ضرورت ساماندهی مشاغل مزاحم در شهر همدان

ضرورت ساماندهی مشاغل مزاحم در شهر همدان

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان ساماندهی مشاغل مزاحم را امری ضروری برشمرد و گفت: ساماندهی مشاغل مزاحم، نیازمند هماهنگی و همکاری مجمع امور صنفی با مدیریت شهری است.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، علی‌اکبر نظری در جلسه کمیسیون خدمات شهری، زیست محیطی و بهداشت شورای شهر که با حضور اعضای کمیسیون بند ۲۰ ماده ۵۵ شهرداری برگزار شد؛ افزود: باید زیرساخت‌های لازم برای ساماندهی مشاغل مزاحم ایجاد شود.
به گفته نظری شهرداری‌ها بسیاری از اوقات برای کسب درآمد طبیعتاً گاهی یکسری مجوزهای صادر می‌کنند که به نوعی خلاف کمیسیون بند ۲۰ است که اگر در این زمینه هماهنگی وجود داشته باشد این مشکلات پیش نمی‌آید.
وی اظهار داشت: در راستای رفع بسیاری از مشکلات مشاغل مزاحم، ضروری است هماهنگی‌های لازم بین مجمع امور صنفی و مدیریت شهری صورت پذیرد.
وی با بیان اینکه مشاغل مزاحم در جای جای شهر دیده می‌شود و این مخل آرامش مردم است، یادآور شد: در صدور مجوز کسب، چنانچه مجمع امور صنفی و شهرداری با هم هماهنگ باشند بسیاری از مشکلاتی که اکنون وجود دارد و به کمیسیون بند ۲۰ ارسال می شود قطعاً کاهش خواهد یافت.
علی اکبر نظری ادامه داد: زیبنده شهر دارالمومنین و پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین نیست که مشاغل مزاحم در سطح شهر فعال بوده و آلاینده‌هایی ایجاد کنند.
وی اظهار داشت: در امر جمع‌آوری و دپوی ضایعات در شهر نباید تنها به پلمب آنها بسنده کرد بلکه می‌طلبد با هماهنگی ارگان‌های مرتبط این ساماندهی صورت پذیرد تا بتوانیم مقدمات شهری آرام و مبرا از همه آلاینده ها را داشته باشیم.


سعید نظری : جمع آوری زباله های عفونی چالش مهم مدیریت شهری همدان

نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از عملکرد فعالیت کمیسیون بند ۲۰ ماده ۵۵ شهرداری همدان، اظهار داشت: کمیسیون بند ۲۰ وظیفه جلوگیری از ایجاد و تأسیس تمامی اماکنی که به نحوی موجب بروز مزاحمت‌های، شغلی، بهداشتی، زیست محیطی، سدمعبر برای ساکنان شهر را دارند می‏‌شود و شهرداری‌ها را مکلف کرده از تاسیس کارگاه‌ها، گاراژهای عمومی، تعمیرگاه‌ها، مراکز دامداری و به طورکلی تمامی مشاغلی که به نحوی برای ساکنان شهر ایجاد مزاحمت می‌کنند، جلوگیری کند.
سعید نظری اضافه کرد: ضروری است شهرداری و شورای شهر از این اختیار قانونی استفاده کنند و در مورد مشاغل مزاحم کار ساماندهی را به جایی برسانند که از تاسیس اماکن مزاحم و غیربهداشتی جلوگیری شود.
نظری اضافه کرد: اعضای کمیسیون بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها توسط شورای شهر انتخاب می‌شوند و از ویژگی‌های بارز آن این است که آراء صاده قطعی است و تجدید نظر نداشته و صرفا دیوان عدالت می‌تواند رای به اصلاح احکام بدهد.
نظری فزود از ابتدای تاسیس کمیسیون بند ۲۰ در شهرداری همدان اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است و هم اکنون نیز باید بر اساس سیاست‌های شورای ششم از تمامی توانمندی‌های این کمیسیون برای ساماندهی مشاغل مزاحم و ایجاد امنیت، آرامش روحی و روانی شهروندان استفاده شود.
رییس کمیسیون بند۲۰ شواری اسلامی شهرهمدان، اظهار کرد: برخی از این مشاغل مزاحم به دلیل ناآگاهی از قانون ایجاد شده است و می‌طلبد ضمن اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در این زمینه خود شهروندان نیز قبل از راه‌اندازی کسب و کار اطلاعات لازم را در خصوص قوانین شغل خود کسب کنند چرا که در صورت ایجاد شغل مزاحم طبق رای کمیسیون، جریمه این مشاغل سنگین‌تر از هزینه راه‌اندازی آن شغل خواهد بود.
وی با اشاره به خطرات، آسیب‌ها و آلودگی‌های زباله‌های عفونی، افزود: جمع آورری زباله های عفونی چالشی برای کلان‌شهر همدان شده است، زیرا زباله‌های عفونی بسیار خطرناک بوده و سلامت زباله‌گردها و پاکبانان را تهدید می کند و در راستای ساماندهی مطب‌های شهر و جمع آوری زباله‌های عفونی، با همکاری سازمان نظام پزشکی اقداماتی در حال انجام است.
سعید نظری با بیان اینکه در زمینه جمع آوری زباله‌های عفونی با قاطعیت وارد شده‌ایم، افزود: ما ضمن برگزاری جلسات مختلف با مسئولین مرتبط از جمله سازمان نظام پزشکی، معاونت درمان، دادگستری و دیگر ارگانها، با جدیت پیگیر این موضوع هستیم.
وی از همکاری خوب سازمان نظام پزشکی همدان در زمینه مدیریت زباله‌های عفونی با شهردای خبر داد و اظهار کرد: تلاش بر این است که تا پایان سال جاری معضلی به نام زباله‌های عفونی در شهر همدان وجود نداشته باشد.


* رحیمی‌فر: استفاده بخشی از زمین‌های الحاقی شهر برای ساماندهی مشاغل مزاحم

عضو شورای اسلامی شهر همدان نیز در این جلسه با تاکید بر ساماندهی مشاغل مزاحم، گفت: در حال حاضر مباحث اجتماعی مقدم بر بسیاری از مباحث فنی است چرا که یکی از مشکلات امروز جامعه اقتصاد است که در ساماندهی مشاغل مزاحم باید معیشت افرادی که از این راه ارتزاق می‌کنند در نظر گرفته شود.
علی رحیمی‌فر با اشاره به اینکه طرح جامع شهری همدان در حال حاضر تدوین شده است، یادآور شد: بر اساس این طرح ۶۸۰ هکتار زمین به شهر همدان الحاق شده است که می‌توان بخشی از این زمین اضافه شده را برای ساماندهی مشاغل مزاحم استفاده کرد.
وی اضافه کرد: لازم است در امر ساماندهی مشاغل مزاحم بررسی‌های کارشناسان صورت پذیرد و شاید این موضوع مغفول مانده و نیاز است با هماهنگی فرمانداری، مجمع امور صنفی و مدیریت شهری پیگیری شود.
این عضو شورای شهر همدان با تاکید بر اینکه شهرداری باید با دیدی کارشناسانه در آینده‌ای نزدیک فضایی مناسب برای انتقال و ساماندهی مشاغل مزاحم اقدام کند، افزود: در گذشته هر چند در این زمینه اقداماتی صورت گرفته اما کافی نبوده و باید پیگیری شود تا بخشی از مشکلات مشاغل مزاحم حل شود.

عاشولو رئیس سازمان مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری همدان در این جلسه ضمن ارائه گزارش کوتاهی از روند ساماندهی مشاغل مزاحم، گفت: با توجه به اینکه آیین‌نامه مشاغل مزاحم به شهرداری ابلاغ شده است در این راستا ۲۵ رسته شغلی در همدان معرفی شدند و طی دو سال گذشته به خارج از محدوده شهری انتقال یافتند اما کامل نبوده و پیگیر ادامه کار هستیم.


* مجتبی زارعی : تعیین مکان برای ساماندهی مشاغل مزاحم

رئیس گروه سیاسی اجتماعی فرمانداری همدان نیز در این جلسه با بیان این که قانونگذار برای شهرداری وظایفی را تعریف کرده است، گفت: چنانچه شهرداری مکان و زمین‌هایی را برای مشاغل مزاحم در نظر بگیرد به مرور زمان می‌توان این مشاغل را به این مکان‌ها انتقال داد و در این راستا باید از مجمع امور صنفی نیز کمک گرفته شود.
مجتبی زارعی ضمن تشکر از اقدامات کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان، یادآور شد: برای آسایش شهروندان می‌توان با همکاری فرمانداری و ارگان‌های مربوطه در زمینه ساماندهی مشاغل مزاحم وارد شد.


* ارغوان: پروانه کسب برای واحدهای مشاغل مزاحم صادر نمی شود

نماینده اتاق اصناف همدان نیز در این جلسه گفت: پروانه کسب برای واحدهای مشاغل مزاحم با پیشنهاد کمیسیون بند ۲۰ ماده ۵۵ شهرداری صادر نمی شود.
محمد ارغوان اضافه کرد: همچنین برای عدم فعالیت واحدهای تعمیرگاهها و تعویض روغنی‌ها اتحادیه صنفی برای صدور پروانه کسب برای این واحد ها منعی ندارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *