لزوم تغییر شهرداری منطقه پنج همدان به “شهرداری بافت تاریخی”

لزوم تغییر شهرداری منطقه پنج همدان به “شهرداری بافت تاریخی”

 رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر همدان تغییر نام شهرداری منطقه ۵ همدان به «شهرداری بافت تاریخی» را ضروری دانست.


به گزارش روابط عمومی شورای شهر همدان؛ نرگس نوراله‌زاده در جلسه کمیسیون معماری و شهرسازی شورا، هدف از برگزاری این جلسه را پیگیری و تعیین‌تکلیف محدوده شهرداری بافت مرکزی اعلام و تأکید کرد: با توجه به نامه استانداری همدان، ضروری است که نام این شهرداری به «شهرداری بافت تاریخی» تغییر یابد.
نوراله‌زاده گفت: هدف از تشکیل شهرداری بافت تاریخی با اعلام محدوده سال ۱۳۳۵ به‌منظور ساماندهی بافت‌هایی بوده که مورد تصویب میراث فرهنگی قرار گرفته است؛ از این‌رو با توجه به اینکه غالب بافت‌های واجد ارزش از بین رفته است، شهرداری باید به دنبال احیا و باز زنده‌سازی بناهای باقی‌مانده و احیاناً بافت‌های تاریخی هرچند محدود، باشد.
وی افزود: برای سایر بخش‌های بافت تاریخی که در گذشت زمان از بین رفته یا تخریب شده و اثری از آنها نمانده است می‌توان با استفاده از راهکارهای معماری و شهرسازی، خاطرات و تداعی این آثار در بافت‌ها را ایجاد کرد تا خاطرات و ردپای این آثار در بافت‌ها به صورت نمادین یا کف‌سازی یا نقاشی‌های دیواری و یا هر نوع ترفند خلاقانه یاد آوری مورد اشاره قرار گرفته و برای بدنه‌سازی و نماسازی این محدوده تدابیری اتخاذ شود.

* طبی مسرور: تعیین تکلیف محدوده پیشنهادی شهرداری منطقه ۵ همدان

مسؤول سابق پیگیری و راه‌اندازی شهرداری بافت مرکزی همدان در این جلسه از تعیین‌تکلیف محدوده پیشنهادی شهرداری منطقه پنج همدان خبر داد.
حمیدرضا طبی‌مسرور به ارائه گزارش جامعی از روند پیگیری شهرداری بافت مرکزی پرداخت و گفت: برنامه راه‌اندازی شهرداری بافت مرکزی شهر همدان، مصوبه شورای دوم است که در شورای چهارم هم پیگیری اجرای این مصوبه صورت گرفت؛ اما متأسفانه به نتیجه نرسید.
به گفته طبی‌مسرور؛ با اهتمام و حمایت شورای پنجم و شهردار همدان مبنی بر راه‌اندازی این منطقه و مراجعات مکرر به سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور موفق به اخذ موافقت با کلیات تشکیل شهرداری منطقه جدید در شهر همدان منطبق بر بافت تاریخی شدیم و مصوبات و ابلاغ نهایی منوط به ارائه اطلس محدوده این منطقه جدید شد.
وی با اشاره به مصوبات شورای شهر همدان مبنی بر تصویب محدوده شهرداری منطقه پنج که با ارائه پیشنهاد گزینه‌های شش‌گانه از طرف مشاور طرح انجام شد، گفت: در این زمینه گزینه نخست همان محدوده رینگ نخست شهر بود که به تصویب شورا رسید و در ادامه برای تهیه اطلس محدوده، به عقد قرارداد با مشاور طرح اقدام کردیم.
طبی‌مسرور ادامه داد: پس از پیگیری‎های مداوم و جلسات کارشناسی در حوزه معاونت‌های برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی؛ شهرسازی و معماری و همچنین مالی و اقتصادی و سازمان‌های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی و همچنین فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری همدان؛ اطلس محدوده این طرح منطبق بر دستورالعمل وزارت کشور تهیه و به معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری به‌منظور طی مراحل قانونی و انعکاس به وزارت کشور ارسال شد.
مسؤول سابق پیگیری و راه‌اندازی شهرداری بافت مرکزی همدان یادآور شد: پس از بررسی‌های انجام شده در حوزه‌های امور شهری و فنی استانداری طی نامه‌ای به شهرداری همدان اعلام شد که ملاک عمل منطقه‌بندی شهر همدان باید بر اساس محدوده تعیین شده در طرح جامع جدید شهر که همان محدوده شهر همدان در سال ۱۳۳۵ است، تهیه و برای تصویب نهایی به استانداری همدان و وزارت کشور ارسال شود.
طبی‌مسرور با بیان اینکه در مدت زمان پیگیری‌ها، شناسایی بناهای با ارزش این محدوده با هدف تشکیل شهرداری بافت در یک ساختمان تاریخی و با ارزش و همچنین اقدامات بازآفرینی سایر بناهای این منطقه اقدام شد، گفت: در این راستا ۱۶ اثر، شناسایی و طی مذاکرات صورت گرفته با مالکان همراه با اولویت‌بندی برای تملک به واحد املاک شهرداری معرفی شد و در ادامه نیز ساختمانی در اختیار این واحد قرار گرفت که با پیگیری مجموعه همکاران، عملیات بازآفرینی و احیای آن نیز به پایان رسیده است.
وی در پایان سخنانش اظهار کرد: همچنین با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان، برداشت و بازبینی بازار در راستای اقدامات بازآفرینی مشاور بافت بازار صورت گرفت و مقرر شد در راستای حفظ حقوق عمومی شهروندان وتدوین ضوابطی کار امد برای احیا و باز افرینی بافت دفتر مشترکی بین شهرداری و میراث فرهنگی راه‌اندازی شود.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *