نظرات کودکان در شهر دوستدار کودک لحاظ شود

نظرات کودکان در شهر دوستدار کودک لحاظ شود

رئیس شورای اسلامی شهر همدان گفت: باید همدان به شهر ایمن و سبز دوست‌دار کودک، خانواده محور و مشارکت‌جو تبدیل شود که در این بین نظرات کودکان نیز باید محترم شمرده شود.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، کامران‌ گردان در صحن علنی شورا با حضور شهردار همدان اظهار کرد: باید این مهم را باور داشته باشیم که سرمایه‌گذاری برای کودکان، پرسودترین نوع آن به لحاظ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است و نتایج آن همیشه در جامعه ماندگار خواهد ماند.
گردان با اشاره به اینکه معتقدیم در این زمینه مشارکت نهاد‌های دیگری مانند آموزش‌وپرورش، جمعیت هلال‌احمر، سمن‌ها و بهزیستی در شکل‌گیری موضوعات معنایی در خصوص کودک، کمک‌کننده است خاطرنشان‌کرد: برای ارتقای زیرساخت‌های مورد نیاز در مناطق مختلف شهر به‌ویژه مناطق کم برخوردار باید اعتبار لازم تخصیص داده شود.
گردان اظهار کرد: اقدامات لازم برای تطبیق با شاخص‌ها و توقعات یونیسف باید آغاز شود، از این‌رو ضمن بهره‌گیری و هم‌فکری با متخصصان امر، برنامه‌های اجرایی تهیه و به یونیسف ارسال شود.
رئیس شورای اسلامی شهر همدان بیان کرد: هم‌اکنون که امتیاز مرحله پایلوت برای شهر همدان اخذ شده باید همدان به شهر ایمن و سبز دوست‌دار کودک، خانواده محور و مشارکت‌جو تبدیل شود که در این بین نظرات کودکان نیز باید محترم شمرده شود.

صوفی: ساخت پارک‌ خلاقیت برای کودکان

شهردار همدان هم گفت: رسیدن به برند جهانی شهر دوستدار کودک از سوی سازمان یونیسف اقدام منسجمی بوده و تحقق آن تقویت بدنه ساختاری در همه مسایل شهری است.
عباس صوفی با تشکر از اعضای شورای شهر برای پیگیری آسیب‌های اجتماعی در حوزه کودکان به ویژه در خصوص کودکان آسیب پذیر خاطرنشان کرد: اقدامات قابل ستایشی از سوی کمیسیون فرهنگی در حوزه کودکان و همچنین توجه به کودکان کارکنان خدماتی شهرداری همدان انجام شده است.
وی با بیان اینکه تحقق شهر دوستدار کودک برای همدان که شهر فرهنگی است نیازمند دامنه بزرگی از خدمات است اعلام کرد: هدف نهایی دست یابی به برند شهر دوستدار کودک به نمایش گذاشتن توجه همدان به ویژگی‌های پرورش کودک در سنین پایین است.
وی از ایجاد پارک‌ خلاقیت برای کودکان‌ در همدان خبر داد و افزود: اقدامات اولیه برای ایجاد پارک خلاقیت برای کودکان بین ۴ تا ۱۵ سال انجام شده است.
وی با اشاره به اینکه در شهر همدان پارک خلاقیت وجود نداشت گفت: ایجاد این مکان به منزله حضور کودکان در یک ‌مرکز فرهنگی تخصصی است که در آن و‌ در حوزه‌ دینی و پرورش فکری و عقلی کار تخصصی انجام شود و با توجه به اقدامات انجام شده ساخت این پارک ‌در سال جاری کلید می‌خورد.
صوفی در ادامه تصریح کرد: با توجه به اینکه از بین ۱۰۱ شهر تنها ۱۲ شهر منتخب و پایلوت شهر دوستدار کودک شده اند باید تلاش خود را برای رسیدن به کاندیداتوری به نتیجه برسانم و این مهم نیازمند همراهی همه دستگاه‌های مربوطه است.

فتحیان نسب: اطلس کودکان در استان در حال طراحی است

معاون معماری و شهرسازی شهردار همدان نیز در ادامه با ارائه برنامه‌ها و گزارش شورای اجرایی شهر دوست دار کودک، یادآور شد: سال‌های نه چندان دور در استان همدان که توانمند سازی شهر مطرح بود در باور کسی نمی‌گنجید که این امر به یکی از الزامات پروژه‌های عمرانی تبدیل شود.
امیر فتحیان نسب با اشاره به الزام مناسب سازی شهر برای کودکان خاطرنشان کرد: آنچه در شهرسازی مغفول بوده، حضور جمعیت ۴۰ درصدی کودکان در جامعه و شهر‌ها است.
وی هدف طرح شهر دوستدار کودک را توجه به حقوق کودکان در شهر‌ها دانست و گفت: در کشور ما شهر دوستدار کودک مطرح ‌و به شهرداران ابلاغ شد و با هماهنگی اداره مربوطه به یادآوری حقوق کودکان که همان آینده سازان کشور هستند محقق شد.
وی افزود: شهر دوستدار کودک و حضور کودکان به بهترین شکل ممکن در شهر باید به عنوان یک موضوع خاص اجتماعی بررسی شود.
فتحیان نسب با اشاره به اینکه از زمانی که شورای اجتماعی سیاست ابلاغی را آغاز کرده اکنون در مقطع خوبی به سر می‌بریم ادامه‌ داد: اطلس کودکان در استان در حال طراحی است که‌ در آن تعداد کودکان‌ در مناطق مختلف، نیازها و کبود‌های کودکان در شهر و مناسب سازی شهر برای حضور کودکان کاملاً مشخص است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: سالانه مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان برای پروژه‌های عمرانی در استان هزینه می‌شود که می‌توان این هزینه را در راستای اهداف و ضوابط شهر دوستدار کودک استفاده کرد.
گفتنی است: در این جلسه از شورای اجرایی ” شهر دوستدار کودک “تجلیل به عمل آمد.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *