دفترچه عوارض محلی سال ۱۴۰۰ شهرداری متناسب با معیشت مردم باشد

این پست رو به اشتراک بگذارید

دفترچه عوارض محلی سال ۱۴۰۰ شهرداری متناسب با معیشت مردم باشد

رئیس شورای اسلامی شهر همدان تأکید کرد: شهرداری باید دفترچه عوارض محلی سال ۱۴۰۰ را متناسب با وضعیت معیشتی مردم تدوین کند.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، سید مسعود عسگریان در هفتاد و یکمین جلسه صحن شورا که با محوریت بررسی ارزش‌ معاملاتی ۱۴۰۰ شهرداری همدان برگزار شد، افزود: طی سه سال گذشته طرح نخستین شهرداری بر این بود که به سمت عدالت اجتماعی حرکت کند اما امروز در سال چهارم از دوره پنجم شورا قرار داریم و شهرداری همچنان در این زمینه قادر به رعایت عدالت اجتماعی نشده است.
عسگریان اضافه‌کرد: با افزایش ارزش معاملاتی و محاسباتی که در دفترچه عوارض محلی مشاهده می‌شود، این امر نه تنها عدالت اجتماعی را به دنبال ندارد بلکه ما یک درآمد و عوارض مضاعف چندصد درصدی از مردم اخذ خواهیم کرد به استناد اینکه در حاشیه‌های شهر پروانه رایگان صادر می‌کنیم و این عادلانه نیست.
وی خطاب به مدیران شهرداری همدان تأکید کرد: در تدوین دفترچه عوارض محلی نرخ مشخصی را ارائه دهید که برای عموم مردم عدالت رعایت شود تا با شرایط اقتصادی کنونی فشار مضاعفی به مردم وارد نشود، اگر قرار است بخشی از هزینه‌ها و درآمدها را تأمین کنیم باید دفترچه به صورت منطقی تدوین شود.
وی با تأکید بر رعایت عدالت اجتماعی اظهار کرد: شرایط اقتصادی به گونه‌ای است که هم دولت با بسته‌های معیشتی و هم مردم با کمک‌های مؤمنانه حامی مردم شده‌اند و ما نیز بر اساس درآمدهای مردم و معیشت آنها باید عوارض را مطابقت داده و تدوین کنیم.
رئیس شورای شهر همدان در پایان سخنانش از تمدید مهلت ثبت نام در جشنواره شهروندان برگزیده تا پایان دی‌ماه جاری خبر داد.

مولوی: ضرورت ایجاد تعادل بین درآمد و هزینه‌های شهرداری

نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان هم تأکید کرد: در تدوین دفترچه عوارض باید تعادلی بین درآمدهای شهرداری و هزینه‌ها ایجاد کرد.
ابراهیم مولوی ‌با اشاره به وضعیت و شرایط اقتصادی کشور و کاهش درآمدهای شهرداری‌ها اظهار کرد: باید کمک کنیم که شهرداری بدون فروش املاک بتواند هزینه‌های جاری خود را تأمین کند.

کاوسی‌امید: هزینه مدیریت شهری همدان بالاست

سخنگو و رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان هم در این جلسه با بیان اینکه هزینه مدیریت شهری همدان بالاست گفت: باید هزینه‌های جاری شهرداری را با درآمدهای روزمره دریافتی از اهالی شهر پرداخت کرد.
اکبر کاوسی‌امید با بیان اینکه هزینه‌ها باید متناسب با اقدامات و مدل کارشناسی کارها پیش برود، افزود: هزینه‌های جاری شهرداری شامل دو مؤلفه خدماتی و دستمزد کارکنان می‌شود که باید منابع این هزینه‌ها را با سه روش مالیات بر ارزش‌افزوده، بهای خدمات و عوارض نوسازی تأمین کرد.
وی اضافه کرد: همچنین هزینه‌های عمرانی می‌بایست با عوارض پروانه تأمین شود و به گونه‌ای عمل کنیم که از هزینه‌ حداقل به میزان وضع عوارض برسیم.

نوراله‌زاده: دفترچه عوارض باید کاملا شفاف باشد

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر همدان نیز در این جلسه ضمن انتقاد از اینکه بخشی از دفترچه عوارض شهرداری شفافیت ندارد، گفت: عدم شفافیت در دفترچه امکان تغییرهای متفاوت را میسر می‌کند که باعث بروز فساد می‌شود و بر این اساس باید دفترچه عوارض شفاف تدوین شود.
نرگس نوراله‌زاده اضافه کرد: بر اساس قانون نوسازی، ممیزی املاک جزء وظایف شهرداری است و این مهم چند سال است که در بودجه آورده می‌شود اما به دلایلی تاکنون اجرایی نشده که انجام ممیزی بسیار حائز اهمیت است و باعث ایجاد شفافیت در مسائل شهری خواهد بود.
نوراله‌زاده تأکید کرد: در دفترچه کنونی انتفاع برخی تعرفه‌ها را اقشار خاص می‌برند از جمله انتفاع ناشی از مازاد تراکم در سطح و ارتفاع و مازاد طبقه، اما مبالغ پایین را پرداخت می‌کنند به همین دلیل در حقوق اکثریت افراد جامعه تضییع و منفعت آن را اقلیتی بهره‌مند می‌شوند.
وی در این خصوص اضافه کرد: ضروری است، امسال موارد فوق اصلاح شود اگر افرادی که از ضوابط بیشتر استفاده می‌کنند قیمت واقعی آن بهره‌برداری را پرداخت کنند.

قراباغی: بهای خدمات ارائه شده به مردم باید به صورت عدالت محور اخذ شود

رئیس کمیسیون اقتصاد سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر همدان نیز در این جلسه با انتقاد از اینکه در اقدامات کوششی درآمدهای شهرداری کم کاری شده است، گفت: بهای خدمات ارائه شده به مردم باید به صورت عدالت محور اخذ شود.
حسین قراباغی با تأکید بر عدم خام فروشی در شهرداری افزود: در تدوین بودجه سال ۹۹ شورای شهر بر عدم خام فروشی تأکید داشته اما متأسفانه این موضوع رعایت نشده است.
وی با بیان اینکه محاسبات پی بر تمام آیتم‌های دفترچه عوارض تأثیر گذار است، افزود: افزایش نرخ تعرفه عوارض به صورت نقطه‌ای نهایت بی‌عدالتی است و باید براساس ارزش محاسبات املاک صورت پذیرد.

 

انتهای پیام/

رئیس شورای اسلامی شهر همدان تأکید کرد: شهرداری باید دفترچه عوارض محلی سال 1400 را متناسب با وضعیت معیشتی مردم تدوین کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *