اعلام آمادگی شورا برای ورود جدی در حوزه سلامت و محیط زیست

اعلام آمادگی شورا برای ورود جدی در حوزه سلامت و محیط زیست

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان تأکید کرد: آمادگی لازم را برای ورود جدی در حوزه سلامت و محیط زیست داریم تا ضمن تبیین دغدغه‎های نانوایان به انجمن‌های مردم‌نهاد در حوزه سلامت و محیط زیست، مردم را برای خرید نان باکیفیت توجیه کنیم.


به گزارش روابط‌عمومی شورای اسلامی شهر همدان؛ حجت‌الاسلام ناصر صفری‌افلاکی در جلسه کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و گردشگری شورا، بر اساس پیشنهاد اتحادیه نانوایان همدان، گفت: فرهنگسازی در بین عموم مردم برای استفاده از نان باکیفیت که منوط به استفاده از آرد کامل است، ضرورت دارد؛ از این‌رو انتظار می‌رود فعالیت ۱۰ واحد سنگکی و ٧ واحد تافتون به استفاده از آرد کامل مشروط به تعیین قیمت واقعی در راستای ارتقای کیفیت نان به‌عنوان پایلوت، پیش‌بینی شود.
وی اظهار کرد: تعیین قیمت واقعی در واحدهای نانوایی مذکور، حمایت از ادامه فعالیت و ارتقای کیفیت نان خواهد بود؛ هرچند هزینه در این حوزه، صرفه‌جویی و پیشگیری از هزینه‌کرد در حوزه درمان است.


* مسگریان: نان به قیمت واقعی خود برسد

رئیس شورای شهر همدان نیز گفت: سابقه موضوع نان به دوره نخست شورای شهر همدان بازمی‌گردد که در آن دوره، بحث کیفیت و تنوع نان بر اساس توان مالی شهروندان مطرح بود.
محمود مسگریان؛ عدم تعیین قیمت واقعی نان و ایجاد محدودیت برای واحدهای نانوایی‌ها را بی‌تدبیری برشمرد و معتقد است: در صورت ایجاد محدودیت، کیفیت و حجم نان کاهش می‌یابد که در این بین مردم متضرر خواهند شد.
وی افزود: سالیان دور بهترین کیفیت نان متعلق به شهر همدان بود؛ اما امروز تعداد معدودی از واحدهای نانوایی، نان با کیفیت به مردم عرضه می‌کنند.
مسگریان با اشاره به گفت‌وگوی حمیدرضا متین، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان که صراحتاً اعلام کرد به دلیل ارزان بودن نان، این محصول ارزشی به مصارف دیگری میرسد؛ تأکید کرد: باید نان به قیمت واقعی خود برسد و یارانه این محصول به شیوه دیگری به مردم پرداخت شود.
وی با تأکید بر اینکه باید برخی واحدهای نانوایی به صورت پایلوت برای پخت نان باکیفیت مشروط به استفاده از آرد کامل و تعیین قیمت واقعی مشخص شود؛ اعلام کرد: گویا مقرر است که قیمت نان، ۵۰ درصد افزایش یابد؛ اما معتقدم این افزایش هم تأثیری در افزایش کیفیت نان نخواهد داشت.
رییس شورای شهر همدان عنوان کرد: شورای شهر همدان با همکاری دیگر دستگاه‌های مرتبط در سطح عالی، باید نسبت به حل‌و‌فصل معضلات نان در شهر همدان اهتمام داشته باشد.
مسگریان با اشاره به جشن خودکفایی گندم در سالهای قبل در کشور، اظهار کرد: امروز به دلیل خشکسالی مجبور به واردات گندم به کشور بودیم که بایستی با نان، فرآورده آن که با هزینه بالا وارد می‌شود، با کیفیت مناسب به مردم تحویل داده شود.

* گل‌محمدی: تأکید بر حمایت برای احیای نان سنتی در همدان

رییس اتحادیه نانوایان همدان با اشاره به اینکه شیخ بهایی، تنور سنگکی را ابداع کرد که بشر نیز پس از گذشت چند صد سال این نوع نان را هم ماشینی کرد؛ گفت: سال ۱۳۹۲، حدود ۱۸۶ واحد سنگکی در شهرستان همدان و شهر قهاوند بودند که ۱۷۵ مورد از این واحدها، سنتی بود؛ اما امروز تنها ۷۰ واحد سنگکی باقی مانده است که پیش‌بینی می‌شود در سال‌ آینده به طور کامل جمع‌آوری شود.
ابوذر گل‌محمدی؛ نرخ دستمزد شاطرهای نانوایی در همدان را نسبت به سایر شهرهای کشور منطقی ندانست و افزود: در حال حاضر شاهد مهاجرت شاطرهای حرفه‌ای به سایر شهرهای کشور هستیم، زیرا شاهد عدم تطابق هزینه‌ها و درآمد نانوایی و ارزش واقعی نان هستیم.
وی با اشاره به اینکه عمر مفید کاری شاطرهای نانوایی در پخت سنگک سنتی به‌عنوان مشاغل سخت و زیان آور، ۲۰ ساله است که ۹۹ درصد آنها دچار بیماری واریس می‌شوند؛ تأکید کرد: سیاست نادرست سیاست‌گذاران و مدیران در حوزه آرد، سلامت جامعه را به نابودی می‌کشاند.
گل‌محمدی با توجه به اینکه کارشناسان استانداری و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان به‌منظور جلوگیری از مشکلات حوزه نان نسبت به تعیین قیمت نان اقدام می‌کنند؛ گفت: متأسفانه به‌دلیل قیمت بسیار پایین نان در شهر همدان، همچنان قاچاق نان بیداد می‌کند و در حال گسترش است، تا جایی برای خوراک چهارپایان هم استفاده می‎شود.
وی با تأکید بر اینکه ضعیف‌ترین گندم در کشور متعلق به شهر همدان است، زیرا ماده گلوتن آرد گندم در کشور ۲۵ مطرح می‎شود، در‌حالی‌که این رقم در همدان ۱۶ است؛ بیان کرد: : باید فرهنگ‌سازی برای عموم مردم به‌منظور خرید نان با کیفیت مشروط به استفاده از آرد کامل صورت گیرد.
رییس اتحادیه نانوایان همدان با بیان اینکه انتظار می‎رود حمایت کنیم تا نان سنتی در همدان احیا شود، پیشنهاد داد: با توجه به اینکه ارزش واقعی نان بر اساس کیفیت آن محاسبه نمی‌شود، به صورت پایلوت ۱۰ واحد سنگکی و ۷ واحد تافتون با آرد کامل بر اساس قیمت مناسب، پخت داشته باشند و در این زمینه استانداری همدان هم از سوی شورای شهر، متقاعد شود.
حجت‌الاسلام جعفر رحمانی، کارشناس سبک زندگی اسلامی نیز با اشاره به اهمیت و تأکید بر نقش استفاده از سبوس و آرد کامل در نان، به مضرات جدا کردن سبوس از آرد اشاره کرد.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *