تأثیر بوستان‌های ولایت و اکباتان در افزایش سرانه‌های فضای سبز

تأثیر بوستان‌های ولایت و اکباتان در افزایش سرانه‌های فضای سبز

به مناسبت هفته درخت‌کاری پویش درخت‌کاری با حضور فعالان محیط زیستی، گردشگری و هنری و همچنین سرهنگ یونسی جانشین فرمانده سپاه ناحیه همدان، قراباغی رئیس کمیسیون گردشگری شورای اسلامی شهر، سلماسی رئیس مرکز مطالعات شورای اسلامی شهر، دهبانی صابر مدیر منطقه یک و وجدی رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان در پارک فرا منطقه‌ای ولایت برگزار شد و بیش از صد اصله نهال کاشته شد.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، رئیس کمیسیون اقتصاد سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان در این برنامه با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه فضای سبز و درخت‌کاری گفت: با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری و نیز مطالبات مردم به ویژه فعالان محیط زیست، حفظ منابع طبیعی و توسعه فضای سبز جزو اولویت‌های کاری مدیریت شهری همدان قرار گرفت.
حسین قراباغی با اشاره به اینکه سرانه‌ فضای سبز همدان نسبت به استانداردها پایین است، افزود: بر این‌ اساس در دوره پنجم شورای شهر همدان طرح توسعه فضای سبز با هدف افزایش سرانه فضای سبز شهری و ایجاد زیبایی بصری بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفت که احداث دو پارک فرامنطقه‌ای ولایت و اکباتان از جمله این اقدامات بوده است.
قراباغی اظهار کرد: بوستان‌های ولایت و اکباتان به صورت فرامنطقه‌ای احداث شده و علاوه بر ایجاد تفرجگاه برای شهروندان همدانی در افزایش سرانه فضای سبز نیز بسیار تأثیرگذار است.
وی اضافه کرد: طبق تفاهم نامه‌‌ بین شهرداری و منابع طبیعی، سایت ۲۵۰ هکتاری اکباتان نیز در اختیار شهرداری منطقه ۲ قرار داده شد که در راستای توسعه سرانه فضای سبز، ایجاد پارک فرامنطقه‌ای در حال انجام است‌.
به‌گفته قراباغی افزایش و توسعه فضای سبز و نگهداری منابع طبیعی از وظایف همگان است چرا که باغات و منابع طبیعی باید به عنوان میراثی برای آیندگان به یادگار بماند.
وی همچنین به پویش بزرگ درخت‌کاری اشاره کرد و یادآور شد: این پویش سنت حسنه‌ای است که در راستای فرهنگ سازی و ترویج فرهنگ درخت‌کاری و حفظ محیط زیست بسیار تأثیرگذار است.
وی ادامه داد: امیدواریم شهرداری منطقه یک که احداث پارک فرا منطقه‌ای ولایت را نیز در دستور کار دارد با اجرای این پویش بتواند فرهنگ درخت‌کاری را با کمک سازمان‌های مردم نهادی که در این زمینه فعالیت دارند در تمامی شهروندان نهادینه کند.

سلماسی: حفظ محیط زیست از عوامل تحقق توسعه‌پایدار است

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای شهر همدان نیز در این برنامه ضمن تقدیر از شهرداری همدان در امر احداث پارک‌های فرامنطقه‌ای و افزایش سرانه‌های فضای سبز، گفت: حفظ محیط زیست یکی از پایه‌های تحقق توسعه‌پایدار است و ما برای رسیدن به این هدف باید با برنامه‌ریزی مناسب حرکت کنیم.
رضوان سلماسی با بیان اینکه منابع طبیعی و محیط زیست موهبت الهی است، افزود: باید با حفظ و نگهداری این نعمت، آن را برای آیندگان نگهداشت.
سلماسی اضافه کرد: در احداث پارک‌های فرامنطقه‌ای ولایت و اکباتان نگاه اعضای شورا بر افزایش سرانه فضای سبز شهری بوده تا با کمترین دخل و تصرف در منابع طبیعی و محیط زیست این دو پارک احداث شود.
وی با اشاره به تخریب و از بین رفتن باغات شهر طی سال‌های گذشته، اظهار کرد: متأسفانه کاهش باغات در سال‌های اخیر اثرات منفی شایان توجهی بر کیفیت زندگی شهروندان در شهر گذاشته است و باید در راستای افزایش سرانه فضای سبز و حفظ و نگهداری باغات تلاش کنیم.
سلماسی داشتن شهری سالم و عاری از آلودگی را نیازمند همکاری، مشارکت و تعامل شهروندان با مدیریت شهری دانست و بر افزایش آگاهی و فرهنگ سازی به ویژه در حوزه سلامت اجتماعی خانواده‌ها تأکید کرد.
وی افزود: با توجه به برنامه‌ریزی‌های مدیران شهری برای رشد و توسعه شهرها، حفظ محیط زیست و توسعه سرانه‌های فضای سبز از زیرساخت‌های دستیابی به توسعه شهرها است.
رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان نیز با بیان اینکه پارک ولایت یکی از فضاهای موجود در شهر همدان است که در راستای حفظ و گسترش محیط زیست و فضای سبز در حال اجراست گفت: فضای سبز و منابع طبیعی میراثی است که برای آیندگان منتقل می‌شود و به یادگار خواهد ماند و پارک ولایت با نگاه توسعه پایدار و کمترین دخالت در طبیعت در حال اجراست و به زودی در اختیار شهروندان همدانی قرار می‌گیرد.
گفتنی است، در پایان این برنامه در راستای ترویج فرهنگ درخت‌کاری و حفظ محیط زیست از مدعوین با اهدای گل قدردانی شد‌.

انتتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *