ضرورت ایمن سازی جاده دانشگاه آزاد اسلامی همدان

ضرورت ایمن سازی جاده دانشگاه آزاد اسلامی همدان

رئیس شورای اسلامی شهر همدان ضمن تسلیت ایام سوگواری شهادت امیرالمؤمنین علی (ع) گفت: جایگاه دانشگاه و نهادهای علمی نظیر دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه پایدار شهری انکارناپذیر است.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، کامران گردان در صحن شورا که با حضور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان به اتفاق هیأت همراه پیرامون بررسی مشکلات جاده این دانشگاه برگزار شد با بیان اینکه توسعه بیش از آنکه مفهومی اقتصادی باشد، امری است فرهنگی و دانشگاه به‌عنوان نهادی فرهنگ‌ساز می‌تواند در فرآیند توسعه نقشی ممتاز ایفا کند، افزود: اساس و بنیاد توسعه‌یافتگی بر تولید دانش و پژوهش اصیل استوار است و دانشگاه مهم‌ترین نهاد مدنی بوده که عهده‌دار این کار بزرگ است.

گردان اضافه کرد: به‌صورت کلی دانشگاه‌ها و نهادهای علمی نظیر دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه پایدار نقش اساسی دارند که البته این نقش در توسعه پایدار محلی پررنگ‌تر می‌شود و در سال‌های اخیر دانشگاه آزاد اسلامی ظرفیت عظیمی از دانشجویان و نخبگان کشور را به خود اختصاص داده و در واقع این مرکز علمی در مواردی یکی از پیشگامان عرصه تولید علم است.

وی معتقد است: اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در مسیر حرکت کشور به سمت پیشتازی اقتصاد دانش‌بنیان، پیاده‌سازی و اجرای نقشه جامع علمی کشور و ساماندهی نظام ملی نوآوری به‌منظور ارتقا جایگاه جهانی کشور و افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان نقش کلیدی بر عهده دارند.

رئیس شورای اسلامی شهر همدان همچنین به حادثه خیز بودن جاده دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان اشاره کرد و گفت: عزم جدی برای رفع این مسیر خطرآفرین باید صورت گیرد و در این راستا جلسه‌ای در کمیسیون فنی و عمرانی شورا برگزار خواهیم کرد که ضمن بررسی موارد از نزدیک بازدید میدانی نیز انجام خواهد شد.

کامران گردان افزود: البته مسیر این دانشگاه در محدوده وظایف مدیریت شهری نیست اما ما به عنوان نمایندگان مردم پیگیر موضوع جهت رفع خطر خواهیم بود.

وی اضافه کرد: حتی از راه و شهرسازی و سایر ارگان‌های مرتبط نیز می‌خواهیم مشارکت لازم در رفع این مسیر حادثه ساز را انجام دهند و در صورت نتیجه نگرفتن، با مدیران ارشد استان این موضوع را در میان خواهیم گذاشت.

گردان با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان یک دانشگاه مستقل در روند توسعه پایدار یک شهر و ابعاد مختلف در توسعه کالبدی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن می‌تواند به مدیریت شهری کمک کند، اظهار کرد: لازم است این دانشگاه با مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورا تعامل و ارتباط دائمی داشته باشد و ما نیز از ظرفیت این دانشگاه در مدیریت شهری استفاده کنیم.

 

نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان هم که یکی از نخبگان و دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی همدان و بوعلی سینا مراکز رشد علمی ایجاد کرده اند.

حمید بادامی نجات افزود: امروز دانشگاه با واقعیت فاصله زیادی دارد به گونه‌ای که ارتباط صنعت، جامعه و دانشگاه یک ارتباط ملموس است که حلقه گم شده‌ای بین آنها وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه استان همدان دارای نیروهای نخبه و فعالی است که در خارج از استان به سر می‌برند، اضافه کرد: متأسفانه تاکنون آنگونه که باید از خروجی دانشگاه‌ها برای رفع مشکلات مدیریت شهری بهره می‌بردیم نبرده‌ایم.

بادامی‌نجات به انعقاد تفاهم نامه مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورا با دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و افزود: چنانچه بر اساس این تفاهم نامه پیش برویم در بسیاری از موارد در امر مدیریت شهری موفق خواهیم بود.

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان نیز با تأکید بر ایمن سازی مسیر دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان گفت: روزانه حدود ۱۵ هزار تردد در این محور انجام می‌شود که حادثه خیز بودن محور روزانه مخاطراتی برای جان دانشجویان و نخبگان به دنبال دارد.

جواد گیاه شناس با بیان اینکه این مسیر دارای نقاط حادثه خیر و تقاطع غیراستاندارد است که باید ایمن سازی شود، اضافه کرد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان یکی از مراکز آموزش عالی مطرح و پرجمعیت کشور است و باید مورد توجه جدی قرار گیرد و لازم است با برگزاری جلسات مشترک با مسؤولان استانی مسیر تردد دانشگاه را ایمن سازی کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همدان هم با بیان اینکه تردد دانشجویان در این مسیر نگران کننده است و برای مسؤولان دانشگاه همواره فشار روانی ایجاد می‌کند، گفت: مسیر یک‌هزار و ۸۰۰ متری منتهی به این دانشگاه خطرساز است و جان دانشجویان را تهدید می‌کند.

مرتضی قائمی اظهار کرد: این مسیر به ویژه صبح‌ها خطرآفرین است چرا که دانشجویان برای رسیدن به کلاس‌های خود عجله دارند.

قائمی اضافه کرد: به هیچ عنوان نمی‌خواهیم حادثه واژگونی اتوبوس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران این بار در مسیر دانشگاه همدان تکرار شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همدان افزود: چندین مرتبه با مسؤولان پیرامون خطرساز بودن این مسیر مکاتبه کرده‌ایم و حتی استاندار سابق نیز بازدیدی از آن داشت اما تاکنون اقدامی عملی برای حل این مشکل صورت نگرفته است.

وی، تعریض و استانداردسازی این مسیر را اولویت اصلی دانشگاه آزاد اسلامی در طرح‌های عمرانی دانست و گفت: متأسفانه بودجه دانشگاه توان اجرای این طرح را نمی‌دهد و از مسؤولان درخواست حمایت داریم.

قائمی با اشاره به حضور فعالانه نخبه‌های دانشگاهی در این دانشگاه گفت: دانشگاه آزاد اسلامی همدان نخبه پرور است و دانش آموختگان متخصص را پرورش می‌دهد.

وی در پایان برای تعامل با مدیریت شهری همدان اعلام آمادگی کرد.

 

 

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *