رفع سد معبر از مهمترین خواسته‌های مردم از شهرداری است

رفع سد معبر از مهمترین خواسته‌های مردم از شهرداری است

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان، رسیدگی به خواسته‌های شهروندان را مهمترین اولویت مدیریت شهری برشمرد و گفت: رفع سد معبر یکی از مهمترین خواسته‌های به حق مردم از شهرداری است.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان؛ علی اکبر نظری در جلسه کمیسیون خدمات شهری، زیست محیطی و بهداشت شورا، با حضور رئیس اتاق اصناف و رئیس اتحادیه میوه و تره بار همدان که پیرامون موضوع ساماندهی بازار‌های شهر برگزار شد، افزود: طبق قانون رفع سد معبر و برخورد با خاطیان از وظایف شهرداری‌ها و مجامع امور صنفی است که این دو مجموعه باید با همکاری و هماهنگی هم در این زمینه اقدام کنند.

*شورای شهر تنها شورای شهرداری نیست

نظری با اشاره به ماده ۸۶ بند ۳۹ قانون شوراها، اضافه کرد: شورای شهر تنها شورای شهرداری نیست و طبق قانون تمامی سازمان‌ها و نهادها مکلفند یک نسخه از اقدامات خود را به شورای شهر ارائه دهند.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان با اشاره به بازدیدها و بررسی‌های خود از بازار همدان، افزود: یکی از معضلات شهر همدان وجود سد معبر در بازارها و معابر است که باعث ایجاد ناهنجاری و بی نظمی در شهر شده است.
علی اکبر نظری تأکید کرد: مأمورین سد معبر شهرداری وظیفه دارند با همکاری مجامع امور صنفی در راستای جمع آوری سد معبر اقدام کنند.
وی با تأکید بر اینکه مردم باید به قوانین و حقوق شهروندی آگاهی داشته باشند، اظهار کرد: لازم است نیروی انتظامی و پلیس راهور در کنار مأموران سد معبر بوده و برای ساماندهی این موضوع کمک کنند.

نظری همچنین به حضور خودروهای بارفروش در شهر اشاره کرد و یادآور شد: متأسفانه شاهد فعالیت وانت بارهای پلاک غیربومی در شهر هستیم که مدیریت شهری باید با همکاری نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی ضمن شناسایی و احصا این وانت بارها آنها را ساماندهی کرده و از فعالیت پلاک‌های غیربومی جلوگیری به عمل آورند.
وی همچنین به اعلام آمادگی اتاق اصناف همدان برای همکاری در تشکیل گشت مشترک نظارت بر فعالیت اصناف و کسبه بازار با شهرداری اشاره و اظهار کرد: شهرداری و مجمع امور صنفی با همکاری هم می‌توانند با فعال کردن گشت مشترک با توجه به ماده ۲۷ و ۲۸ برای اعمال قانون با سد معبر اقدام کنند.
نظری همچنین وجود کاروانسراهای تاریخی و قدیمی در پیاده راه اکباتان و حلقه اول شهر را از ظرفیت‌های مناسب برای جذب گردشگران دانست و افزود: می‌‌توان ضمن استفاده از این کاروانسراها برای استقرار دستفروشان از جمله انگشتر فروش ها، جذابیت برای حضور شهروندان نیز در این منطقه ایجاد کرد.

*رفع سد معبر نیازمند فرهنگ سازی است

وی با تأکید بر این که فرهنگ‌سازی برای رفع سد معبر ضروری و الزامی است، اظهار کرد: سد معبر در مکان‌های عمومی نه تنها نظم شهری را مختل می‌کند و حق تردد از شهروندان گرفته می‌شود بلکه زیبایی شهر نیز از دست رفته و آشفتگی و ناهنجاری سیما و منظر شهری را به دنبال دارد.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان ادامه داد: مدیریت شهری از دیدگاه و نظرات اتاق اصناف در زمینه ساماندهی و جمع آوری سد معبر و ساماندهی وانت بارها استقبال می‌کند.
علی اکبر نظری همچنین با اشاره به ترافیک نقاط مختلف شهر، گفت: در امر کنترل ترافیک معابر، شهر تنها حلقه مرکزی نیست بلکه نقاط دیگر از جمله نقاط کمتر برخوردار از جمله کوی ولی عصر (عج)، حصار امام خمینی (ره)، اسلام شهر و منطقه خضر هم باید مورد توجه باشند.
نظری خطاب به مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری همدان اظهار کرد: اقدامات در ایجاد نظم و انضباط باید تداوم داشته و مقطعی نباشد.

 

* مسگریان: سد معبر بر گره‌های ترافیکی افزوده است

رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز در این جلسه بر استفاده از ظرفیت کمیسیون ماده ۲۰ برای ساماندهی دستفروشان و خودروهای بار فروش و سد معبر تأکید کرد و گفت: سدمعبر و فعالیت وانت بارها در نقاط دیگر شهر باعث افزایش گره‌های ترافیکی شده است.
محمود مسگریان با بیان اینکه اتاق اصناف نیز همانند شهرداری باید طبق وظایف خود بر اساس قانون عمل کند، افزود: متأسفانه در شهر شاهد بی انضباطی و بی نظمی‌هایی توسط خود کسبه و اصناف هستیم از جمله آن می‌توان به سد معبر در بازارهای شهر اشاره کرد.
مسگریان با اشاره به اینکه در ساماندهی و جمع آوری سد معبر، شهرداری آمادگی همکاری با اتاق اصناف را دارد، اضافه کرد: در امر ساماندهی و سنگ فرش کردن کف بازارها از جمله سرگذر، می‌توان نوار رنگی برای تعیین حریم عرفی مغازه‌ها تعریف کرد تا دیگر اصناف اقدام به سد معبر نکنند.
وی همچنین به نارضایتی مردم از تردد موتورسواران در پیاده راه‌ها اشاره کرد و یادآورشد: باید از تردد موتورسواران در این پیاده راه‌ها جلوگیری شود چرا که باعث ایجاد ناامنی و گلایه‌مندی شهروندان شده و این مصداق نقض حقوق شهروندی است.

 

* سعید نظری: بهره‌گیری از ظرفیت کمیسیون ماده ۲۰ برای رفع معضل سد معبر

نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز در این جلسه با اشاره به فعالیت کمیسیون ماده ۲۰ شورای شهر همدان و حضور نمایندگان نهادهای مختلف در این کمیسیون، گفت: کمیسیون ماده ۲۰ ظرفیت و فرصت بسیار مناسبی است که می‌تواند در مقوله سدمعبر وارد شده و مسائل را با حضور مسؤولان ذی‌ربط بررسی کرده و رفع کند.
سعید نظری اضافه کرد: شهرداری با هر اقدامی که منجر به برهم زدن نظم موجود در شهر شود و کیفیت زندگی مردم را کاهش دهد، باید برخورد کند و سد معبر از تخلفات شهری است که باعث بی‌نظمی در شهر می‌شود.
وی همچنین به مشکلات میدان میوه و تره بار همدان اشاره کرد و افزود: می‌توان برای حل مشکلات میدان میوه و تره بار از کسبه و به ویژه هیأت‌امنا آن کمک گرفت و مشکلات آنها را با همفکری هم حل کرد.
نظری همچنین به بازدید شورای شهر و شهردار همدان از پروژه میدان میوه و تره بار جدید شهر همدان اشاره کرد و یادآور شد: در دوره پنجم شورا دیدگاه‌ها و نظرات خوبی برای حل مشکل میدان میوه و تره بار جدید وجود داشته و شورای ششم نیز با جدیت ساخت میدان‌ میوه و تره بار جدید را پیگیری کرده و برای حل این موضوع اراده جدی دارد.
رئیس اداره کنترل نظارت و پیشگیری از جرایم شهرداری همدان نیز به ارائه گزارش کوتاهی از اقدامات این اداره در خصوص جمع آوری سد معبر و ساماندهی وانت بارها پرداخت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *