جشنواره شهروند برگزیده یاریگر مدیریت شهری

جشنواره شهروند برگزیده یاریگر مدیریت شهری

فرماندار همدان در پیامی به جشنواره شهروندان برگزیده این جشنواره را یاریگر مدیریت شهری برشمرد.


حسین افشاری به جشنواره شهروند برگزیده پیامی صادر کرد.

به گزارش روابط عمومی جشنواره شهروندان برگزیده همدان؛ در متن این پیام آمده است:

«و لقد کرّمنا بنی آدم و حملنا هم فی البرّ و البحر و رزقناهم من طیبات و خلصناهم علی کثیر ممّن خلقنا تفضیلا»- سوره اسراء؛ آیه ۷۰

تکامل انسانی و سعادت اجتماعی در گرو تکامل سازنده و مسؤولانه بین افراد جامعه با یکدیگر و محیط پیرامون آنهاست. انسان‌های فاضل، قانون‌مدار و مسؤولیت‌پذیر، زمینه ایجاد مدینه فاضله، پویا و توسعه‌یافته را فراهم می‌نمایند و شهر برتر، متوازن و توسعه‌یافته عامل مهم برای پرورش انسان‌های متعالی خواهد بود.

اهمیت مشارکت گسترده مردم در تمامی فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی به عنوان یکی از ملزومات دستیابی به توسعه پایدار امروزه کاملاً مشخص و کلاسیک شده است. از طرفی فراهم آوردن زمینه‌های مشارکت مردم نیز خود نیازمند تحقق پیش شرط‌هایی است که تأمین این پیش‌شرط‌ها بر عهده نهادهای دولتی، احزاب، سازمان‌های غیردولتی و از همه مهم‌تر خود مردم است. به عبارتی هر چقدر توانمندی‌های فردی و جمعی مردم یک جامعه بالاتر باشد یا هر چقدر شاخص‌های فرهنگ شهروندی در یک جامعه بیشتر رشد کرده باشد، زمینه‌های مشارکت مردم در فعالیت‌های مختلف و در نتیجه دستیابی به رشد پایدار سریع‌تر فراهم می‌شود.

جشنواره شهروند برگزیده یکی از برنامه‌هایی است که می‌تواند در راستای ارتقای سطح فرهنگ عمومی مردم با برجسته نمودن الگوهای موفق شهروندی و معرفی آنها به سایر افراد جامعه مؤثر باشد. از آنجا که جوامع بشری همواره تحت تأثیر آموزش و سایر عوامل تأثیر‌گذار پیرامونی در حال تغییر و تحول هستند، برای دستیابی به اهداف و رعایت روزافزون حقوق متقابل شهروندی، اجرای اینگونه جشنواره‌ها از جمله برنامه‌های ارتقای فرهنگی مردم ضرورتی غیرقابل انکار است.

ایجاد روحیه مشارکت‌جویی، مسؤولیت‌پذیری، حس تعلق خاطر به شهر، قانون‌پذیری و اخلاق‌مداری شهروندان مهمترین گام در مسیر پیشبرد اهداف مدیریت شهری است که برگزاری این جشنواره می‌تواند در رسیدن به این اهداف بزرگ، مدیران را یاری نماید. تجلی شعار امسال جشنواره با عنوان «همدان؛ شهر برتر با شهروندان برتر» صرفاً با ایجاد حس تعلق خاطر شهروندان نسبت به شهر خواهد بود که در صورت ظهور و بروز آن شاهد افزایش سرمایه‌های اجتماعی و فرهنگی در شهر خواهیم بود.

شهروند برگزیده به فردی اطلاق می‌شود که علاوه بر داشتن سجایای اخلاقی، تعلق خاطر به شهر داشته و کنشگر اجتماعی در عرصه شهری و عامل به وظایف شهروندی باشد. یقیناً چندین شهروند نسبت به حقوق شهروندی آگاهی کامل دارند و در راستای تکالیف و حقوقی که بر گردن دارند، حداکثر تلاش خود را برای توسعه شهری به‌کار می‌گیرند. از طرفی برگزاری این جشنواره می‌تواند با الگوسازی برای شهروندان، یاری‌گر مدیریت شهری و جلب روزافزون مشارکت شهروندان در این بخش باشد.

اینجانب از تمامی افرادی که در این مسیر گام برداشته‌اند قدردانی می‌نمایم و برای این عزیزان و سایر دست‌اندرکاران این جشنواره، آرزوی سلامتی و توفیق دارم.

 

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *