سختی کار معلمان تبیین شود/ موفقیت‌های تمام افراد جامعه مرهون زحمات معلمان است

سختی کار معلمان تبیین شود/ موفقیت‌های تمام افراد جامعه مرهون زحمات معلمان است

کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر همدان با حضور مدیران آموزش و پرورش استان و با موضوع برگزاری هرچه باشکوه‌تر برنامه‌های هفته معلم با هدف تکریم از این قشر فرهنگی برگزار شد.


رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان در این مراسم نقش معلمان را در جامعه مهم و اثرگذار دانست و اظهار کرد: موفقیت‌های تمام افراد جامعه مرهون زحمات معلمان است و هفته معلم فرصتی است که آموزش و پرورش سختی کار معلمان را تبیین کند.
سعید شهابی‌نیا با اشاره به اینکه یک معلم برای تدریس ۲ ساعت در کلاس، نیازمند تقریبا ۴ ساعت مطالعه می‌ باشد، بیان کرد: این موضوع نشان می‌دهد ساعت کار معلمان در هفته اگر از حضور کارمندان در ادارات بیشتر نباشد، قطعا کمتر نیست.
وی با اشاره به اینکه توجه به بخش آموزش در جامعه، سرمایه‌گذاری است و باید این مهم نهادینه شود، گفت: هرآنچه در زمینه آموزش هزینه کنیم در واقع سرمایه گذاری است و نتیجه‌اش را در آینده خواهیم دید.
عضو شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به اینکه معلم می‌تواند با یک جمله سرنوشت دانش‌آموزان را تغییر دهد و این ناشی از اهمیت کار آنهاست، افزود: باید معلمان نمونه را معرفی و آنها را در جامعه بشناسانیم، که امیدواریم امسال هفته معلم را با در نظر گرفتن این موضوعات متفاوت برگزار کنیم.

کاوسی‌امید: معلمان بسترساز اجرای جمهوریت نظام هستند

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر همدان نیز آغاز هفته معلم را تبریک گفت و اظهار کرد: برگزاری باشکوه برنامه‌های تکریم مقام معلم از سوی مدیریت شهری حائز اهمیت است و در این راستا تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست.
اکبر کاوسی امید با تاکید به اینکه معلمان بر گردن ما حق دارند و همه ما تربیت یافته چنین شخصیت‌های بزرگی هستیم گفت: معلمان بسترساز اجرای جمهوریت نظام هستند و نقش آنها در صدر همه نقش‌هاست.
وی با بیان اینکه مدارس زیبایی در سطح کشور می‌سازیم و به نحوه ساخت و فیزیک مدارس توجه خاصی داریم که برای نمونه می‌توان به ساخت مدرسه در تراز جهانی اوتیسم همدان اشاره کرد، افزود: باید به مراتب به معلم و نیروی انسانی نیز همچون مدارس توجه خاصی داشت که در حوزه کلان این وظیفه به عهده مجلس و دولتمردان است.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به طرح موضوعاتی در این جلسه نسبت به برگزاری مراسم‌های درخوری طی هفته معلم بیان کرد: در هفته معلم باید تبلیغات شهری به صورت هنرمندانه در سطح گسترده‌ای صورت گیرد.
وی با بیان اینکه البته شاید برخی درخواست‌ها برای برگزاری مراسم‌های هفته معلم در توان شهرداری نباشد اما تمام تلاش خود را در این حوزه به کار خواهیم بست، گفت: بهسازی معابر منتهی به مدارس تاکید شد که در این راستا شهرداری طرح گسترده‌ای دارد و قرار است در مدت زمانی کوتاهی لکه‌گیری سطح شهر همدان را انجام دهد، می‌توان تاکید کرد که اولویت کار در مسیرهای منتهی به مدارس باشد.
کاوسی امید با تاکید به اینکه همیاران محلات با هماهنگی آموزش و پرورش طی هفته معلم در مدارس حضور یافته و برنامه‌هایی را برگزار کنند افزود: میز خدمت ویژه معلم باید در مناطق چهارگانه شهرداری شکل گیرد.
وی به پیگیری فراهم کردن امکانات گردشگری و تفریحی برای معلمان طی هفته بزرگداشت این قشر اشاره کرد و گفت: باید تخفیفات غار علیصدر برای معلمان با اعمال ضریب ۳۰ درصد، یعنی۷۰ درصد تخفیف به مدت یک ماه مدنظر باشد که پیگیری‌هایی را در این زمینه با همکاری فرمانداری داشته‌ایم.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به اینکه با صنف هتل‌ها ارتباط گرفته شود تا تخفیف‌های خوبی برای معلمان طی هفته معلم در نظر گیرند، افزود: پیشنهاد این است همه مدیران عکس‌هایی را از مراسم‌های تکریم معلمان داشته باشند و در صفحات پربازدید و مردمی در فضای مجازی بارگذاری و منتشر کنند.

 پیگیری تخفیف۵۰ درصدی بهای خدمات شهری برای معلمان

وی با تاکید به اینکه معلمان برتر معرفی شوند مثلا به مدت یک ماه تصاویر معلمان شهید در معابرو نقاط مختلف شهر نصب شود، در خصوص تخفیفات عوارض شهری برای معلمان نیز گفت: در حوزه تعرفه عوارض نوسازی نمی‌توان دخل و تصرفی داشت اما در بهای خدمات این امکان وجود دارد و می‌توان برای معلمانی که در هفته معلم عوارض پرداخت می‌کنند، ۵۰ درصد تخفیف بهای خدمات در نظر گرفت.
کاوسی امید بیان کرد: به دنبال این هستیم حساب شهروندی محقق شود که بعدا بتوانیم برای اقشاری چون معلمان خدماتی در خور شان در نظر بگیریم اما فعلا کارت بلیط اتوبوس شهروندی را برای معلمان در محدوده شهر همدان می‌توانیم اختصاص دهیم که بعدا به کارت شهروندی هم متصل می‌شود.
وی در بخش دیگری از سخنانش پیگیری اجرای طرح مسئولیت‌پذیری اجتماعی برای بنگاه‌های اقتصادی در شهر همدان را مهم برشمرد و اظهار کرد: طرح مسئولیت‌پذیری اجتماعی برگرفته از طرح پایتخت را به شورای پنجم آوردیم که پیگیری نشد اما بار دیگر در شورای ششم مطرح کردیم که پس از رفع ایرادات در هیات تطبیق، تایید و مصوبه به شهردار ابلاغ شد.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه بعد از ۷ ماه ابلاغ مصوبه، قرار بود شهرداری برای آن دستورالعمل بنویسد که انجام نداد ، خود نیز دستورالعمل دادیم و این کار انجام نشد و تذکر را به شهردار دادیم که چرا برای آن به موقع دستورالعمل داده نشده است گفت: بعد از اینکه مهلت دادیم از هفته گذشته کار را آغاز کردند تا کار پیش رود.
وی با اشاره به اینکه امروز بنگاه‌های اقتصادی که به نحوی از شهرداری و بودجه عمومی دولت منتفع می شوند به صورت داوطبانه مسئولیت اجتماعی داشته باشند چرا که این اقدام برای آنها خوش نامی را به دنبال خواهد داشت.
کاوسی‌ امید تاکید کرد: کار خوبی در انجمن خیرین مدرسه‌ساز صورت گرفته و خیرین توسط این انجمن معرفی می‌شوند که شهرداری هم در معرفی خیرینی که مثلا گرمخانه‌ای برای همدان ساخته‌اند، اقدام کند.

 کرباسیان: ضرورت پویایی بیشتر در امور فرهنگی

عضو شورای اسلامی شهر همدان نیز در ادامه این جلسه گفت: متاسفانه گاهی قوانین دست و پاگیر جلوی اقدامات مناسب شورا و شهرداری در برگزاری آئین‎های نکوداشت و امور فرهنگی و فرهنگ ساز می گیرد.
مرتضی کرباسیان در این باره افزود: با توجه به مقام و منزلت معلم و جایگاه تاثیرگذار ایشان در امر تعلیم و پرورش و فرهنگ سازی جامعه اسلامی، برای برگزاری هرچه بهتر مراسم روز معلم شایسته است با هم اندیشی، برنامه ریزی لازم صورت گرفته و با انسجام گروهی نسبت به پر بار و خلاقانه بودن مراسم ها اهتمام داشت.
وی بیان کرد: برای برگزاری هرچه با شکوه‎تر مراسم هفته معلم، بایستی مردم، اولیاء، بسیج و همیاران محلات را پای کار آورده و با دعوت از معلمان و اساتید گذشته و بازنشسته در کنار معلمان فعلی در جمع دوستانه ای با حضور دانش آموزان با تکریم مقام شامخ معلم یاد و خاطره معلمانی که امروز در بین ما نیستند را گرامی داشته و این مراسم را امسال به صورت مردمی و هرچه باشکوه‎تر برگزار کرد.
این عضو شورا با اشاره به سخنانی از شهید بهشتی مبنی بر اینکه برای فراگیر کردن کارهای فرهنگی باید سه اصل: برای خدا کار کردن، برای همه کارکردن و احضارگریزی و مردمی کردن کارهای فرهنگی را مدنظر قرار داد، گفت: بایستی ضمن آسیب شناسی اقدامات فرهنگی قبلی تشکیل و راه اندازی گروه های خیرین، صندوق های قرض الحسنه محلی، برنامه های آموزشی خانواده محور، افزایش مهارت های خانواده ها در راستای توسعه مشاغل خانگی و برنامه‎های آموزشی در حوزه مسائل معرفتی و دینی توسط همیاران محلات و معتمدین محل و امامان جماعت مساجد با محوریت مردم و مسجد را مورد توجه قرار داد، چرا که تحقق این موضوع لازم و بسیار راهگشاست.

رضایی: تقویت منزلت اجتماعی معلمان موجب دلبستگی و تعلق خاطر آنها می شود

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای شهر همدان نیز ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای فرهنگی و معلم همدان، اظهار کرد: این جلسات می‌توانست زودتر برگزار شود تا برنامه‌ریزی محله‌ای در برگزاری مراسم بزرگداشت هفته معلم بهتر باشد که البته در حال حاضر نیز می‌توان اقدامات مهمی را در نکوداشت هفته معلم رقم زد.
علی رضایی با بیان اینکه امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز است که منزلت اجتماعی معلمان را ارج نهیم و آن را تقویت کنیم گفت: با توجه به شرایط امروز جامعه که دشمنان از هر موضوعی سوء استفاده می‌کنند، توجه به این مهم حائز اهمیت است.
وی با اشاره به اینکه هدف دشمن این است که قشر سازنده انقلاب را بی‌انگیزه کند و ما نیز باید در جهت عکس اقدامات آنها قدم‌های مهمی برداریم افزود: تکریم معلمان بازنشسته از طریق همیاران محلات حائز اهمیت بوده و می‌تواند طی هفته معلم در دستور کار باشد.
رئیس مرکز پژوهش‌های شورای شهر همدان با بیان اینکه تمام دستگاه‌ها در موقعیت‌های ضروری به سمت آموزش و پرورش و معلمان می‌روند و از آنها یاری می‌طلبند که امروز نیز برعهده ماست که به سراغ معلمان برویم و مقام آنها را ارج نهیم تاکید کرد: معلمی شغل انبیاست و معلمان بالاترین جایگاه را دارند.
وی در ادامه تصریح کرد: جامعه اسلامی و مردم مسلمان باید در تقویت جایگاه و منزلت اجتماعی معلمان قدم بردارد تا با تقویت جایگاه این قشر فرهیخته؛ تعلق خاطر و دلبستگی آنان نسبت به تعلیم و تربیت که مهمترین وظیفه آنان است، بیش از پیش تقویت گردد.

 حیدری: تکریم معلمان شاخص، تقویت جریان اصیل تعلیم و تربیت است

رئیس کمیسیون فنی و عمرانی شورای شهر همدان نیز با بیان اینکه پارلمان شهری وظیفه تکریم مقام معلم را دارد، اظهار کرد: تکریم معلمان تکریم یک صنف نیست، بلکه تکریم یک جریان تمدن‌ساز است.
مهدی حیدری با بیان اینکه دانش‌آموزان و جوانان کشور بیش از هر فردی با معلمان ارتباط دارند و ارتباط می‌پذیرند گفت: در بودجه شهرداری ردیفی مختص افرادی است که فرهنگ‌سازی می‌کنند، می‌توان هزینه کردها را در برخی موارد در این زمینه محدود کرد و به سمت بخش‌های واقعی برد.
وی با تاکید به اینکه از این بودجه می‌توان برای تکریم مقام معلمان بهره برد افزود: خیلی‌ از معلمان در زمینه‌سازی تمدن اسلامی زحماتی می‌کشند و خیلی‌ها هم گمنام کار می‌کنند، با نگاه تمدنی می‌توان برای تکریم آنها گام‌های موثر برداشت.
رئیس کمیسیون فنی و عمرانی شورای شهر همدان با بیان اینکه به دنبال این هستیم که کارت شهروندی راه‌اندازی شود که در صورت تحقق می‌توان تعدادی را برای قشر فرهنگی در نظر گرفت، عنوان کرد: غرب با جریان‌سازی و با کمک هالیوود به دنبال معرفی قهرمان‌های پوشالی است در صورتی که ما قهرمان واقعی زیادی داریم و باید آنها را به جامعه معرفی کنیم که در بین معلمان قهرمانان زیادی هستند که باید آنها را به جامعه معرفی کرد.

 زارعی: ضرورت فضاسازی شهر در تکریم مقام معلم

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش استان همدان نیز با تاکید به اینکه آموزش و پرورش استان در انتخاب معلم نمونه چند اصل مهم را رعایت کرد، گفت: اصل اول فراگیری است، یعنی بزرگداشت مقام معلم برای همه معلمان است و اصل دوم مشارکت جویی و مشارکت‌پذیری است که دستگاه‌های دیگر نقش تکریم معلمان را انجام دهند و اصل بعدی نیز ایجاد امید و شورآفرینی برای دستگاه تعلیم و تربیت است.
زارعی با تاکید به اینکه از ۱۲ تا ۱۸ اردیبهشت ماه، هفته معلم نامگذاری شده است گفت: از شورا و شهرداری انتظار داریم در برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم بزرگداشت معلم کمک کنند و در آماده‌سازی فضای شهری با اقداماتی همچون نصب بنر در سطح شهر، ارائه تسهیلات در صدور مجوزها و در اختیار قرار گرفتن فضاهای تفریحی برای معلمان ورود کنند.
دبیر ستاد بزرگداشت مقام معلم نیز با بیان اینکه تمام تلاش ما در برگزاری مراسم‌های باشکوه هفته معلم این است که خلاء ایجاد شده در حوزه تکریم معلم را جبران کنیم اظهار کرد: درصددیم با اطلاع‌رسانی‌های گسترده، تکریم معلم را در جامعه ملموس کنیم.
ملکی با اشاره به اینکه همکار فرهنگی کم توقع است اما رتبه‌بندی به نحو خوبی اجرا نشد و این باعث نارضایتی قشر معلمان شد گفت: درصددیم با اقداماتی در هفته معلم بتوانیم کمی این دلخوری‌ها را کاهش دهیم که امیدواریم مدیریت شهری یاریگر باشد.
معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان همدان نیز با تاکید به اینکه برنامه‌های نکوداشت مقام معلم مردمی برگزار خواهد شد و امیدواریم شورای شهر و شهرداری نیز در اقدامات فرهنگی ترویجی ما را یاری کنند اظهار کرد: راه‌اندازی پویش‌ها و مسابقات در جهت تکریم مقام معلم در سطح محلات می تواند مهم باشد.
مجتبی قمری با اشاره به اهمیت سازماندهی بازدیدهای شورای همیاران محلات در سطح مدارس همدان گفت: معلمان شهید قرآن همدان توسط آقای محمد صیفیکار شناسایی شدند که می‌‌طلبد عکس آنها در تالار قرآن نصب شود.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *