تأکید بر ارائه ایده جدید برای تغییر اساسی در حوزه پسماند

این پست رو به اشتراک بگذارید

تأکید بر ارائه ایده جدید برای تغییر اساسی در حوزه پسماند

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان با بیان اینکه امروزه تولید پسماند در هر جامعه اجتناب‌ناپذیر بوده و در نتیجه مدیریت پسماند یکی از نقش های اصلی هر شهرداری است؛ گفت: در حال حاضر نیازمند ایده‌ها و راهکارهای جدید برای تغییر اساسی در حوزه پسماند هستیم.


به گزارش روابط‌عمومی شورای اسلامی شهر همدان؛ کامران گردان در جلسه کمیسیون خدمات شهری شورا که در سازمان مدیریت پسماند شهرداری با محوریت گزارش عملکرد سازمان مربوطه؛ اظهار کرد: بر اساس نتایج مطالعات صورت گرفته، کمپوست کردن به عنوان یکی از گزینه‌های مدیریتی است و نقش مهمی در کاهش بار آلاینده‌ها و نیز مصرف انرژی ناشی از سامانه مدیریت پسماند دارد.
به گفته وی؛ اتحادیه اروپا در اوایل دهه ۱۹۹۰ تحت عنوان اقتصاد گردشی، طرحی تدوین کرد که مقرر شده بود تا سال ۲۰۱۰ هیچگونه زباله‌ای دفن شود؛ اما این مهم محقق نشد.
گردان با اشاره به اینکه تولید پسماند؛ جابجایی، تفکیک و پردازش از مبدأ؛ جمع‌آوری و همچنین تفکیک، پردازش، تغییر و تبدیل پسماند، چرخه اصلی پسماند را شکل می‌دهند؛ اضافه کرد: ارزش زباله در چرخه اقتصادی برخی از کشورها همچنان بالاست؛ به‌گونه‌ای که اندیشه واردات زباله به عنوان ماده خام به طور جدی ذهن کارشناسان اقتصادی و مسئولان کشورهای پیشرفته را به خود مشغول کرده است.
وی ادامه داد: سال ۱۳۴۶ نخستین برخورد صنعتی با زباله در کشور ایران، شهر اصفهان بود که با تولید کمپوست از زباله آغاز و همچنین نخستین قانون پسماند هم ۲۰ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۳ در مجلس شورای اسلامی وضع شد.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان در ادامه ضمن قدردانی از حسین سیبی، رئیس سابق سازمان مدیریت پسماند شهرداری همدان، گفت: وضعیت مناسب بهداشتی و تغییر نگاه عمومی نسبت به این سازمان، قابل تحسین است.
گردان با بیان اینکه در دوره چهارم شورا نیز خط تولید کمپوست مورد توجه قرار گرفت که با پیشرفت ۹۵ درصدی، به ثمر نرسید؛ افزود: در حال حاضر زباله‌های شهری، دفع می‌شوند که هم برای مردم و محیط زیست مضر خواهد بود و هم هزینه‌های آن برای شهرداری مقرون به صرفه نیست.
وی همچنین با تأکید بر اینکه اجرای طرح یک شب درمیان جمع‌آوری، حمل و دفن زباله موجب کاهش هزینه‌های مدیریت‌شهری می‌شود؛ گفت: این طرح در منطقه ۲ به صورت پایلوت اجرایی شد که خروجی مناسبی دریافت نکردیم؛ در حالی‌که فرهنگسازی این مهم، قابل اهمیت است.
گردان از فعال شدن ایستگاه‌های بازیافت در سطح شهر خبر داد و افزود: بهره‌گیری از این ظرفیت باید بیش از اینها در بین مردم نهادینه شود.

* زباله‌های عفونی بی‌خطر شوند

وی همچنین با اشاره به شیوع گسترده ویروس کرونا در جوامع مختلف و خطرات این بیماری، گفت: افزایش زباله‌های عفونی، مردم و محیط زیست را دچار آسیب‌ خواهد کرد که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورا با بیان اینکه روزانه تقریبا متوسط تولید زباله در شهر همدان، ۴۰۰ تن است؛ گفت: در حال حاضر با وجود بیماری کرونا، خطرات جانی برای پاکبانان غیرقابل انکار است که نباید از این مهم غافل شویم.
گردان بر بی‌خطر کردن زباله‌های عفونی تأکید کرد و گفت: باید وضعیت جمع‌آوری زباله‌های عفونی مطب پزشکان و آزمایشگاه‌ها که عدم رضایت شهروندان را به دنبال دارد؛ بهبود یابد.
وی همچنین با اشاره به طرح «در خانه بمانید»، اظهار کرد: بر اساس اظهارنظر ستاد کرونا مقرر شده بود با توجه به اینکه دانشگاه علوم‌پزشکی شناخت کاملی نسبت به شناسایی بیماران کرونایی دارد، اکیپی را به‌منظور جمع‌آوری زباله‌های عفونی آن افراد اعزام کند که این اقدام اجرایی نشد و با توجه به شرایط حاکم، انتظاری هم نمی‎رود.
گردان با توجه به اینکه شاهد تحولات جدیدی در حوزه پسماند بوده و هستیم؛ گفت: طرح سرمایه‌گذاری تولید گازوئیل از شیرابه‌های زباله در کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورا مطرح شده بود که در این حوزه سازمان مدیریت پسماند اعلام آمادگی کرده است؛ از این‌رو امیدواریم این طرح هم به همت مدیران شهری به سرانجام برسد.

* تأکید بر بازنگری در جانمایی باکس‌های زباله
وی با تأکید بر بازنگری در جانمایی باکس‌های زباله به‌منظور کسب رضایتمندی بیشتر شهروندان، گفت: طی یک بازدید میدانی از سطح شهر باید شرایط جانمایی باکس‌های زباله به‌ویژه نقاطی که مورد انتقاد شهروندان قرار دارد، همراه با مستندسازی کامل، مورد بازنگری قرار گیرد. رئیس کمیسیون خدمات شهری همچنین تأکید داشت: مزایده پیمانکار طرح جمع‌آوری پسماند سطح شهر پس از گذشت ۹ ماه باید هر چه سریع‌تر تعیین‌تکلیف شود.

* مدیران شهری غافلگیر نشوند

گردان در ادامه با تأکید بر اینکه باید فعالیت شهرداری در عملیات برف‌روبی، جهادی باشد، گفت: امسال با توجه به اینکه سرعت‌گیر مازاد در سطح شهر وجود دارد و ممکن است تیغه‌های خودروهای برف‌روبی را از بین ببرد، باید این معابر پرخطر شناسایی شوند و نسبت به نصب سیلندر پلاستیکی در کنار سرعت‌گیرهای مورد نظر، اقدام شود.
وی در زمینه رعایت دانه‌بندی ماسه و نمک به‌منظور حفظ محیط زیست و آسیب‎رسانی کمتر به معابر شهری تذکر داد و ابراز امیدواری کرد: بارش باران و برف مناسبی را در سطح شهر همدان شاهد باشیم که انتظار می‌رود مدیران شهری غافلگیر نشوند.

* فتحی: قرارداد جدید پسماند؛ تلفیقی از نرم‌افزار و جمع‌آوری شیوه سنتی

رئیس کمیسیون نظارت، بازرسی و امور اداری شورای شهر همدان نیز گفت: قرارداد جدید پسماند، تلفیقی از نرم‌افزار همراه و جمع‌آوری شیوه سنتی، خواهد بود.
به گفته علی فتحی؛ مکانیزم اجرایی از مبدأ در حوزه پسماند وجود ندارد؛ از این‌رو طرح جمع‌آوری پسماند به شیوه منطقی و مناسب اجرایی نمی‌شود.
وی همچنین با بیان اینکه مباحث تشویقی در حوزه ایستگاه‌های بازیافت صحیح و منطقی نیست؛ پیشنهاد داد: ضمن بهره‌گیری از تجارب نرم‌افزارهای موفق در حوزه‌های مختلف کشور، انتظار می‌رود ضایعات خانگی از درِ منازل مسکونی در قالب نرم‌افزار همراه جمع‌آوری شود؛ در این صورت صرفه‌جویی در هزینه‌ها، پوشش کمبود نیروی انسانی و همچنین کمک به محیط زیست خواهد بود.
فتحی معتقد است: باید در کنار پیمانکار سنتی جمع‌آوری پسماند، بهره‌گیری از فناوری روز مورد توجه ویژه قرار گیرد.

* علی‌ضمیر: ۹۰ درصد اقدامات پسماند، مکانیزه است

معاون خدمات شهری شهرداری همدان هم در این جلسه گفت: سازمان مدیریت پسماند شهرداری، ساختار نظام‌مندی دارد که در ۳ سال اخیر به اوج خود رسیده که شایسته است از مدیران سابق این مجموعه قدردانی کنیم.
وحید علی‌ضمیر با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد اقدامات سازمان پسماند به صورت مکانیزه صورت می‌گیرد و عمر ناوگان این سازمان زیر ۵ ساله است؛ اظهار کرد: با توجه به اینکه روزانه تقریبا متوسط تولید زباله در شهر همدان ۴۰۰ تن است، حدود ۲ هزار باکس زباله در سطح شهر موجود داریم که حدود ۵۰۰ باکس دیگر هم مورد نیاز است.
علی‎ضمیر ادامه داد: اقدامات اجرایی حدود ۱۰ باکس زیرسطحی زباله در منطقه یک به اتمام رسیده که ظرف ۲ ماه آینده عملیاتی می‌شود؛ البته بودجه مورد نظر برای گسترش این مهم در سایر مناطق ۴گانه هم در بودجه امسال و سال آینده (۱۴۰۰-۱۳۹۹) دیده شده است.
به گفته وی؛ تجهیز ماشین‌آلات و خریداری خودروهای جدید در حوزه خدمات شهری، یکی از دغدغه‌های اساسی مدیریت‌شهری است که هفته گذشته در حوزه واردات ماشین‌آلات، نشستی با معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت صورت پذیرفت که امیدواریم به سرانجام برسد.
معاون خدمات شهری شهرداری همدان با توجه به اینکه سایت زباله در استان همدان در ۲ بخش شمالی با محوریت شهر همدان و جنوبی با محوریت شهر ملایر فعال است؛ اظهار کرد: وضعیت ناحیه شمالی به هیچ وجه قابل مقایسه با شرایط جنوبی استان نیست.
علی‌ضمیر با اشاره به اینکه اکثر پروژه‌های سازمان مدیریت پسماند شهرداری فعال هستند؛ افزود: ساماندهی و اصلاح معابر، اجرای روشنایی، ایجاد پست برق، اجرای حوضچه‌های شیرابه به صورت تبخیری که بالای ۷۰ درصد آن صورت گرفته، اجرای لندفیل (دفن مهندسی)، ساماندهی سکوی میانی و احداث باسکول در لاین رفت و برگشت از جمله پروژه‌های فعال و اثرگذار این سازمان است.
وی با بیان اینکه سال گذشته ۴،۵ هکتار درختکاری در سایت زباله صورت گرفته که درختکاری ۵،۵ هکتار دیگر هم آغاز شده است؛ ادامه داد: دیوارکشی ۲ کیلومتر سایت زباله انجام شده که ۲ کیلومتر نهایی هم در حال انجام است.
معاون خدمات شهری شهرداری همدان هم اظهار کرد: مطالعات جامع پسماند در ناحیه شمالی و سایت دفن در حال انجام است؛ البته در کنار آن، پژوهش‌های موردنظر هم در دستورکار قرار دارد.

به گفته علی‌ضمیر؛ تمامی اقدامات حوزه سازمان مدیریت پسماند شهرداری زیرنظر مشاور همراه با برنامه‌ریزی و زمان‌بندی مناسب، صورت می‌گیرد که سلیقه‌ای و غیرکارشناسی نخواهد بود.
وی در ادامه گفت: با توجه به اینکه جمع‌آوری زباله‌های عفونی بیمارستان‌های دولتی و خصوصی، کلینیک‌ها و درمانگاه‌ها بر عهده شهرداری همدان است، خوشبختانه شاهد شرایط مناسب حوزه جمع‌آوری زباله‌های عفونی این حوزه هستیم؛ اما مطلوبیت کار در حوزه جمع‌آوری زباله‌های عفونی مطب پزشکان زیر نظر دانشگاه علوم‌پزشکی و نظام پزشکی، ضعیف است که عدم رضایت شهروندان را به دنبال دارد.
علی‌ضمیر با اشاره به اقدامات برف‌روبی در حوزه خدمات شهری و پسماند و اینکه تجهیزات و ماشین‌آلات برف‌روبی در شهر تأمین و تدارک دیده شده است؛ گفت: سال گذشته ماسه معمولی تهیه شده بود که امسال ماسه دوبارشو، خریداری خواهد شد؛ همچنین نمک دریایی در سال‌های گذشته خریداری می‌شد که به دلیل بهره‌مندی از مزایای بهتر و تخریب کمتر در سطح معابر، امسال ۵۰۰ تن نمک کوهی خریداری شده است؛ البته نمک دریایی حذف نخواهد شد تا زمانی که سوله‌ای در سکوی میانی برای دپوی ماسه و نمک ایجاد شود.
معاون خدمات شهری شورای شهر همدان همچنین با بیان اینکه حدود ۵ ماه دیگر فضای سایت نخاله ساختمانی، پاسخگو نخواهد بود؛ اعلام کرد: باید حدود ۱۵ هکتار به این سایت اضافه شود؛ البته برای تعیین‌تکلیف زمین‌های مقابل جاده رباط به‌منظور ایجاد سایت ۶۰ هکتاری نخاله، با مجموعه مسکن و شهرسازی در حال رایزنی هستیم.

 

انتهای پیام/

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان با بیان اینکه امروزه تولید پسماند در هر جامعه اجتناب‌ناپذیر بوده و در نتیجه مدیریت پسماند یکی از نقش های اصلی هر شهرداری است؛ گفت: در حال حاضر نیازمند ایده‌ها و راهکارهای جدید برای تغییر اساسی در حوزه پسماند هستیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *