تکریم مقام شوراها در فضای مجازی

تکریم مقام شوراها در فضای مجازی

به مناسبت نهم اردیبهشت‌ماه سالروز تشکیل شوراهای شهر و روستا، روز ملی شوراها؛ جلسه مجازی تجلیل از جایگاه شوراها و گرامیداشت این روز ملی و همچنین قدردانی از عوامل جشنواره شهروندان برگزیده همدان با حضور روسای دوره‌های نخست تا پنجم شورای اسلامی شهر همدان؛ شهردار؛ مدیران و کارشناسان شهرداری؛ مدیرکل صداوسیما مرکز همدان، اعضای شورای سیاست‌گذاری و هیأت داوران جشنواره شهروندان برگزیده به صورت وبینار به همت شورای شهر همدان و سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، رئیس شورای اسلامی شهر همدان در این نشست مجازی،‌ سالروز تاسیس نهاد شوراها را به تمام اعضای خانواده بزرگ نظام شورایی کشور به ویژه استان همدان که با وظیفه‌شناسی و توجه به اصل دانش‌محور در راستای حل مشکلات شهرها و روستاها تلاش می‌کنند، تبریک گفت و افزود: استان همدان دارای ۱۶۸ نفر اعضای شورای شهر و ۲ هزار و ۶۰۰ اعضای شورای روستاست.
سید مسعود عسگریان بیان کرد: طی چهار سال شورای دوره پنجم در مجموع حدود ۴ هزار میلیارد تومان بودجه پیشنهادی شهرداری بررسی و تصویب شده که از ابتدای دوره شورا، ۴۵۰ میلیارد تومان و پایان دوره ‌هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اعلام شده که نرخ رو به رشدی داشته است.
وی تأکید کرد: خوشبختانه بودجه شهرداری همدان نسبت به سال‌های آغاز به کار شورای پنجم، ۴ برابر شده است.
عسگریان در ادامه از عملکرد خوب جشنواره شهروندان برگزیده و عوامل این جشنواره به‌ویژه شورای سیاست‌گذاری و هیأت داوران جشنواذه قدردانی کرد و گفت: برگزاری این جشنواره، یکی از سیاست‌ها و برنامه‌های هدفمند دور پنجم شورای شهر همدان در راستای جذب مشارکت مردمی است؛ زیرا معتقدیم بدون مشارکت شهروندان، در پیشبرد امور شهر، توسعه پایدار و توزیع متوازن امکانات شهری موفق نخواهیم شد.
به گفته وی؛ جشنواره شهروندان برگزیده همدان، یک رویداد فرهنگی است که در درازمدت، مردم را نسبت به نحوه برگزاری این رویداد و اهداف ترسیم شده برای آن حساس می‌کند.
رئیس شورای شهر همدان معتقد است: جشنواره شهروندان برگزیده باید الگوسازی داشته باشد و مردم را نسبت به مؤلفه‌ها و شاخصه‌های یک شهروند، آشنا کند.

شهردار: نقش مؤثر اعضای شورا در توسعه شهر

شهردار همدان نیز اظهار کرد:‌ حضور اعضای شورای شهر در دوره‌های مختلف و تصمیماتی که برای توسعه شهر گرفته‌اند، مؤثر بوده و قدردان هستیم.
عباس صوفی افزود: در این چهار سال با وجود مسائل و مشکلات در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اما با کمک اعضای شورا توانستیم خدمات خوبی را به شهروندان ارائه دهیم.
وی با اشاره به اینکه رشد چهار برابری بودجه از ابتدای مدیریت شورای پنجم تا امروز نشان دهنده عزم راسخ شورا و مدیریت شهری برای ارائه خدمات بیشتر به شهروندان است؛ گفت: این رشد چهار برابری در مدت چهار سال گذشته در کشور بی‌نظیر بوده و نشان دهنده نگاه مدیریت شهری و اعضای شورا به ارائه خدمات بهتر به شهروندان است.
صوفی عنوان کرد: در این سال‌ها معبرگشایی، توسعه فضای سبز، شروع عملیات ساخت پارک ۲۵۰ هکتاری و پارک ۱۰۰ هکتاری، تملک پارک آمادای، توجه به مناطق کمتر توسعه یافته، توسعه فضاهای ورزشی، آسفالت‌ریزی، پیاده‌سازی، توسعه حمل و نقل عمومی، انتقال آب‌های سطحی، پوشش رودخانه‌ها و خدمات‌ دیگر به شهروندان قطعا رضایتمندی را ایجاد کرده است و باید خدمات بیشتری هم ارائه داد.
شهردار همدان با اشاره به اینکه این اقدامات صورت گرفته قطعا با تصمیمات شورا اثرگذار بوده است؛ گفت: از اقدامات اعضای شورای شهر دوره‌های قبل و این دوره قدردانی می‌کنم، در پیشبرد امور هرچند اختلاف نظرهایی با اعضای شورا داشتیم اما این طبیعت کارهای اجرایی است.
وی با بیان اینکه در کنار اقدامات خوب صورت گرفته در شهر همدان، توجه به موضوعات اداری و پرسنل شهرداری‌ها حائز اهمیت است افزود: آرشیو الکترونیکی پرونده‌های نوسازی و شهرسازی یکی از افتخارات این دوره شورا و شهرداری است که ما توانستیم تمام پرونده‌های شهرسازی و نوسازی را در آرشیو الکترونیک ضبط کنیم و امیدواریم طی دو ماه آینده نیز نرم‌افزار جامع شهرسازی راه‌اندازی شود.
شهردار همدان در ادامه با اشاره به اینکه جشنواره شهروندان برگزیده طی چهار سال گذشته برگزار شده و این نشان از توجه ویژه اعضای شورا و مدیریت شهری به شهروندان با اقدامات شاخص بوده است؛ گفت: خوشبختانه پایان سال گذشته با وجود بیماری کرونا این جشنواره به خوبی برگزار شد.


رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان در پایان اظهار کرد: سال‌های پیش جشنواره شهروندان برگزیده طبق دستورالعمل مصوب شورای اسلامی شهر همدان به شهرداری همدان ابلاغ شد که در این مدیریت شهری سه دوره آن برگزار شده و سومین دوره آن در سال ۹۹ با همکاری و هماهنگی دست‌اندرکاران اجرایی شد.
روح‌الله وجدی هویدا با اشاره به اینکه جشنواره دوره سوم در آذرماه سال گذشته فراخوان شد و تا پایان دی‌ماه ادامه داشت؛ گفت: ۷۳۱ نفر از شهروندان در این جشنواره شرکت کردند که ۱۲۰ نفر از آنها تشکیل پرونده داده و به حوزه داوری رسیدند.
وی با بیان اینکه حوزه داوران جشنواره با حضور متخصصین و معتمدین همدان تشکیل شد؛ افزود: توسط آنها ۲۸ نفر از شهروندان به عنوان برگزیده اعلام شدند که در هفت حوزه، پنج بخش اصلی و دو بخش جانبی مورد تقدیر قرار گرفتند.
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان با اشاره به اینکه پنج بخش اصلی شامل شهروند برگزیده، شهروند شایسته تقدیر، بخش ویژه شامل جهادگران سلامت، شهروند افتخاری و شهروند عامل به وظایف شهروندی بود و حوزه جهاد و شهادت بخش جانبی افزود: اختتامیه جشنواره در سالروز میلاد امام علی(ع) در سالن بوعلی سینا برگزار و از برگزیدگان تقدیر شد.
وجدی‌هویدا با بیان اینکه بیماری کرونا شرایط را کمی سخت کرده بود اما با سیاست‌گذاری صورت گرفته به خوبی و‌ به صورت الکترونیکی و مجازی برگزار شد گفت: رویداد بودن جشنواره اهمیت زیادی داشت و قریب به هفت ماه طول کشید و ما سعی کردیم در این مدت با الگوسازی و آموزش شهروندی شاخصه‌های شهروندی را در کنار فراخوان به شهروندان آموزش دهیم.
وی با اشاره به اینکه دبیرخانه جشنواره در واحد آموزش شهروندی سازمان فرهنگی شهرداری همدان مستقر شده است و به صورت مستمر در طول سال فعالیت خواهد کرد عنوان کرد: امسال به صورت ویژه کمیته تحقیقات را تشکیل خواهیم داد و سعی خواهیم کرد در طول سال شهروندان نمونه را معرفی کنیم.
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان بیان کرد: این جشنواره به عنوان الگو در سطح کشور معرفی شده و از شهرهای مختلف با ما ارتباط می‌گیرند تا از دستورالعمل موجود شهرداری همدان در شهرداری خود بهره‌مند شوند.
گفتنی است؛ در این جلسه مجازی روسای دوره‌های سابق شورای شهر همدان به بیان نظرات و پیشنهادات خود در حوزه شوراها و مدیریت‎شهری پرداختند.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *