مسیر فعلی قطار شهری اصلاح شود/ موافق پیشرفت حمل و نقل عمومی، بر اساس الزامات قانونی هستیم

مسیر فعلی قطار شهری اصلاح شود/ موافق پیشرفت حمل و نقل عمومی، بر اساس الزامات قانونی هستیم

 

رییس کمیسیون فنی عمرانی شورای اسلامی شهر همدان گفت: مسیر و کریدور فعلی که برای پروژه قطار شهری پیش بینی شده، به آثار تاریخی شهر بویژه موضوع ثبت جهانی هگمتانه و جداره رینگ مرکزی شهر آسیب وارد می کند.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، مهدی حیدری در جلسه کمیسیون فنی عمرانی و حمل و نقل و ترافیک شورای شهر که با حضور مدیر کل میراث فرهنگی استان،نخبگان و متخصصین حوزه ترافیک و حمل ونقل، مشاور طرح مطالعات قطارشهری و معاونین و مدیران شهرداری برگزار شد، افزود: مدیریت شهری وظیفه دارد برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی اقدام کند اما در این راستا باید به موارد قانونی و الزامات توجه داشته باشیم.
حیدری با اشاره به مصوبه ایجاد قطار شهری در همدان و مطالعات آن، اضافه کرد: حوزه تامین مالی این پروژه بسیار حائز اهمیت است و باید شرایط و منابع مالی شهرداری نیز مد نظر باشد.
وی اظهار داشت: با توجه به اینکه پیش‌بینی بودجه ایجاد قطار شهری همدان ۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است و تقریباً ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان این مبلغ را باید شهرداری متقبل شود بر این اساس پرداخت این مبلغ هنگفت در توان شهرداری همدان نیست و علاوه بر این نگهداری قطار شهری هزینه‌های هنگفتی را به دنبال دارد.
وی گفت: در اجرای پروژه قطار شهری باید شرایط کنونی اقتصاد کشور و تحریم‌ها را نیز در نظر گرفت و اینکه باید اجرای طرح معقول و به صرفه باشد.
رییس کمیسیون فنی عمرانی شورای شهر همدان با تاکید به رعایت اصول معماری و شهرسازی و حمل و نقل عمومی شهری در اجرای این طرح، اظهار داشت: در ایجاد قطار شهری یا بی آر تی باید قوانین و موضوع میراث فرهنگی نیز لحاظ شده و رعایت شود چراکه مسیر و کریدور فعلی که برای این پروژه تعریف شده است به آثار تاریخی شهر از جمله موضوع ثبت جهانی هگمتانه آسیب وارد می کند.
مهدی حیدری اضافه کرد: مسیر تعریف شده برای انبوه بر شهری نه تنها گره ترافیکی را باز نمی‌کند بلکه بر این مشکل نیز می افزاید، همچنین هزینه های سنگینی بر حوزه حمل و نقل و ترافیک شهر وارد می‌کند چرا که آمار مورد استفاده در مطالعات صورت گرفته مربوط به یک دهه گذشته است و در آن زمان پیاده راهی هم ایجاد نشده بود.
حیدری تاکید کرد: مطالعات این طرح باید بروز شده و اصلاح شود در غیر این صورت علاوه بر هزینه‌های هنگفت، آسیب‌هایی نیز به آثار تاریخی و میراث فرهنگی شهر وارد خواهد شد، بر این اساس لازم است جلسه برای بررسی نقاط ضعف مسیر پیش بینی شده طرح و رفع اشکالات برگزار شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *