ضرورت تشکیل بانک اطلاعاتی از اماکن سطح شهر برای سازمان آتش‌نشانی

این پست رو به اشتراک بگذارید

ضرورت تشکیل بانک اطلاعاتی از اماکن سطح شهر برای سازمان آتش‌نشانی

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان بر تشکیل بانک اطلاعاتی از اماکن، نهادها، سازمان‌ها و مکان ‌های خطرپذیر شهر توسط سازمان آتش‌نشانی تأکید کرد.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، علی‌اکبر نظری در جلسه کمیسیون خدمات شهری زیست‌محیطی و بهداشت شورا، افزود: در صورت تهیه بانک اطلاعاتی نقشه شهر و بلوک بندی کردن، سازمان آتش‌نشانی در هنگام بحران و حوادث می‌تواند سریع‌تر به اهداف مورد نظر رسیده و به وظایف خود عمل کند.
نظری با تأکید بر اهمیت آموزش ضمن خدمت نیروهای آتش‌نشانی، اظهار کرد: باید با به‌کارگیری از تجربه و علم روز، افزایش ایمنی و کاهش خطرپذیری در شهرها را در برنامه داشته باشیم.
وی هماهنگی لازم برای کارایی سیستم‌ها را ضروری دانست و افزود: عدم هماهنگی در شهر زمینه ایجاد بسیاری از مشکلات می‌شود که باید در این زمینه اقداماتی داشته باشیم.
وی با تأکید بر اهمیت آموزش در حوزه ایمنی و کاهش خطرات، اظهار کرد: آموزش در این زمینه برای توانمندسازی پرسنل لازم است و نکته دیگر، آموزش شهروندان است که متأسفانه در این زمینه به آن کمتر پرداخته شده است.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان همچنین اضافه کرد: سازمان آتش نشانی شهرداری در این حوزه گروه‌های هدف را مشخص کرده و آموزش دهد تا در هنگام بحران از آنها به عنوان نیروی کمکی به کار گرفته شود.
نظری با تأکید بر اینکه تحقیق و پژوهش باید سرلوحه کار سازمان آتش‌نشانی قرار گیرد، اضافه کرد: همچنین باید از تجربیات و اقدامات کشورهای موفق در امر بحران بهره‌گیری شود.
علی‌اکبر نظری توانمندسازی پرسنل در حوزه آموزش را حائز اهمیت دانست و اظهار کرد: توجه به رفاهیات پرسنل باید اولویت قرار گیرد چرا که اگر نیروهای آتش نشانی از نظر روحی و روانی مشکلی نداشته و رفاهیات آنها فراهم باشد، این باعث افزایش انگیزه و آرامش آنها شده و به وظایف خود به خوبی عمل می‌کنند.
نظری گفت: باید از نظر مالی نیز به آنها توجه کنیم چرا که این افراد در خط مقدم حوادث هستند و در زمان‌های بحران سلامت آنها در خطر است و نباید نگاه اداری به آنها داشته باشیم و لازم است از ابتدا به پرسنل آتش نشانی به ویژه پرسنلی که عامل دفاعی هستند توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

*رحیمی‌فر: اقدامات آتش‌نشانی همدان قابل تقدیر است

علی رحیمی فر عضو شورای شهر همدان نیز در این جلسه با اشاره به عملکرد مطلوب سازمان آتش نشانی در سال‌جاری اظهار کرد: با حضور مدیریت جدید، تحولات خوبی ایجاد شده که جای تقدیر دارد.
رحیمی‌فر اضافه کرد: با توجه به عملکرد سازمان آتش‌نشانی رضایت‌مندی اجتماعی از این سیستم بهتر شده، که قابل توجه است.

* پورسینا: عمر خودروهای آتش نشانی قابلیت مطلوب، برای امداد و نجات ندارند

سرپرست سازمان آتش‌نشانی شهرداری همدان نیز در این جلسه به ارائه گزارش عملکرد این سازمان در سال جاری پرداخت و گفت: از ابتدای سال تاکنون ۲۴ هزار و ۲۸۳ مورد تماس با سازمان آتش‌نشانی صورت گرفته که از این تعداد هزار و ۹۴۶ مورد منجر به عملیات امداد و نجات و تعداد ۸۳۵ مورد منجر به نجات شهروندان شده است.
سیدصادق پورسینا اضافه کرد: از یک هزار و ۹۴۶ مورد عملیات سازمان ۷۹۲ مورد عملیات اطفا حریق، ۹۹۸ مورد امداد و نجات و ۵۶ مورد احتیاط حریق بوده است.
پورسینا با اشاره به کمبود تجهیزات سازمان آتش‌نشانی در حوزه عملیات امداد و نجات‌، اظهار کرد: عمر خودروهای سازمان به ویژه خودروی نردبان ۲۱ ساله است که قابلیت مطلوب را در زمان بحران جهت امداد و نجات ندارند.
وی با اشاره به اینکه قیمت خودروی نردبان در حال حاضر به ۵۵ میلیارد تومان رسیده است، گفت: طی دهه اخیر به دلیل تحریم‌ها و منابع محدود مالی تاکنون وزارت کشور هیچگونه اعتباراتی را به شهرداری‌ها در این زمینه اختصاص نداده، که در این زمینه ما نیز مکاتبات متعددی را جهت جذب اعتبارات داشته‌ایم اما تاکنون اقدامی صورت نگرفته است.
پورسینا همچنین از استقرار اکیپ‌های خودرویی عملیاتی سیار در نقاط مختلف شهر خبر داد و یادآور شد: ۱۵۶ مورد استقرار خودروهای اکیپ سیار در مناسبت‌های مختلف در اماکن حساس و پرتردد شهر در ساعات مورد نیاز داشته‌ایم که این اکیپ‌ها به جای ایستگاه‌های آتش نشانی استفاده می‌شوند و در صورت بروز حوادث می‌توانند با تسریع در امدادرسانی خدمات مطلوب‌تری را ارائه دهند.
پورسینا اضافه کرد: در سال جاری ۶۵ شیر آتش نشانی(هیدرانت) در شهر اصلاح و نصب شده است و در سال جاری نیز تیم غواصی ۱۰ نفره را تشکیل داده‌ایم.

*ایمنی شهر در گرو تجهیز آتش‌نشانی است

سرپرست سازمان آتش‌نشانی شهرداری همدان در ادامه سخنانش ایمنی شهر را در گرو تجهیز آتش نشانی دانست و گفت: خوشبختانه سازمان آتش نشانی شهرداری همدان در تربیت نیروی انسانی متخصص هیچ کمبودی ندارد ولی در بحث تجهیزات آتش‌نشانی کمبودهایی داریم که رفع آنها نیازمند اخذ منابع ملی است.
پورسینا افزود: در صورت اختصاص کمک‌های لازم جهت خرید تجهیزات مدرن، بسیاری از نگرانی‌های مدیران و پرسنل آتش‌نشانی و همچنین همشهریان رفع خواهد شد.
وی در ادامه به برگزاری کلاس‌های آموزشی و فرهنگ سازی در شهر در خصوص ایمنی و بحران اشاره و اضافه کرد: قبل از شیوع ویروس کرونا آموزش‌هایی را در شهر داشته‌ایم متأسفانه با بروز کرونا این آموزش‌ها کاهش یافته که جهت جبران این امر از طریق فضای مجازی وارد شدیم اما به اندازه کلاس‌های حضوری موفق نبوده‌ا‌یم.

 

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *