزوده شود.

مرتضی رضایی با بیان اینکه کودکان کار و زنان متکدی را شناسایی و به بهزیستی معرفی کرده‌ایم و طرح جمع‌آوری معتادان متکدی هم با همکاری نیروی انتظامی اجرایی شده است، افزود: : همدان متکدی حرفه‌ای ندارد.

رضایی ادامه داد: در حال حاضر گرمخانه همدان بعد از کش و قوس‌های فراوان به میدان شاهد منتقل شده است و طبقه فوقانی آن نیز تجهیز و دارای ظرفیت ۲۰۰ نفر است.مدیر خدمات شهری شهرداری همدان با اشاره به اینکه در حال حاضر روزانه از ۸۰ نفر در گرمخانه پذیرایی می‌کنیم که تغذیه، درمان و اسکان می‌شوند اما هر آنچه به فصل سرد سال نزدیک می‌شویم تعداد آنها بیشتر خواهد شد، گفت: زمستان سال گذشته گاهی تعداد این افراد به ۲۰۰ نفر هم می‌رسید.
رضایی با اشاره به حضور افرادی در گرمخانه که می‌توانند زیر پوشش بهزیستی قرار گیرند، گفت: برای مثال افراد ضایعه نخاعی در گرمخانه نگهداری می‌شوند که می‌توانند زیر پوشش بهزیستی قرار گیرند و امیدواریم این مجموعه همکاری لازم را در این زمینه داشته باشند.
وی با بیان اینکه افرادی که در گرمخانه نگهداری می‌شوند اکثرا فاقد سند هویتی هستند که با هماهنگی نیروی انتظامی تشخیص هویت شدند، افزود: تقریبا ۷۰ درصد این افراد فاقد کارت شناسایی هستند که ما به دنبال سند هویتی برای آنها بودیم.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *