نصب دوربین‌های پلاک‌خوان در سطح شهر همدان

نصب دوربین‌های پلاک‌خوان در سطح شهر همدان

سخنگوی شورای اسلامی شهر همدان گفت: شهرداری همدان از نصب ۶ دوربین پلاک‌خوان جهت اجرا و کنترل مکانیزه مدیریت حمل و نقل و ترافیک سطح شهر خبر داد.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، علی رضائی در راستای اطلاع‌رسانی در خصوص چگونگی اجرای طرح‌های ترافیکی، محدوده اجرایی این طرح‌ها، ساعات ورود و خروج به این محدوده‌ها و … افزود: سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل‌ونقل شهرداری همدان در راستای مدیریت و بهبود عملکرد حمل‌ونقل، روان‌سازی، کاهش ترافیک و ایمن‌سازی معابر، بر اساس اسناد بالادستی از جمله طرح جامع حمل‌ونقل و ترافیک و سیاست‌ها و خط مشی‌های شورای هماهنگی ترافیک استان (همتا)، نسبت به برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت ترافیکی در سطح شهر اقدام می‌کند.
رضایی با اشاره به اجرای طرح ترافیک در رینگ مرکزی شهر اضافه کرد: با توجه به ساختار تک‌هسته‌ای و انطباق ناحیه مرکزی تجاری (CBD)با بافت تاریخی در مرکز شهر همدان و تراکم ترافیک در این محدوده، اجرای طرح ترافیک در معابر منتهی به میدان امام (ره) توانسته حجم عمده‌ای از بار و فشار ترافیکی در رینگ مرکزی را کاهش دهد.
وی اظهار داشت: به منظور بهبود عملکرد و مکانیزه کردن کنترل ترافیک، چهار دوربین در هریک از خیابان‌های شریعتی، باباطاهر، شهدا و تختی نصب و اجرا شده است که طبق مصوبه شورای همتا، ورود خودروها به محدوده طرح ترافیک شهر همدان از ساعت ۸ تا ۱۴ و ۱۶ تا ۲۱ ممنوع است.
سخنگوی شورای شهر همدان با اشاره به اجرای طرح زوج و فرد، نصب ۶ دوربین پلاک‌خوان را اقدامی جهت اجرا و کنترل مکانیزه این طرح دانست و گفت: به منظور مدیریت حمل و نقل و ترافیک سطح شهر، طرح زوج و فرد از اواخر سال گذشته اجرایی شد و با توجه به اینکه توانست تاثیر چشمگیری در کنترل و کاهش ترافیک داشته باشد، طبق مصوبه شورای همتا در سال جاری نیز ادامه یافت.
رضایی محدوده مکانی ابلاغ شده از سوی شورای همتا برای طرح زوج و فرد را شامل بلوارهای علویان، هگمتانه، خواجه‌رشید، کاشانی، مفتح و محورهای(میدان دانشگاه- خیابان میرزاده عشقی- میدان شریعتی)؛ (میدان دانشگاه- خیابان طالقانی- فلکه فردوسی- چهارراه تختی)؛ (میدان دانشگاه- خیابان بوعلی- آرامگاه بوعلی)؛ (آرامگاه بوعلی-بلوار مدنی- چهارراه تختی) و (آرامگاه بوعلی- بلوار خواجه‌رشید- چهارراه خواجه‌رشید) برشمرد و گفت: شهرداری همدان به منظور نظارت هوشمند بر خودروهای ورودی و خروجی به محدوده طرح، ۶ دوربین پلاک‌خوان در خیابان‌های شریعتی، بوعلی، بین‌النهرین، بلوار آیت‌ا… مدنی، بلوار آیت‌ا… کاشانی و بلوار خواجه‌رشید را نصب و اجرا کرده است تا بطور مکانیزه بر روند عبور و مرور و ترافیک شهر پایش کند.
رضائی در خصوص ساعات ممنوعیت و نحوه ورود به محدوده طرح، اظهار داشت: تردد در معابر اعلام شده در روزهای زوج و فرد محدود بوده و طبق فرایندهای تعریف شده در این سامانه، مجوز تردد برای شماره پلاک‌های زوج در روزهای زوج و شماره پلاک‌های فرد در روزهای فرد خواهد بود که ورود خودروها به محدوده طرح زوج و فرد از ساعت ۱۶ الی ۲۱ ممنوع بوده و به جز افرادی که شرایط دریافت مجوز طرح زوج و فرد را دارند(ساکنین در محدوده طرح و …)، تردد در ساعات اعلام شده ممنوع است و در صورت تردد خودروها جریمه خواهند شد.
وی یادآور شد: همچنین با توجه به تاکیدات شورای همتا، در حال حاضر امکان صدور مجوز طرح زوج و فرد برای هیچ یک از شهروندان وجود ندارد.
سخنگوی شورای شهر همدان، نصب ۱۲ دوربین‌ ثبت تخلف سرعت در میادین و تقاطع‌های اصلی شهر را اقدام مهمی جهت کنترل سرعت غیرمجاز و تخلفات ناشی از این امر دانست و افزود: با توجه به حجم بالای ترافیک در میادین و تقاطع‌های اصلی و افزایش شمار خودروها، نیروی انسانی قادر نیست تمام مباحث ترافیکی و تخلفات را ثبت و ضبط کند و لازم است در نقاط پر ازدحام شهر از تکنولوژی دوربین‌های هوشمند نظارتی برای ثبت تخلفات سرعت و اعمال قانون بدون نیاز به حضور فیزیکی ماموران فعال استفاده شود.

علی رضایی ادامه داد: در حال حاضر ۱۲ دوربین ثبت تخلف سرعت در سطح شهر همدان در بلوارهای ولایت، مطهری، فاطمیه، شهید احمدی‌روشن، ارتش، ارم( ۲ عدد)، آیت‌ا… نجفی، سردار همدانی و بلوار فرودگاه (۲ عدد) فعال هستند که تخلفات را ثبت و ضبط می‌کنند. هدف از نصب این دوربین‌ها، اعمال قانون و جریمه رانندگان پرخطری‌ است که تخلف سرعت غیرمجاز دارند.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *