اجرای برنامه های مشترک قرآنی هدف برگزاری نشست با اساتید و فعالان قرآنی است

اجرای برنامه های مشترک قرآنی هدف برگزاری نشست با اساتید و فعالان قرآنی است

رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه هدف از برگزاری این جلسات هم‌اندیشی با اساتید و فعالان قرآنی، اجرای یک برنامه ریزی مشترک قرآنی به مناسبت ماه مبارک رمضان در سطح شهر است، گفت: در اجرای برنامه‌های قرآنی نیاز به حضور همه دستگاه‌های مرتبط است.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، سعید شهابی‌نیا در کمیسیون فرهنگی شورا با موضوع هم‌اندیشی با فعالان قرآنی به منظور پیش‌بینی برنامه‌های ماه مبارک رمضان و با حضور اساتید و فعالان قرآنی شهر، اظهار کرد: هدف از برگزاری این جلسات اجرای یک عملیات مشترک قرآنی به مناسبت ماه مبارک رمضان در سطح شهر است.
وی با بیان اینکه شهرداری هر ساله در خصوص فضاسازی شهری به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان اقداماتی انجام می‌دهد، گفت: امسال هدف اجرای برنامه‌های هدفمند، پرهیز موازی کاری و انجام اقدامات مستمر در حوزه قرآن کریم است.
رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر همدان بیان کرد: در اجرای برنامه‌های قرآنی نیاز به حضور همه دستگاه‌های مرتبط و انجام یک عملیات مشترک است.
شهابی‌نیا خواستار انتخاب یک شعار واحد قرآنی برای استفاده در فضاسازی شهری شد و افزود: تقارن ماه مبارک رمضان و نوروز در تولید محتواها و انتخاب شعار واحد باید در نظر گرفته شود.
وی همچنین با تأکید بر اینکه در فضاسازی شهری باید در خصوص برنامه‌های قرآنی به نحو مطلوبی اطلاع‌رسانی شود، تصریح کرد: به منظور آگاهی شهروندان از برنامه‌های پیش‌بینی شده به مناسبت ماه مبارک رمضان از ترتیل‌خوانی و جزءخوانی قرآن کریم، برگزاری نمایشگاه، جلسات و محافل قرآنی شاخص و… نیاز به اطلاع‌رسانی دقیق است.
رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر همدان ادامه داد: به منظور ارائه برنامه‌ها و بررسی دقیق آنها، کمیته قرآنی ذیل کمیسیون فرهنگی با هدف اتخاذ تصمیمات در این حوزه تشکیل و جلسات این کمیته به صورت هفتگی برگزار خواهد شد.
شهابی‌نیا خاطرنشان کرد: امسال قرار بر این است در تعرفه فرهنگسراها برای آموزش قرآن کریم و برگزاری جلسات قرآنی رایگان باشد و مجموعه‌های قرآنی فعال می‌توانند از این ظرفیت استفاده کنند.
وی در خصوص المان‌های قرآنی نیز یادآور شد: این مهم مورد پیگیری است و در بحث نصب المان‌های قرآنی در ورودی‌های شهر سازمان سیما منظر باید تدبیری بیاندیشد.


مسگریان: شهرداری وظایف خود را در ماه مبارک رمضان محدود به فضاسازی شهری نکند

رییس شورای اسلامی شهر همدان نیز با اشاره به تجارب خوب شهر و شهرداری در موضوع فضاسازی شهری در ماه مبارک رمضان، اظهار کرد: فضاسازی کنگره هشت هزار شهید استان از جمله تجارب موفق در این حوزه بود که عطر و بوی شهدا در سطح شهر استشمام می‌شد.
محمود مسگریان با بیان اینکه باید از این تجارب به نحو احسن برای فضاسازی شهری در ایام ماه مبارک رمضان استفاده کنیم، گفت: تصمیم‌گیری نهایی در خصوص محتوا و اجرا باید در جمع کوچک‌تری از اساتید مجرب اتخاذ شده و قبل از فرارسیدن ایام ماه رمضان محقق شود.
وی با تأکید بر اینکه شعارها و نوشته‌های حاوی پیام‌های قرآنی به منظور اثرگذاری بیشتر بر ذهن مخاطب باید کوتاه باشد، بیان کرد: مخاطبان از عامه مردم هستند و فضاسازی شهری باید برای همه اقشار باشد.
رییس شورای اسلامی شهر همدان افزود: پیشانی پیام‌ها با اسماء حسنی باشد و در شعارها یک پیام مرتبط با سبک زندگی، موضوعات روز و یا مهدویت گنجانده شود.
مسگریان همچنین خواستار استفاده از اسامی قرآن در محتواهای بنرها شد و تصریح کرد: نصب عکس شهدای قرآنی در سطح شهر طی ماه مبارک رمضان در فضاسازی موثر است.
وی با بیان اینکه شهرداری وظایف خود را در ماه مبارک رمضان محدود به فضاسازی شهری نکند، ادامه داد: برنامه‌های دیگر همچون ترتیل‌خوانی و جزخوانی قرآن با جذب همگانی در حداقل دو مکان مد نظر باشد.
رییس شورای اسلامی شهر همدان خاطرنشان کرد: ایجاد انگیزه از طریق برگزاری مسابقه و یا اهدای جوایز برای مشارکت بیشتر مردم در برنامه‌های قرآنی، موثر است.
مسگریان یادآور شد: برنامه شبی با قرآن ویژه فعالان قرآنی و با حضور اساتید بزرگ و برجسته کشوری توسط شهرداری برگزار شود.
وی با بیان اینکه برگزاری این برنامه‌ها مستلزم بودجه زیادی نیست، اظهار کرد: باید با همکاری یکدیگر، حرکت مثبتی برای برنامه‌های قرآنی ماه مبارک رمضان امسال انجام شود.


صفری‌افلاکی: در حوزه سخت‌افزاری تبلیغات شهری نقص داریم

نایب رییس شورای اسلامی شهر همدان نیز با اشاره به برگزاری جلسه هم‌اندیشی فعالان قرآنی در سال گذشته و عملکرد نه چندان مطلوب شهرداری در فضاسازی شهری و اجرای برنامه‌های قرآنی، گفت: امید است امسال با توجه به برگزاری زودتر جلسات، برنامه‌ها زودتر و موثرتر در سطح شهر اجرای شود.
حجت‌الاسلام ناصر صفری‌افلاکی با بیان اینکه سازمان سیما منظر، متولی سخت‌افزار تبلیغات شهری است، تصریح کرد: سازمان فرهنگی شهرداری و شورا می‌توانند در تهیه محتوا به منظور فضاسازی کمک کنند.
وی با تأکید بر اینکه در حوزه سخت‌افزاری تبلیغات شهری نقص داریم، افزود: پایه بیلبوردها و پایه بنرها قابلیت‌ها، تنوع و تکثر لازم را ندارندو کمبود چشمگیری در این خصوص داریم.
نایب رییس شورای اسلامی شهر همدان بیان کرد: در صورت امکان از ظرفیت بیلبوردهای واگذار شده به شرکت‌های تبلیغاتی خصوصی به منشور بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌ها نیز استفاده شود.
صفری با تأکید بر اینکه باید قرآن را برای توده‌های مردم شیرین کنیم، ادامه داد: احترام به قرآن از موضوعات مهمی است که به منظور تحقق این مهم، تدابیری در برنامه‌های قرآنی اتخاذ شود.
وی همچنین خواستار برپایی نمایشگاه قرآنی با محوریت قصه‌های قرآنی و بازگویی این قصه‌ها در ماه مبارک رمضان شد و خاطرنشان کرد: از ظرفیت طلاب برای روایت‌گری داستان‌ها به منظور ساده‌سازی قرآن و انس و الفت بیشتر با قرآن استفاده شود.

رضایی: بخش عمده محتواهای آموزش شهروندی از هم‌اندیشی با اساتید قرآنی قابل تأمین است

رییس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه نشست با اساتید و فعالان قرآنی باید بیشتر برگزار شود، یادآور شد: این جلسات به صورت دوره‌ای و با تقویم زمانی مشخص برگزار شود.
علی رضایی ارائه آموزش‌های شهروندی را یکی از وظایف شورا و شهرداری برشمرد و اظهار کرد: بخش عمده محتواهای آموزش شهروندی می‌تواند از هم‌اندیشی با اساتید قرآنی تأمین شود.
وی پیشنهادات و نظرات ارائه شده در این جلسه را در اجرای برنامه‌های قرآنی، موثر دانست و گفت: در برگزاری دوره‌های آموزش شهروندی باید از محتواهای قرآنی در سبک زندگی استفاده شود.
گفتنی است در این جلسه اساتید و فعالان قرآنی به بیان دیدگاه‌ها و پیشنهادات خود به منظور اجرای هر چه بهتر و موثرتر برنامه‌های قرآنی و فضاسازی شهری اثرگذارتر به مناسبت ماه مبارک رمضان پرداختند.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *