مصوبات کمیسیون ماده ۵ به موقع اطلاع رسانی شود

مصوبات کمیسیون ماده ۵ به موقع اطلاع رسانی شود

 

رئیس کمیسیون برنامه بودجه و مالی شورای اسلامی شهر همدان تأکید کرد: نتایج و مصوبات کمیسیون ماده ۵ باید در زمان مقرر و به موقع اطلاع رسانی شود.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، اکبر کاوسی امید در نطق پیش از دستور جلسه صحن شورا افزود: متأسفانه گاهی اوقات تصمیمات و مصوبات کمیسیون ماده ۵ در زمان مقرر به مخاطبان اطلاع رسانی نمی‌شود که این امر باعث متضرر شدن شهروندان می‌شود.
کاوسی امید با اشاره به برگزاری جلسه کمیسیون ماده ۵ در اسفند ماه سال ۱۴۰۰ یادآور شد: مصوبات و تصمیمات این کمیسیون در تاریخ ۱۷ خرداد ماه سال جاری به شهرداری اعلام شده است که تأخیر در اعلام این مصوبات باید مشخص شود.
وی اضافه کرد: نتیجه جلسه شهروندانی که پرونده‌های آنها در آخرین جلسه کمیسیون ماده ۵ درسال گذشته مطرح شده بود در بازه زمانی سه ماهه اعلام شده که به همین دلیل شهروندان متضرر شده‌اند.
به گفته کاوسی‌امید اگر چنانچه نتیجه کمیسیون ماده ۵ در زمان خود اعلام می‌شد چه بسا شهروندانی که برای اخذ پروانه ساختمانی اقدام و شروع به ساخت و ساز می‌کردند و با افزایش قیمت مصالح ساختمانی پس از سه ماه متضرر نمی‌شدند.
وی تأکید کرد: اطلاع به موقع از تصمیمات در خصوص شهروندان، حق مردم است و نباید این حقوق تضییع شود و افرادی که در ارائه گزارش کمیسیون ماده ۵ ترک فعل کرده‌اند باید پاسخ گو باشند.

* عدم انتفاع شهرداری همدان از سهام‌داری خود در شرکت‌های عام و خاص
رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای‌ اسلامی شهر همدان همچنین در ادامه گفت: شهرداری همدان از سهام‌داری خود در شرکت‌های عام و خاص هیچ سودی نمی‌برد.
اکبر کاوسی‌امید با تأکید بر لزوم شفاف‌سازی سهام شهرداری از شرکت‌های عام و خاص افزود: چندین سال است که از شهرداری به عنوان سهام‌دار شرکت‌های عام و خاص درخواست ارائه گزارش میزان سهام و سود خود را داشته‌ایم اما تاکنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است.
وی اضافه کرد: شهردار همدان باید نسبت به شفاف‌سازی، از میزان و سود سهام خود در طول سال‌هایی که شهرداری با شرکت‌هایی از جمله شرکت‌های سیاحتی علیصدر، تله‌کابین گنج‌نامه، نمایشگاه بین‌المللی، فروشگاه رفاه و عصر ایران مشارکت داشته گزارش کاملی را به شورا ارائه دهد.
کاوسی امید با بیان اینکه اعضای شورا نمایندگان مردم در پارلمان محلی هستند و طبق قانون باید به وظایف خود عمل کنند، اظهار کرد: شهردار در راستای احقاق حقوق شهر و شهرداری، از انتفاع سهام خود در این شرکت‌ها دفاع کند.
وی با اشاره به وظایف شوراها در تبصره ۴ ماده ۸۰ بند ۸، اظهار کرد: طبق این قانون، نظارت بر حسن اداره و حفظ سرمایه و دارایی‌های نقدی، جنسی و اموال منقول و غیرمنقول شهرداری و نیز نظارت بر حساب درآمد و هزینه آنها به گونه‌ای که مخل جریان عادی امور شهرداری نباشد، از وظایف شوراهاست که اعضای شورا باید در این زمینه وارد شده و به وظیفه خود عمل کنند.
رئیس کمیسیون بودجه شورای اسلامی شهر همدان اظهار کرد: مشخص نیست به چه دلیلی اقدامی در خصوص ارائه گزارش و یا رفع مشکلات دریافت میزان سود و سهام شهرداری از شرکت‌های عام و خاص صورت نمی‌پذیرد و شورا در این زمینه مسؤول است و باید پاسخ گوی افکار عمومی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *