ضرورت ارزیابی تاثیرات اجتماعی در پروژه‌های شهری همدان

ضرورت ارزیابی تاثیرات اجتماعی در پروژه‌های شهری همدان

نشست تخصصی ارزیابی تاثیرات اجتماعی ( اتا ) در پروژه‌های شهری همدان با حضور اساتید دانشگاه بوعلی سینا، اعضای شورای شهر و مدیران شهرداری و جمعی از دانشجویان در دانشکده علوم اقتصادی و اجتماعی دانشگاه بوعلی با همکاری این دانشگاه و مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان برگزار شد.

رضایی: تشکیل شورای راهبری نخستین اقدام در حوزه “اتا” است

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، رئیس مرکز پژوهش‌های شورای شهر همدان در این نشست با بیان اینکه در شورای شهر معتقدیم که لازم است رویکرد شهرداری‌ها به ویژه کلان شهرها از کالبدی ـ عمرانی به فرهنگی ـ اجتماعی تغییر یابد، گفت: با توجه به آسیب‌های اجتماعی موجود، تا زمانی که رویکرد فرهنگی-اجتماعی تقویت نگردد،منابع کافی به این حوزه اختصاص نمی‌یابد.
علی رضایی اولین اقدام در حوزه ارزیابی تاثیرات اجتماعی را تشکیل شورای راهبری دانست و افزود: امیدواریم بتوانیم ارتباط و تعامل را با دانشگاه تقویت کنیم تا در پروژه‌ها و طرح های توسعه شهری از ظرفیت‌های موجود استفاده بهتری داشته باشیم.
رضایی با بیان اینکه در شهرداری، شورا و دانشگاه بسترهای لازم در حوزه پیوست نگاری اجتماعی فراهم شده است، ادامه داد: انتظار می رود از این پس تمام پروژه‌هایی که در شهر اجرا می‌شود، پیوست‌نگاری اجتماعی و فرهنگی داشته باشد.گفتنی است، در ادامه این جلسه کارشناسان حوزه فرهنگی اجتماعی به بیان نظرات خود در زمینه ارزیابی تاثیرات اجتماعی پرداختند و مقرر شد در جلسات بعدی دستورالعمل و آیین‌نامه ارزیابی تأثیرات اجتماعی بازنگری و اصلاح شود تا قابلیت اجرایی داشته باشد.

شهابی نیا: شهرداری بیشترین کار پژوهشی را انجام می‌دهد

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر همدان نیز ضمن تشکر از مجموعه شهرداری در تدوین آیین‌نامه بررسی تاثیرات اجتماعی، گفت: شورای شهر و شهرداری در دوره قبل، با وجود موانع متعدد و مشکلات گوناگون، آیین نامه ارزیابی تأثیرات اجتماعی را تدوین کردند.
سعید شهابی‌نیا با اشاره به اینکه سازمان‌های دیگر چون کاری در این حوزه انجام نداده اند غالبا مورد مطالبه هم قرار نمی‌گیرند، افزود: شهرداری یکی از سازمان‌های است که بیشترین کار پژوهشی در شهر همدان را انجام می‌دهد اما دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی غالبا از این موضوع مطلع نیستند.
شهابی نیا با بیان اینکه دانشگاه در ارزیابی تاثیرات اجتماعی ضعیف عمل کرده است، اضافه کرد: طرح” ارزیابی تاثیرات اجتماعی ” باید توسط دانشگاه ها و شرکت های بومی تهیه شود، انجام این مطالعه، توسط پژوهشگران غیر بومی، غالبا نتیجه بخش نخواهد شد.
وی با اشاره به اینکه در همدان شرکت و اندیشکده معتبری در حوزه( اتا) وجود ندارد، اظهار داشت: آیین‌نامه و دستورالعمل موجود قابلیت اجرایی ندارد .
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای شهر همدان با اشاره به آیین‌نامه ” ارزیابی تأثیرات اجتماعی تدوین شده توسط شهرداری تهران، اظهار داشت: می‌توانیم از موفقیت‌های آنها در این زمینه بهره‌مند شویم، اضافه کرد: لازم است از نظر ساختاری، معاونت برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری باید مسئول انجام مطالعات ارزیابی تاثیرات اجتماعی شود، تا هم از نظر تهیه و بروز رسانی آیین نامه و هم از نظر اجرا اقدامات لازم صورت پذیرد.
سعید شهابی‌نیا با اشاره به اینکه شورای شهر و شهرداری پیگیر اصلاح آیین نامه موجود تا پایان سال جاری هستند، گفت: انتظار داریم دانشگاه ها همکاری های لازم را در این حوزه را داشته باشند.

نظری: ضرورت توجه به پیوست فرهنگی در اجرای پروژه‌ها

رئیس شورای اسلامی شهرستان همدان نیز اظهار کرد: از سال ۸۰ که در شورای شهر همدان حضور داشتم، یکی از نکته‌ها و دغدغه‌ها در این شورا موضوع پیوست فرهنگی و اجتماعی بوده است چرا که فرهنگ؛ پایه و زیربنای هر موضوعی است.
علی‌اکبر نظری با اشاره به اینکه همدان شهری با قومیت‌های مختلف است و نحله‌های مختلفی هم در آن وجود دارد، افزود: می طلبد پیوست‌های فرهنگی اجتماعی در اجرای پروژها مدنظر قرار گیرد چه بسا که با اجرای پروژه‌هایی بزه‌های اجتماعی ایجاد می شود که در این راستا باید این پیوست در ابعاد مختلف لحاظ شود.
نظری افزود: شهرداری تاکنون در این زمینه خیلی پیش قدم نبوده در حالی که می تواند چالش‌هایی را با این مهم حل کند.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان با بیان اینکه استفاده بهینه از ظرفیت دانشگاه‌ها در زمینه مدیریت شهری حائز اهمیت است، اظهار داشت: دانش محور کردن پروژه‌ها بسیاری از مشکلات را حل خواهد کرد اما این موضوع مورد توجه نبوده در حالی که موضوع مهمی است.
نظری اضافه کرد:‌ اشرافیت کامل به حوزه فرهنگی لازمه کار است که البته استفاده از بوم شناسان در این امر نباید فراموش شود.

رئیس دانشکده اقتصاد همدان : حرکت دانشگاه بوعلی در راستای مهارت محوری

رئیس دانشکده اقتصاد همدان در این نشست با اشاره به افزایش ارتباطات دانشگاه و صنعت، اظهار کرد: اخیرا شاهد تاکید موضوعات ایجاد دانشگاه‌های مهارت محور و ارتباط دانشگاه با صنعت در جامعه هستیم و این نوید بخش اتفاقات خوبی خواهد بود.
محمدرضا ذوقی پایدار با اشاره به اینکه دانشکده علوم اقتصادی و اجتماعی همدان به لحاظ داشتن رشته‌های مختلف می‌تواند در حوزه صنعت کمک کننده باشد افزود: دانشگاه بوعلی سینا در راستای دانشگاه مهارت محور قدم برمی‌دارد که امیدواریم بتوانیم با تعامل با سازمان‌های مختلف اثرگذاری لازم را در دانشگاه داشته باشیم.
وی با بیان اینکه پیشنهادهایی که از سوی دانشگاه در حوزه مسائل شهری داده می‌شود، اثرگذار خواهد بود، اضافه کرد: توان‌بخشی موضوعات مختلف شهری با پیشبرد مسائل پژوهشی می‌تواند مدنظر باشد.

معاون پژوهشی دانشگاه بوعلی: ارزیابی تاثیرات اجتماعی” به نزدیکی مردم و مسئولان کمک می‌کند

معاون پژوهشی دانشکده علوم اقتصادی و اجتماعی دانشگاه بوعلی همدان نیز با بیان اینکه در اقدامات توسعه‌ای علاوه بر موضوعات نرم افزاری و سخت‌افزاری ( فنی) باید تاثیرات اجتماعی هم لحاظ شود، گفت: این موضوع با عنوان ارزیابی تاثیرات اجتماعی و فرهنگی مدنظر است که در سه مرحله قبل، حین و بعد از اقدام توسعه‌ای پیگیری می‌شود.
محمد مبارکی با اشاره به اینکه “ارزیابی تاثیرات اجتماعی” به نزدیکی مردم، مسئولان و دولت کمک می‌کند، افزود: عدم توجه به تاثیرات اجتماعی را در امور اجرایی ؛ پیامدهای منفی را به دنبال خواهد داشت که مهمترین آسیب آن سلب اعتماد است.
وی با بیان اینکه اگر برنامه‌ای متناسب با هنجارها و ارزش‌های مردم یک منطقه نباشد، اعتماد عمومی از بین می‌رود و آن طرح شکست می‌خورد افزود: از دهه ۱۹۷۰ شاهد هستیم که به لحاظ اهمیت در اکثر کشورهای توسعه یافته ارزیابی تاثیرات اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است.
مبارکی اضافه کرد: در دهه ۹۰ نیز سازمان‌هایی در استان همدان کار را پیش می‌برند که در واقع از سال ۹۸ اعضای شورای شهر و شهرداری به این امر توجه کردند اما این توجه اولیه کمی ساختارمند نبود بخصوص در ایام کرونا شاهد بودیم که این موضوع در استان همدان مورد غفلت قرار گرفت.
معاون پژوهشی دانشکده علوم اقتصادی و اجتماعی دانشگاه بوعلی همدان با بیان اینکه سازمان‌های مختلف در این امر دخیل هستند که می‌توان به دانشگاه بوعلی، شورای شهر، شهرداری و جهاد دانشگاهی اشاره کرد، افزود: سال گذشته اعضای شورای شهر در این زمینه ورود و از همکاران ما به عنوان ارزیاب تاثیرات اجتماعی به شهرداری مامور کردند.
مبارکی با اشاره به اینکه در این راستا سه برنامه اجرا شده است که نخستین برنامه آسیب شناسی بود و آیین‎نامه اولیه را ترسیم کردیم تا به صورت ساختارمند طرح به جلو برود ادامه داد: این امر باعث شد با همکاری واحد ارزیابی اجتماعی و شهرداری آبان ماه سال گذشته آیین‌نامه اولیه را طراحی کنیم.
وی افزود: برگزاری کارگاه‌های آموزشی ارزیابی تاثیرات اجتماعی و آسیب‌ شناسی طرح‌هایی که با عنوان ارزیابی تاثیرات اجتماعی قبلا اجرا شده بود را در دستور کار قرار دادیم .
مبارکی با تاکید به اینکه تمام موارد در آیین نامه ذکر شده است گفت: باید ابتدا هسته اولیه یعنی شورای راهبردی تشکیل شود و بعد نظارتی را همین شورا انجام دهد و بتوانیم کار را آغاز کنیم؛ در حوزه دانشگاه و شهرداری افراد توانمندی داریم که باید از ظرفیت آنها بهره‌مند شویم.

رئیس جهاد دانشگاهی همدان : مجموعه «ایسپا» پای کار بررسی تاثیرات اجتماعی

رئیس جهاد دانشگاهی همدان نیز با بیان اینکه چندین بار جلسات بدین ترکیب برگزار شد و گاهی روزنه امید وجود داشت که کارهایی انجام شده اما خیلی تداوم نداشته است اظهار کرد: از نظر غنای نظری اینجا قطعا پاسخگوی شهر خواهد بود و مجموعه (ایسپا) نیز کارهایی انجام داده است و از لحاظ اجرایی مجموعه‌ای پای کار هستند.
مهدی میرزاپور با بیان اینکه ما به دنبال خروجی کار هستیم تا برای مردم همدان منافعی داشته باشد، افزود: دانشگاه تسهیل‌گری‌هایی انجام می‌دهد تا همکاران مشارکت لازم را داشته باشند و مشکلاتی را حل کنند اما باید این اغناسازی صورت گیرد.
وی افزود: اعضای شورای شهر و شهرداری دغدغه‌هایی دارند که کارهایی در حوزه تاثیرات اجتماعی انجام شود و این می‌طلبد پروژه نیز به نحوی پیش رود که خروجی مناسب داشته باشد‌.

رستگار: اولویت ما استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ همدان در حوزه ” اتا ” است

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع انسانی شهردار همدان نیز با بیان اینکه ارزیابی تاثیرات اجتماعی یک مقوله‌ای است که در شهرداری همدان از سال‌های گذشته مورد توجه بوده و شهرداری در تدوین بودجه ردیفی به نام مطالعات طرح‌های عمرانی، فرهنگی و اجتماعی اختصاص داده است،گفت: این مسئله سالهای گذشته با قوت و شدت بیشتری در حال پیگیری است.
مجتبی حمزه رستگار با اشاره به اینکه یکی از مقوله‌هایی که مورد توجه قرار گرفت این بود که تفاهم‌نامه‌ای با دانشگاه بوعلی داشته باشیم تا از ظرفیت علمی دانشگاه در طرح‌های شهرداری استفاده کنیم، افزود: در این راستا ارزیابی تاثیرات اجتماعی ایجاد پیاده راه در چند خیابان، در حال واگذاری به دانشگاه است.
وی با اشاره به اینکه اولویت ما استفاده از ظرفیت بومی و دانشگاه‌ همدان بوده است، افزود: به عنوان نمونه برای تدوین سند چشم‌انداز ۲۰ ساله شهر همدان نیز از ظرفیت دانشگاه استفاده می‌کنیم که سال گذشته قرارداد آن منعقد شد.
رستگار با اشاره به اینکه کانون‌های ارزیابی برای کارکنان شهرداری توسط دانشگاه در حال اجراست گفت: شهرداری همدان با حمایت اعضای شورای شهر و نیز نگاه مثبتی که در این زمینه دارد، به دنبال تعامل دوجانبه با دانشگاه بوده و از این موضوع استقبال می‌‌‌کند.
گفتنی است، در ادامه این جلسه کارشناسان حوزه فرهنگی اجتماعی به بیان نظرات خود در زمینه ارزیابی تاثیرات اجتماعی پرداختند .

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *