حوزه کودکان طلایه دار برندسازی فرهنگی همدان است

حوزه کودکان طلایه دار برندسازی فرهنگی همدان است

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان گفت: حوزه کودکان طلایه دار برندسازی فرهنگی همدان است و رسیدن همدان به شهر دوستدار کودک از کمیته فرهنگی تا کسب عنوان جهانی از اقدامات شاخص شورای شهر همدان است.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، رضوان سلماسی در صحن علنی شورا که با محوریت تجلیل از شورای اجرایی ” شهر دوستدار کودک ” برگزار شد با اشاره به اینکه ماراتن برندسازی فرهنگی به مقصد خود رسیده است، گفت: برندسازی فرهنگی به عنوان یکی از اهداف شورای اسلامی شهر همدان در دوره پنجم در دستورکار کمیسیون فرهنگی اجتماعی قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: از آنجایی که کودکان عامل پیوند نسل‌های گذشته و آینده در هر جامعه‌ای محسوب می‌شوند، انتقال سنت ها، فرهنگ ها، اعتقادات، باورها و پیشینه‌های هویت بخش و اصلاح محیط اجتماعی در هر جامعه از طریق کودکان میسر می‌شود.
وی همچنین ادامه داد: از این رو با توجه به اهمیت کودکان در جامعه، این حوزه، هدف این سیاست گذاری قرار گرفت و ابتکار شهر دوستدار کودک در وزارت کشور و یونیسف به عنوان مصداق اجرایی این حرکت انتخاب شد.
سلماسی با بیان‌اینکه طراحی فضاهای شهری و توجه به جنبه‌های کالبدی شهری در تحقق شهر دوستدار کودک ضروری است افزود: تحقق شهر دوستدار کودک باید با توجه به کرامت و قداست همه ساکنان شهر محقق شود که تضمین سلامت روحی و جسمی آنان با رعایت حقوق شهروندی گامی اساسی در راستای تحقق شعار شهر دوستدار کودک است.
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر همدان خاطرنشان کرد: شهر دوستدار کودک با رسالت احقاق حقوق کودکان در رشد، یادگیری و توانمندسازی آینده‌سازان این سرزمین فرصتی برای بروز و ظهور توانایی‌ها و ظرفیت‌های فرهنگی و اجتماعی شهر به شمار می‌آید.
وی با اعلام اینکه کسب عنوان «پایلوت شهر دوستدار کودک» مجالی دیگر برای معرفی توانایی‌های کهن بوم همدان است گفت: در این راستا تدوین ضوابط شهر دوستدار کودک، طراحی و ایجاد خانه‌های بازی، گذرهای کودک، اتاق‌های مادر و کودک، استانداردسازی زمین‌های بازی بوستان‌ها و سایر فعالیت‌های مرتبط و هم راستا با معیارها و شاخصه‌های شهرهای دوستدار کودک با نگاه کارشناسی و تخصصی در دستورکار قرار دارد.
سلماسی از پیگیری کمیسیون فرهنگی با همکاری متولیان، متخصصان، فعالان مدنی این حوزه، کارگروه تخصصی»شهر دوستدار کودک» در مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان خبر داد و افزود: این کمیسیون، فعالیت خود را آغاز و با شکل گیری دبیرخانه‌ای به این نام، در معاونت شهرسازی و معماری شهرداری، براساس ابلاغیه وزارت کشور، سیاست‌های ابلاغی کمیسیون در شهرداری اجرایی شده است.
وی همکاری دستگاه‌های مرتبط در این حوزه از جمله آموزش و پرورش، بهزیستی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سمن‌ها و تشکل‌های مردمی قابل توجه دانست و اظهار کرد: نقطه هدف کمیسیون و شورای اجرایی، کسب عنوان و نشان شهر دوستدار کودک و پایلوت شدن در این زمینه، مجوز و فرصت حرکت برای دستیابی به این برند ملی و بین المللی است که از این رو می‌طلبد شاخصه‌ها و دستورالعمل وزارت کشور و سازمان یونیسف ازسوی دبیرخانه، برای هماهنگ کردن اقدامات تمامی دستگاه‌های مرتبط در شهر، با محوریت دبیرخانه شهر دوستدارکودک به طور جدی احصا و به متولیان امر ابلاغ شود.
وی با بیان‌اینکه در راستای دریافت نشان و برند «شهر دوستدار کودک» یونیسف، باید چرخه شهر دوستدار کودک را به صورت موفقیت‌آمیز تکمیل کرده و نشان یا عنوان رسمی را برای همدان دریافت کنیم گفت: استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های شورای اجتماعی محلات می‌تواند گامی مؤثر در رسیدن به هدف این حرکت باشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *