روند اجرای پروژه پل شهید همدانی تقویت شود

این پست رو به اشتراک بگذارید

روند اجرای پروژه پل شهید همدانی تقویت شود

رئیس کمیسیون فنی عمرانی شورای اسلامی شهر همدان با انتقاد از روند پیشرفت پروژه تقاطع غیر همسطح سردار شهید همدانی، گفت: متأسفانه تعهداتی که مدیریت شهری برای ادامه روند پروژه سردار همدانی داده بود تاکنون به صورت کامل عملیاتی نشده و این برای شورای شهر قابل قبول نیست.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان؛ مهدی حیدری در جلسه کمیسیون فنی عمرانی و حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر با اشاره به برگزاری جلسات متعدد برای حل و فصل مشکلات پروژه‌های شهری از جمله تقاطع غیر همسطح سردار شهید همدانی، پل غدیر و پارکینگ طبقاتی آقاجانی بیگ، اظهار کرد: در این جلسات وعده‌هایی برای رفع و ادامه روند پروژه‌ها داده شده که متأسفانه تاکنون به این وعده‌ها به صورت کامل عمل نشده است و این موضوع باید مورد بررسی قرار گیرد.
حیدری با اشاره به اینکه پیمانکاران پروژه‌ها سرمایه‌گذار نیستند بلکه همکار و بازوی اجرایی مدیریت شهری محسوب می‌شوند اظهار کرد: اگر وعده تأمین منابع مالی یا رفع مشکلات پروژه‌ها را می‌دهیم باید حداقل به بخشی از آنها عمل کنیم که متأسفانه حتی به حل مشکل بروکراتیک و تکمیل مستندات و صورتجلسات هم توجه نشده است.


*با روند کنونی عمل نکردن به تعهدات،  مجدداً دچار مشکل می‌شود

وی در این خصوص هشدار داد: با این روند کنونی عدم عمل به تعهدات، احتمال تعطیلی مجدد پروژه وجود دارد.
رئیس کمیسیون فنی و عمرانی شورای اسلامی شهر همدان در ادامه با اشاره به شکست و ریزش عرشه سطح سه پل سردار شهید همدانی در سال گذشته، اظهار کرد: سوال این جاست که اگر عرشه سطح ۲ پل شهید همدانی برابر ضوابط، استانداردها و مقررات نبوده؛ چرا زیر بار ترافیک رفته است و اگر برابر ضوابط و استانداردها تکمیل شده چرا صورتجلسه تحویل موقت با پیمانکار انجام نمی‌شود؟
حیدری اضافه کرد: اعضای شورای اسلامی شهر همدان به عنوان نمایندگان مردم در پارلمان شهری، پروژه تقاطع غیر همسطح شهید همدانی را مهم‌ترین و حیاتی‌ترین پروژه شهری دانسته و طبق تأکیدات نماینده ولی فقیه در استان همدان پروژه‌هایی همچون پل شهید همدانی را که باید در اولویت هزینه‌ها قرار گیرند در صدر توجه و پیگیری قرار خواهند داد.


*اکنون زمان مقصر دانستن افراد نیست، اتمام پروژه مهم است

این عضو شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به اینکه تسریع در روند اجرایی پروژه سردار شهید همدانی باعث حفظ آبروی شهر و مدیریت شهری خواهد شد، تأکید کرد: این پروژه تاکنون با انبوهی از کم و کاستی‌ها و اشکالات و تلاش‌ها به اینجا رسیده است و اکنون زمان مقصر دانستن افراد نیست چراکه اجرای کیفی و اتمام پروژه بسیار مهم‌تر است و ضمن رعایت ضوابط فنی، پروژه باید تعیین تکلیف شده و به اتمام برسد.
حیدری ادامه داد: مردم از ما نمایندگان پارلمان شهری انتظار تحقق مطالبات و درخواست‌های خود را دارند و اتمام این گونه پروژه‌ها نیز از مطالبات مردم است که باید محقق شود چرا که ما باید پاسخ گوی مردم باشیم.
حیدری پیشنهاد کرد: با توجه به این که خزانه داری کل سال آینده راه‌اندازی می‌شود، می‌توان تخصیص اعتبارات این پروژه را از این محل تأمین کرد اما شاید راه‌اندازی خزانه داری مرکزی حدود ۳ تا ۵ ماه زمان‌بر باشد که بر این اساس باید برای این مدت زمان نیز تمهیداتی اتخاذ کرد.
وی در پایان سخنانش تأکید کرد: لازم است برای نهایی شدن نتیجه این پروژه، پیمانکار مستندات لازم را به شهرداری ارائه دهد تا مورد رسیدگی قرار گیرد و بتوان مشکلات را حل کرد.

*علی اکبر نظری: تاخیر در اجرای پروژه‌ها زیبنده دارالمؤمنین همدان نیست

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان هم در این جلسه با اشاره به مشکلات اجرای پروژه تقاطع غیر همسطح شهید سردار همدانی، گفت: با توجه به شواهد و عدم پیشبرد کار، متأسفانه‌ دغدغه‌ای در مدیریت شهری برای حل این مشکل دیده نمی‌شود.
علی اکبر نظری اضافه کرد: با توجه به جلسات و نشست‌هایی که برای رفع مشکل این پروژه‌ها برگزار شده و تعهداتی نیز داده شده است چرا تاکنون اقدامی صورت نگرفته و هنوز این پروژه‌ها با مشکل مواجه هستند؟
وی با بیان اینکه بدیهی است که بخشی از مشکل پروژه‌ها کمبود منابع مالی است، یادآور شد: مدیران شهرداری موظف هستند پیگیر موضوع بوده و با رفع مشکلات ایجاد انگیزه کرده و به دنبال تأمین منابع مالی باشند.
به گفته علی‌اکبر نظری تاخیر طولانی در اجرای پروژه‌ها زیبنده دارالمؤمنین همدان نیست و باید مشکل را حل کرد.

* علی‌ضمیر: پیشرفت ۹۰ درصدی پل شهید همدانی

معاون امور زیربنایی و حمل و نقل شهری شهردار همدان نیز در این جلسه به ارائه گزارش کوتاهی از روند اجرای پروژه پرداخت و گفت: پروژه تقاطع سردار شهید همدانی در حال حاضر ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وحید علی‌ضمیر با بیان اینکه اخیراً میلگرد جدیدی برای پروژه خریداری شده است، اضافه کرد: شرایط برای بستن قالب‌های جدید بخشی از پل آماده شده است و از هفته آینده کارگاه فعالیت بهتری خواهد داشت.
به گفته علی ضمیر برای تقویت دستگاه نظارتی و تحویل پروژه اقدامات و برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته است.
در ادامه این جلسه پیمانکار پروژه تقاطع غیر همسطح سردار شهید همدانی با بیان مشکلات روند کار، گفت: در حال حاضر شهرداری همدان حدود ۱۷۰ میلیارد ریال به شرکت بدهکار است و در صورت پرداخت تنها ۳۰ درصد از بدهی پروژه با قدرت ادامه پیدا می‌کند.
معمار‌زاده اضافه کرد: طبق وعده شهردار همدان مقرر شده بود هر هفته ۱۰ میلیارد ریال برای پروژه شهید همدانی تزریق مالی شود اما تاکنون سه هفته از این وعده گذشته است و با این روند پرداخت و مشکلات بروکراسی اداری احتمالاً پروژه به نتیجه نخواهد رسید و تعطیل خواهد شد.
وی با بیان اینکه پروژه با فعالیت ۱۷ نفر کارگر در حال اجرا است، افزود: اگر با تمام توان کار کنیم حدود ۶ ماه از مدت زمان کار مانده است اما با روند کنونی و عدم عمل به وعده‌های شهرداری این پروژه را شرکت می‌تواند تعلیق و تعطیل کند.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *