عزم شورا برای حل مشکل کسبه پیاده راه اکباتان

عزم شورا برای حل مشکل کسبه پیاده راه اکباتان

جلسه این هفته کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان با حضور رئیس و اعضای شورا، اعضای انجمن انبوه سازان استان، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، کسبه بازار و پیاده‌راه اکباتان، شهردار و مدیران شهرداری برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، این جلسه به صورت مشترک با کمیسیون خدمات شهری شورا با محوریت بررسی مشکلات کسبه پیاده‌راه اکباتان برگزار شد.

رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورا در این جلسه به نقش مدیریت شهری همدان در حوزه گردشگری اشاره کرد و گفت: شهرداری همدان زحمات فراوانی را در این حوزه کشید اما متأسفانه شهرداری در ساختار سازمانی جایگاه رسمی برای پیگیری موضوعات گردشگری ندارد.

حسین قراباغی اظهار کرد: تعدادی از شهرداری‌های سایر استان‌ها مراوداتی با وزارت کشور در خصوص ماندگاری حوزه گردشگری داشتند ما نیز تأکید داریم شرکت یا سازمانی را زیر نظر شهرداری به نام گردشگری تشکیل دهیم این طرح برای برنامه‌های سال ۹۸ مصوب شده و شهرداری باید شرکت را تأسیس کند.

قراباغی افزود: طرح‌های اجرایی مدیریت شهری باید باعث بالا رفتن رضایت شهروندان و رونق شهر شود.

وی ادامه داد: در ایجاد پیاده راه‌های شهر همدان نهادهای مرتبط همکاری خوبی با شهرداری داشتند و کار ارزشمندی در این راستا صورت گرفت اما علی رغم کارهای صورت گرفته باید پیوست‌های فرهنگی اقتصادی و اجتماعی این طرح‌ها نیز لحاظ می‌شد.

قراباغی به ایجاد جاذبه‌های گردشگری در پیاده راه اکباتان اشاره کرد و گفت: می‌توان با همکاری و مشارکت کسبه پیاده راه اکباتان مرمت و بازسازی جداره‌های آن را آغاز کرد.

وی با اشاره به اعتراضات کسبه بازار و پیاده راه اکباتان تأکید کرد‌: ما نمایندگان مردم هستیم و در این خصوص باید پاسخ‌گو باشیم.

رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورا اظهار کرد: مشکلات پیاده راه اکباتان به صورت تخصصی بررسی و حل می‌شود.

 

گردان: شهرداری در خصوص پیاده راه اکباتان قصور کرده است

 

رئیس شورای اسلامی شهر همدان ضمن گلایه از شهردار گفت: ما نمی‌توانیم پاسخ‌گوی کارهای نکرده شهردار باشیم چرا که وظیفه شورای اسلامی شهر سیاست گذاری و مصوب کردن طرح‌ها، برنامه‌ها و نظارت بر اجرای صحیح این برنامه‌ها است.

کامران گردان با بیان اینکه وظیفه شورای اسلامی شهر کار اجرایی کردن نیست و شهردار باید در مورد کارهای انجام نشده پاسخ‌گو باشد، اضافه کرد: قصور شهرداری در خصوص پیاده راه اکباتان باعث اعتراض کسبه شده است و ما به خاطر عملکرد ضعیف شهرداری در پیاده راه اکباتان، شرمنده‌ کسبه این پیاده راه هستم.

گردان با بیان اینکه اجرای هر طرح نیازمند پیوست فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است، افزود: جای بسی تأسف است که در خصوص برنامه‌های مورد نظر برای پیاده راه اکباتان تاکنون شهرداری طرح‌ها را اجرا نکرده است بر این اساس شهردار باید در این زمینه پاسخ‌گو باشد.

رئیس شورای اسلامی شهر همدان همچنین با تأکید بر اتمام طرح‌های پیش‌بینی شده پیاده راه اکباتان افزود: در این این زمینه اقدامات زیربنایی ناقص انجام شده و شهردار باید بر اتمام کارهای ناتمام خدمات شهری و سیما و منظر این معبر تأکید داشته باشد.

گردان یادآور شد: شهرداری باید در امر حمل و نقل پیاده راه اکباتان یارانه بدهد و به گونه‌ای عمل کند که برای خودروهای برقی خود اقدام کرده یا پیمانکار از میدان امام خمینی(ره) تا میدان هفت تیر مردم را به صورت رایگان منتقل و جابجا کند.

 

گردان با تأکید بر فعال بودن تاکسی به صورت گردشی از میدان هفت تیر به مقاصد منشعب از این معبر یادآور شد: همچنین انگشتر فروشان ساماندهی شده و تنها در غرفه‌ها مستقر شوند.

وی خطاب به شهردار گفت: در باب پارکینگ( مهر نیا) با جدیت وارد مذاکره شوید و کار را به اتمام برسانید.

 

عسگریان: پیاده راه اکباتان پیوست فرهنگی خاص خود را دارد

 

رئیس کمیسیون نظارت، بازرسی و اداری شورای اسلامی شهر همدان هم در این جلسه با انتقاد از عدم تکمیل طرح پیاده راه اکباتان اظهار کرد: پیوست‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی پیاده راه‌های بوعلی و اکباتان با هم متفاوت است باید برای هرکدام متناسب با شرایط خود بسته تعریف شود.

سید مسعود عسگریان ادامه داد: لازم است طرحی ارائه شود که در پیاده راه اکباتان تاکسی خطی ویژه گردشگری فعال باشد تا اقتصاد این پیاده راه رونق یابد.

عسگریان اضافه کرد: شش خیابان اصلی مشرف به میدان مرکزی هر کدام ویژگی خاص خود را دارد و طرح‌ها نیز باید متناسب با خود خیابان‌ها باشد‌.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان هم با بیان اینکه متأسفانه شهرداری و سازمان‌های تابعه به وظایف خودشان در زمینه پیاده راه اکباتان عمل نکردند، گفت: لازم است اقداماتی انجام دهیم که وضعیت کاری کسبه پیاده راه اکباتان از این بد‌تر نشود.

علی فتحی با تأکید بر اینکه تا دیر نشده باید فکری به حال پیاده راه اکباتان کرد، افزود: دست‌فروشان و انگشتر فروشان این پیاده راه باید هر چه سریعتر ساماندهی شودند.

مالمیر: جداره سازی پیاده راه اکباتان در اولویت قرار گیرد

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان هم در این جلسه با اشاره به اینکه پروژه پیاده راه اکباتان هنوز تکمیل نشده است گفت: جداره و محتوا سازی از جمله موارد مهمی است که باید در اولویت کار قرار گیرد.

علی مالمیر به مطالعه طرح بازار همدان اشاره کرد و یادآور شد: مجموعه پیاده راه اکباتان باید در قالب یک طرح جامع دیده شود.

‏وی با بیان اینکه باید با هم اندیشی تدابیری برای ساماندهی و حل مشکلات کنونی پیاده راه اکباتان بیاندیشیم، افزود: لازم است ضمن حل مشکلات، برای جذب گردشگران در این پیاده راه مشوق‌هایی لحاظ شود.

شهردار همدان هم با اشاره به فعالیت شهرداری و وظایف مدیریت شهری گفت: قرار نیست برای حل یک مشکل، مشکل دیگری را در بدنه جامعه ایجاد کنیم.

عباس صوفی با اشاره به نارضایتی کسبه پیاده راه اکباتان و گلایه رئیس و اعضای شورا از عملکرد شهرداری در خصوص اجرای طرح‌های پیاده راه اکباتان گفت: بنده از حوزه خدمات شهری در زمینه ساماندهی مشاغل و خدمات شهری و نیز حوزه اتوبوسرانی جهت استقرار خودروی برقی در این پیاده‌راه گلایه دارم و باید این موارد هر چه سریعتر تعیین تکلیف شود.

وی با بیان اینکه ما نمی‌توانیم بدون تدبیر اقدامی را انجام دهیم، اضافه کرد: در حال حاضر طرحی برای ارائه به شورای ترافیک آماده کرده ایم که مسیرها به صورت گردشی شده و بخشی از مشکلات پیاده راه‌ها حل شود.

 

جعفری: شهرداری پیاده راه اکباتان را به حال خود رها کرده است

 

نماینده کسبه پیاده راه اکباتان نیز در این جلسه ضمن بیان مشکلات این کسبه اظهار کرد: شهرداری همدان پیاده راه اکباتان را به حال خود رها کرده است به گونه‌ای که هنوز مبلمان شهری، فضای سبز و نورپردازی آن مشکل دارد.

جعفری با بیان اینکه باید فکری به حال انگشتر ‌فروشان این پیاده راه کرد، افزود: پیاده‌راه اکباتان هنوز فاقد تاکسی برقی بوده و مشکل اصلی این پیاده‌راه تردد وسایل نقلیه است.

وی پرسه‌زدن معتادان متجاهر در پیاده‌راه اکباتان را از دیگر مشکلات جدی برشمرد و یادآور شد: نوع فعالیت پیاده‌راه اکباتان با بوعلی متفاوت است و باید طرح‌هایی که در پیاده‌راه اکباتان اجرا می‌شود متناسب با ویژگی آن باشد.

وی با بیان اینکه متأسفانه عمده فروشان پیاده راه در حال ورشکسته شدن هستند، گفت: باید هر چه سریعتر وضعیت پیاده راه تعیین تکلیف شود.

در پایان این جلسه رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورا یادآور شد: مباحث مطرح شده در این جلسه، تخصصی‌تر پیگیری خواهد شد.

 

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *