شهرداری همدان درآمدهای پایدار ندارد

رئیس شورای اسلامی شهر همدان بر تسریع در تعیین تکلیف جمع‌آوری‌ زباله و ساماندهی زباله گردها و ضایعاتی شهر تأکید کرد.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، محمود مسگریان در بیست و دومین جلسه صحن شورا، افزود: جمع آوری زباله و انتخاب پیمانکار باید هر چه سریع‌تر تعیین تکلیف شود.

مسگریان در ادامه با اشاره به حضور هیأت امنای انجمن فرهنگی ثارالله همدان در صحن شورا گفت: حضور و فعالیت تشکل‌های منسجم در شهر بسیار ارزشمند است چرا که می‌توانیم از پیشنهادات و نظرات صاحب‌نظران و اعضای این تشکل‌ها برای رفع مشکلات مردم استفاده کنیم.

مسگریان با اشاره به کمبود منابع شهرداری‌ها اظهار کرد: درآمدهای پایدار به عنوان زیرساخت اولیه و اصلی در توسعه و عمران شهری محسوب می‌شوند و شهرداری همدان همانند شهرهای صنعتی درآمدهای پایدار ندارد.

وی با بیان اینکه باید راهکارهایی برای ایجاد درآمدهای پایدار اتخاذ شود، اظهار کرد: بر این اساس ایجاد درآمدهای پایدار از مهمترین راهکارهای گذر شهرداری از مشکلات است.

رئیس شورای شهر همدان همچنین به حاشیه‌های انتخاب شهردار همدان اشاره کرد و گفت: شهردار جدید همدان با اکثریت آرای اعضای شورا انتخاب شد و اکنون تمامی ۱۱ نفر عضو شورا قول حمایت و همکاری با شهردار را داده‌اند که امیدواریم با همکاری هم در راستای اعتلا و توسعه شهر گام برداریم.

مسگریان در ادامه با اشاره به ترکیب شورای دوره ششم شهر همدان اظهار کرد: امید است با ترکیب اعضای شورا که با حضور پیشکسوتان و جوانان مستعد تشکیل شده است بتوانیم با انسجام و همدلی مشکلات مردم را کاهش داده و رفع کنیم.

*سعید نظری: خطر خشک‌سالی با حفر غیرمجاز چاه‌های کشاورزی

نایب رئیس شورای شهر همدان نیز در خصوص برخی ساخت و سازهای غیرمجاز در باغات، گفت: یکی از مشکلات مهم نبود آب و خشک‌سالی است که متأسفانه باغ‌داران اقدام به حفر چاه کرده و این امر باعث خشک شدن سفره‌های زیرزمینی آب شده است.

سعید نظری اضافه کرد: حفر غیرمجاز چاه‌های کشاورزی به افت آب‌های زیرزمینی منجر می‌شود و منابع آبی را به خطر می‌اندازد و جهاد کشاورزی در این خصوص باید قانونی برخورد کند.

وی افزود: منابع آب‌های زیرزمینی یکی از اصلی‌ترین موارد تأمین آب در زمینه‌های کشاورزی، شرب و سایر مصارف است که باید مراقبت شود تا مورد بی‌مهری قرار نگیرد و این کار نیازمند فرهنگ‌سازی و اطلاع رسانی است.

نایب رئیس شورای شهر همدان اضافه کرد: مردم در کنار مسؤولان نقش مؤثری در حفظ منابع آبی دارند.

* کاوسی‌امید: مدیران شهری به خوبی پیگیر مطالبات مردم نیستند

رئیس کمیسیون برنامه بودجه و مالی شورای اسلامی شهر همدان نیز در نطق پیش از دستور جلسه صحن شورا اظهار کرد: پیگیری امور در شهرداری آنچنان که باید انجام نمی‌شود و برخی از مدیران پیگیر امور و مطالبات مردم، ضعیف عمل می‌کنند.

اکبر کاوسی‌ امید ضمن تشکر از زحمات مدیرانی که در تکریم ارباب رجوع و رسیدگی به امور مردم خوب عمل می‌کنند، اضافه کرد: بر این اساس لازم است مدیران شهرداری با جدیت بالا به وظایف خود عمل کنند تا در امورات مردم وقفه‌ای ایجاد نشده و کارها به خوبی پیش برود.

کاوسی امید در ادامه ضمن تشکر از عملکرد اداره کل ثبت احوال استان در خصوص تسریع در مراحل صدور شناسنامه شهروندان در مدت ۳ الی ۵ روز، اظهار کرد: معاونت شهرسازی و معماری شهرداری همدان نیز باید تمام تلاش خود را به کار گیرد تا در مدت زمان کوتاهی صدور پروانه ساختمانی صورت پذیرد.

وی همچنین در خصوص فرارسیدن اربعین حسینی اظهار کرد: در سال‌های گذشته داوطلبانی از شهرداری برای خدمت‌رسانی به زائران حسینی اعزام می‌شدند و به کمک شهرداری کربلا و نجف به تنظیف معابر می‌پرداختند که پیشنهاد می‌شود امسال نیز برای کمک به این شهرداری‌ها داوطلبان برای برگزاری همایش بزرگ اربعین اعزام شوند.

رئیس کمیسیون بودجه شورای اسلامی شهر همدان همچنین با انتقاد از تخریب و از بین رفتن باغات همدان، یادآور شد: در راستای پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در باغات راهکار مناسبی وجود دارد که می‌توان از بناهای پیش ساخته و طبیعی استفاده کرد.

کاوسی امید اضافه کرد: در صورت استفاده از بناهای پیش‌ساخته و مصالح طبیعی مثل چوب برای ایجاد بنا در باغات دیگر در این امر، تغییر کاربری اتفاق نمی‌افتد و باغات هم از بین نمی‌روند.

وی اضافه کرد: در راستای تشویق شهروندان برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز و استفاده از مصالح ساختمانی طبیعی در باغات می‌توان سیاست‌های تشویقی در تعرفه بودجه سال ۱۴۰۱ لحاظ کرد.

 *رحیمی‌فر: از شعار زدگی بپرهیزیم

علی رحیمی‌فر عضو شورای اسلامی شهر همدان نیز در این جلسه با اشاره به نامه دادستان همدان مبنی بر جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در باغات، گفت: این موضوع باید بر اساس قانون پیگیری شده و در برخورد با متخلفان دوگانه عمل نشود.

رحیمی فر با بیان اینکه قانون لازم الاجراست، یادآور شد: ما باید در خدمت‌رسانی به مردم به گونه‌ای حرکت کنیم که وعده‌های بی عمل ندهیم و از شعار زدگی بپرهیزیم چرا که وقتی وعده داده می‌شود باید به آن عمل شود.

به گفته رحیمی‌فر؛ فرصت خدمت به مردم نعمت بزرگی است که باید قدر آن را دانسته و از آن برای رضایتمندی خداوند و شهروندان بهره گرفت.

* بادامی‌نجات: شهرداری نگاه ساماندهی، به طرح جمع آوری پسماند زباله داشته باشد

حمید بادامی‌نجات دیگر عضو شورای شهر همدان هم با اشاره به اعزام نیروهای داوطلب شهرداری به کربلای معلی در اربعین حسینی، اظهار کرد: اگر قرار است از نیروهای شهرداری برای خدمت‌رسانی زائران حسینی به کربلای معلی اعزام شوند باید از پاکبان‌های شاغل حوزه انتخاب شوند

بادامی نجات با بیان اینکه بیشتر نیروهای شهرداری برای تنظیف شهر کربلا و نجف اعزام می‌شوند تأکید کرد: لازم است از پاکبانان که حق آنها است در این زمینه استفاده شده و آنها اعزام شوند.

وی در ادامه با اشاره به موضوع جمع آوری زباله از شهر، گفت: شهرداری باید از نگاه درآمدزایی به زباله ها، به ساماندهی آن بیشتر توجه کند.

وی با بیان اینکه در انتخاب پیمانکار، جمع آوری پسماند زباله نباید انحصاری عمل شود، اظهار کرد: در کنار ساماندهی افرادی که در شهر اقدام به جمع آوری زباله‌های خشک می‌کنند و آنها می‌توانند خود به تشکیل شرکت تعاونی اقدام کنند و از این طریق علاوه بر اشتغال زایی و ساماندهی این وضعیت بعد درآمدزایی طلای کثیف را نیز در نظر گرفت.

وی با بیان اینکه روزانه بیش از ۵۰۰ تن زباله از شهر جمع آوری می‌شود، یادآور شد: حدود ۳۰ درصد از این زباله‌ها خشک و با ارزش هستند که می‌تواند درآمدزایی بالایی برای شهرداری و نیروهای فعال در این حوزه داشته باشد.

* شهابی‌نیا: در مطالبه‌گری به سمت شایسته‌سالاری حرکت کنیم

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان هم در این جلسه رعایت عدالت اجتماعی در توزیع منابع در مناطق مختلف شهر را ضروری دانست و اظهار کرد: اگر در مجموع مطالبه‌گری به سمت شایسته‌سالاری حرکت کنیم نتایج بهتری اخذ می‌شود.

سعید شهابی‌نیا با اشاره به اختلاف سلایق بین اعضای شورا، اظهار کرد: وجود اختلاف سلیقه امر طبیعی است اما در این زمینه منافع مردم باید اولویت باشد.

شهابی‌نیا به اهمیت و جایگاه مطالعه طرح و برنامه‌ها قبل از اجرا اشاره و اظهار کرد: تحقق مطالبات مردم و کار برای منافع شهروندان نیازمند مطالعه است که این مطالعه به معنی انجام طرح‌ها و برنامه‌ها با کارایی و اثربخشی بیشتر است به نحوی که پس از اجرایی شدن کارها کمترین آسیب و چالش را در شهر داشته باشد.

* حجت الاسلام صفری افلاکی: ساخت و سازهای غیرمجاز منجر به تخریب باغات شده است

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان نیز با اشاره به گسترش ساخت و سازهای غیرمجاز در باغات شهر و تخریب باغات، گفت: متأسفانه افراد سودجو اقدام به ساخت و سازهای غیر مجاز در باغات کرده و این موجب تخریب و تفکیک باغات شده است که باید از این امر جلوگیری به عمل آید.

حجت الاسلام ناصر صفری افلاکی با بیان اینکه ساخت و سازهای غیرمجاز منجر به تخریب باغات شده است، افزود: تمام سرمایه‌های گردشگری طبیعی شهر همدان وجود مناطق و طبیعی همچون دره‌مرادبیک، چشین، ابرو، گنجنامه و حیدره است که با ساخت و سازهای غیرمجاز، باغات این مناطق رو به نابودی است.

وی اضافه کرد: همه ما نسبت به این سرمایه‌های طبیعی و گردشگری مسؤولیت داریم که باید برای جلوگیری از پیش روی اینگونه ساخت و سازهای غیرمجاز راهکار مناسب و قانونی اتخاذ کنیم‌.

صفری افلاکی اضافه کرد: با توجه به وضعیت نابسامان باغات می‌توان گفت قوانین ما برای برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز کافی نیست و احیانا تفسیر پذیر است بر این اساس یک عزم ملی نیاز دارد تا از قوه مقننه گرفته تا همه مسؤولان ارشد استانی باید آسیب‌ها و موانع را شناسایی کرده و مخصوصا در اجرا یک سازمان مسؤولیت بپذیرد و بقیه هم به این سازمان کمک کنند که در شرایط فعلی چند سازمان متولی این امر هستند اما مسؤولیت را بر عهده دیگری می‌اندازند.

وی اظهار کرد: در این حوزه لازم است یک سازمان ستادی با حضور نمایندگان دستگاه‌های متولی تشکیل شود که علاوه بر اصلاح قوانین و رویه‌ها، همچنین نیازهای واقعی و اجتناب ناپذیر باغ‌داران را پیش‌بینی کند و پیشنهاد جایگزین و عملیاتی برای ساخت و سازها و تفکیک‌ها انجام شود که به عنوان مثال، قاضی مخصوص و کمیسیون ماده ۱۰۰ ویژه باغات ذیل این سازمان تعریف شود.

* علی اکبر نظری: ایجاد تناقض در اجرای قانون، ساخت و سازهای غیرمجاز را به دنبال دارد

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان هم در ادامه عدم اجرای قانون و ناعدالتی در برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز را از دلایل تغییر کاربری و ساخت و سازهای غیرمجاز برشمرد و گفت: متأسفانه، قوانین به درستی اجرا نمی‌شود.

علی اکبر نظری اضافه کرد: اگر قرار است در زمینه ساخت و سازهای غیرمجاز در باغات قانون اجرا شود مسؤولان دستگاه‌های ذیربط نیز باید در این خصوص پاسخ گو باشند.

وی با انتقاد از عملکرد سازمان جهاد کشاورزی استان در خصوص برخورد با ساخت بنا در باغات و تخریب باغات اظهار کرد: شهرداری و جهاد کشاورزی مکلف هستند در این زمینه طبق قانون عمل کنند.

نظری افزود: ایجاد تناقض در اجرای قانون، ساخت و سازهای غیرمجاز را به دنبال دارد و اساس اولیه در این زمینه خود دولت هاست که باید قانون را به درستی اجرا کنند

* رئیس هیأت مدیره انجمن ثارا… همدان: شورای شهر از انتقادات و پیشنهادات مردم استقبال کند

در ادامه این جلسه رئیس هیأت مدیره انجمن فرهنگی ثارا… همدان هم ضمن تبریک به اعضای شورای دوره ششم گفت: شورا یک نهاد و مجموعه عمومی است و باید از انتقادات و پیشنهادات مردم استقبال کرده و آن را بپذیرد.

محمدعلی پرزاد با اشاره به مشکلات مردم به ویژه در حوزه اقتصادی، اظهار کرد: انتظارات مردم برای پیشرفت و توسعه وجود دارد که در رفع مشکلات آن‌ها باید عدالت اجتماعی رعایت شود تا اعتماد مردم به مسؤولان افزایش یابد.

وی اضافه کرد: اگر در اموری کم‌کاری یا ضعفی وجود داشته باید توسط مسؤولان مرتفع شود و پاسخ گویی از وظایف تمامی مسؤولان است و همه ما باید پاسخ گوی مطالبات مردم باشیم.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *