اعضای شورای شهر همدان به انجمن اهدای عضو پیوستند

اعضای شورای شهر همدان به انجمن اهدای عضو پیوستند

جلسه این هفته کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان با حضور هیأت مدیره انجمن اهدای عضو استان همدان و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان برگزار شد و در این جلسه اعضای کمیسیون ضمن ثبت نام به عضویت انجمن اهدای عضو پیوستند.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا در این جلسه با اشاره به ترویج فرهنگ اهدای عضو، گفت: نجات جان یک انسان بسیار ارزشمند است و باید فرهنگ اهدای عضو در جامعه نهادینه شود و این نیازمند کمک و همکاری رسانه‌ها و مسؤولان است.

رضوان سلماسی ضمن اعلام آمادگی اعضای شورای اسلامی شهر برای همکاری با انجمن اهدای عضو استان، اظهار کرد: لازم است مدیریت شهری به ویژه سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری نشست‌هایی را جهت همکاری با انجمن اهدای عضو داشته باشد تا بتوانیم در حوزه فعالیت مدیریت شهری به این انجمن کمک کنیم.

وی اضافه کرد: سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان در حوزه سلامت به ویژه حوزه بانوان فعالیت‌های خوبی داشته است.

سلماسی پیشنهاد داد: حوزه سلامت شهرداری همدان با مشارکت انجمن اهدا عضو برگزاری دوره‌های آموزشی به ویژه با موضوع اهدای عضو را در دستور کار خود قرار دهد و برای اقشار مختلف شهروندان دوره‌هایی را با هدف آشنایی شهروندان با جنبه‌های مختلف حقوقی، پزشکی، فقهی و عاطفی این امر خداپسندانه برگزار کند.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان افزود: یکی از ابزارهای تحقق مشارکت شهروندان در عرصه مدیریت شهری، آگاهی بخشی، بسترسازی و فرهنگ سازی و به تبع آن آموزش جامعه است و در این زمینه رسانه‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

رضوان سلماسی با اشاره به نقش رسانه‌ها در ایجاد ارتباط بین مردم و مسؤولان بیان کرد: رسانه‌ها و مطبوعات با انعکاس مسائل و مشکلات شهری و مطالبات مردمی، انتقال دهنده این دغدغه‌ها به مسؤولان در راستای رفع آنها و نیز بالندگی و پویایی شهر هستند.

وی افزود: رسانه‌ها می‌توانند در جلسات کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا حضور یافته و ضمن پوشش خبری این جلسات نظرات و پیشنهادات خود را در جهت کمک به مدیریت شهری و توسعه مباحث فرهنگی و اجتماعی بیان کنند.

سلماسی اضافه کرد: امروزه امور فرهنگی دارای گستره وسیعی در جامعه است و در این راستا همگان باید در حوزه فعالیت خود نقش فرهنگی را ایفا کنند.

گیاه‌شناس: ضرورت ترویج فرهنگ اهدای عضو در جامعه

 

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان هم ضمن اعلام آمادگی برای عضویت در انجمن اهدای عضو گفت: مهم‌ترین کار در اهدای عضو، فرهنگ سازی است و باید در این امر خیر، متولیان فرهنگی وارد عمل شوند تا فرهنگ اهدای عضو در جامعه نهادینه شود.

جواد گیاه شناس اضافه کرد: ایران جزو کشورهای پیشرو در اهدای عضو است و مباحث فقهی آن نیز بررسی و تأیید شده است که به واسطه آن می‌توان جان بسیاری از انسان‌هایی که نیازمند به دریافت پیوند عضو هستند را نجات داد.

گیاه شناس با اشاره به برگزاری سالانه جشنواره شهروندان برگزیده، افزود: سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری می‌تواند امسال در جشنواره شهروندان برگزیده یکی از شاخصه‌های انتخاب شهروندان نمونه را برای خانواده‌هایی که در سال ۹۷ اهدای عضو داشته‌اند، قرار دهد.

گیاه شناس در این خصوص یادآور شد: انجمن اهدای عضو استان باید اطلاعات لازم را در اختیار سازمان فرهنگی ورزشی برای جشنواره شهروند برگزیده قرار دهد چرا که این امر می‌تواند در ترویج فرهنگ اهدای عضو نیز مؤثر باشد.

 

حمیدی: مرگ یک نیازمند به عضو در هر دو ساعت

 

مسؤول تیم فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا هم در این جلسه ضمن تشکر است رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر جهت دعوت از آنها و توجه به موضوع انجمن اظهار کرد: انجمن اهدای عضو استان همدان بعد از تهران نخستین انجمنی است که در ایران تشکیل شده و در حوزه‌های آموزش رسانه با موارد مرتبط و نیز فرهنگ سازی در عمل اهدای عضو فعالیت دارد.

مجید حمیدی اظهار کرد: سال گذشته در هر ساعت دو نفر بر اثر تصادف فوتی داشتیم که حدود ۱۶ هزار نفر جان خود را از دست دادند و جای تأسف است که اکثر این افراد مرگ مغزی و در رده سنی بین ۲۰ تا ۴۰ سال بودند و در کنار حوادث ناگوار و بیماری‌ها آمار مرگ مغزی را در کشور بالا برده است.

وی با اشاره به اینکه سی و یکم اردیبهشت به نام روز ملی اهدا عضو نام‌گذاری شده است اظهار کرد: اهدای عضو و پیوند اعضای افراد دچار مرگ مغزی شده یک کار انسانی و پسندیده‌ است.

حمیدی با بیان اینکه اهدای عضو اگر در زمان حیات فرد انجام گیرد بسیاری از مشکلات پیش رو را می‌تواند حل کند، افزود: ثبت نام و دریافت کارت اهدای عضو از سوی افراد جامعه در صورت همه گیر شدن و تبدیل به فرهنگ حاکم بهترین راهکار برای گرایش به اهدای عضو است.

وی معتقد است با وجود آنکه این مهم در حال رواج تدریجی است اما می‌بایست نهادهای پزشکی و ارگان‌های اطلاع رسان اقدام گسترده‌ای در ترویج این اقدام نیکو انجام دهند، همچنین روش‌های برخورد و تعامل با خانواده افراد مرگ مغزی برای ترغیب و رضایت جهت اهدای عضو بیمار نیز امر مهمی است که می‌بایست مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه ۲۷ هزار نفر رسماً در وبگاه تخصیص عضو وزارتخانه ثبت نام شده‌اند، افزود: متأسفانه هر دو ساعت یکی از این افراد جان خود را از دست می‌دهد و نیاز به کمک دارند.

وی یادآور شد: فرهنگ سازی در اهدای عضو تنها از عهده وزارت بهداشت بر نمی‌آید بنابراین تمامی افراد جامعه باید در خصوص مرگ مغزی اطلاعات داشته باشند.

وی در ادامه مهمترین مقوله در اهدای عضو را نهادینه کردن فرهنگ اهدای عضو دانست و خواستار کمک نهادهای فرهنگی در این خصوص شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *