نوزدهمین نشست شهر اندیشی با موضوع “شهر در گام دوم انقلاب اسلامی” برگزار شد

نوزدهمین نشست شهر اندیشی با موضوع “شهر در گام دوم انقلاب اسلامی” برگزار شد

نوزدهمین نشست شهر اندیشی با موضوع “شهر در گام دوم انقلاب اسلامی” با سخنران سید جواد هاشمی فشارکی مدرس دانشگاه و عضو شورای راهبردی جبهه گام دوم انقلاب و با حضور تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهرهمدان، استاتید و معماری هنر و اساتید دانشگاه در مرکز پژوهش‌های شورا برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان در این نشست با اشاره به اهمیت معماری ایرانی اسلامی اظهار داشت: هر دانش و علمی در دنیا در بستر جهان بینی و مکتب فلسفی شکل می‌گیرد.
حجت الاسلام ناصر صفری افلاکی با تاکید بر حفظ هویت و فرهنگ یک جامعه، اظهار داشت: هویت شناسنامه جمعی ماست و ما بودن را در جهان نشان می‌دهد و برای حفظ فرهنگ باید ملتی که صاحب فرهنگ هستند و اشتراکات سرزمینی را به عنوان یک فرهنگ دارند حفظ کنیم.
وی معماری را یک دانش میان رشته‌ای برشمرد که هم متاثر و اثرگذار از فرهنگ و هویت ما است، اضافه کرد: دلیل عدم موفقیت ما در حوزه معماری این بوده است که متناسب با باورها و فرهنگ خود، معماری را بومی نکرده‌ایم و باعث شده ورود فرهنگ بیگانه بر معماری ما قالب شود.


نقش موثری معماری در فرهنگ سازی عمومی

 

صفری افلاکی با بیان اینکه معماری در فرهنگسازی و رفتارسازی عمومی نقش موثری دارد، اظهار داشت: اسلام فرهنگ بومی ملل را برای ملیت‌ها و هویت‌ها حفظ می‌کند و مادامی که به این مهم‌ترین عنصر مهندسی فرهنگ توجه نشود فرهنگ رو به زوال خواهد رفت.
وی بزرگترین چالش بشریت را الفت انسان‌ها با هم برشمرد و یادآور شد: معماری می‌تواند در این زمینه نقش مهمی را ایفا کند و اگر به دنبال صلح و مودت هستیم باید به معماری طبیعت و اسلام توجه کنیم.
صفری افلاکی همچنین به معماری مساجد در ترویج فرهنگ اسلامی اشاره کرد و گفت: علم معماری باید در بناهای مساجد که بستر محور تجمعی امن و ایمان مسلمین است بنا شود.

سید جواد هاشمی فشارکی: همگامی گام دوم انقلاب اسلامی زمینه سازی ظهور است

 

دبیر شورای اعتلای معماری و شهر نیز در این نشست به تشریح راهبردهای گام دوم انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: همگامی گام دوم انقلاب اسلامی زمینه سازی ظهور است.
سید جواد هاشمی فشارکی با بیان اینکه باید سبک زندگی اسلامی را تسهیل کرد، افزود: فرهنگ سازی عمومی در گرایش سلیقه بر سبک معماری اسلامی امری ضروری است.
فشارکی با بیان اینکه برای تحقق اهداف گام دوم انقلاب اسلامی؛ شورای شهر و شهرداری باید بودجه‌ای برای معماری لحاظ کند، افزود: با توجه به پیشینه همدان در تاریخ و تمدن و معماری، نیاز است که شهرک اسلامی در این شهر احداث شود و با فرهنگ اسلامی سازگاری داشته باشد که نمونه و الگویی در کشور باشد.
وی با بیان اینکه در دهه پنجم انقلاب اسلامی قرار گرفته‌ایم تاکید کرد: لازم است واکاوی ضعف‌های گذشته را در زمینه معماری داشته باشیم .
عضو شورای راهبردی جبهه گام دوم انقلاب با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی اظهار داشت: در این راستا باید تمدن نوین اسلامی در شهر و محله‌ها را شاهد باشیم.
گفتنی است؛ در ادامه این نشست، دانشجویان به بحث و گفتگو در زمینه معماری ایرانی اسلامی پرداختند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *