ضرورت تقویت مسئولان نواحی ۱۲گانه شهر همدان

ضرورت تقویت مسئولان نواحی ۱۲گانه شهر همدان

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان بر ضرورت تقویت مسئولان نواحی ۱۲ گانه شهر همدان تأکید کرد.


به گزارش روابط‌عمومی شورای اسلامی شهر همدان؛ علی‎اکبر نظری در جلسه کمیسیون خدمات شهری شورا، گفت: مسئولان نواحی شهرداری همدان باید تقویت یا حذف شوند.

وی با تأکید بر تعریف ساختار جدید شهرداری همدان با محوریت نواحی، معتقد است: شهرداری ستاد باید نسبت به برنامه‌ریزی اقدام کند و کار اجرایی را به نواحی واگذار کنند.

نظری با اشاره به اینکه باید مناطق مختلف شهری همدان بلوک‌بندی و به‎صورت هماهنگ به نواحی واگذار شوند؛ اظهار کرد: در صورت واگذاری مسئولیت‌ها و وظایف حوزه ‌مدیریت‌شهری به نواحی، بسیاری از معضلات شهری به‌ویژه ساخت‌وساز غیرمجاز مرتفع خواهد شد.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان گره تقویت نواحی شهرداری همدان را در دست شهرداری همدان برشمرد و گفت: باید اختیارات قانونی و امکانات مورد نیاز برای تقویت نواحی ۱۲گانه شهرداری همدان لحاظ شود.

* تسریع در روند اجرای پروژه سایت‌موزه میدان امام

نظری در ادامه با اشاره به پروژه سایت‌موزه میدان امام خمینی(ره)، ادامه داد: انتظار می‌رود این سایت‌موزه هر چه سریع‌تر فعال شود که احداث این پروژه بر عهده شهرداری خواهد بود و به میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان واگذار می‌شود.

وی با اشاره به اعلام آمادگی یک مجموعه‌دار همدانی برای نمایش ۷ هزار قطعه عتیقه خود به‌عنوان گنجینه‌های میراثی شهر همدان در سایت‌موزه میدان امام(ره)، معتقد است: در صورتی که مجموعه سایت‌موزه به‌درستی عمل کند، شاهد جذب گردشگر بیشتری در شهر همدان خواهیم بود.

* احداث بازار آهن‌آلات، بزرگترین خدمت به شهر است

نظری همچنین با اشاره به اعلام آمادگی یک شهروند همدانی بر سرمایه‌گذاری در احداث مجتمع‌ آهن‌الات، گفت: این سرمایه‌گذار همدانی دارای ۹۰ هکتار زمین با کاربری صنعتی واقع در جاده ملایر است که قصد دارد این محل را به صنعت آهن‌آلات اختصاص دهد و ظرف مدت ۶ ماه می تواند نسبت به تکمیل طرح سرمایه‌گذاری خود اقدام کند که آلایندگی‌های موجود در مرکز شهر، خیابان خوزستان و سرگذر همدان را حذف خواهد کرد.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان افزود: تنها درخواست سرمایه‌گذار بر این است که تمامی کسبه آهن‌آلات به مجتمع صنعتی، انتقال داده شوند.

نظری با اشاره به اینکه سرمایه‌گذار هم سرمایه‌ لازم، توانایی مالی و هم زمین سنددار با کاربری صنعتی را دارد؛ معتقد است: احداث بازار آهن‌آلات از سوی سرمایه‌گذار بزرگترین خدمت به شهر همدان خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه حق و حقوق شهرداری و شهر باید تأمین شود؛ ادامه داد: سرمایه‌گذاری برای احداث بازار آهن‌آلات، آورده مناسبی برای شهر خواهد داشت و یک معضل بزرگ شهری را برطرف می‌کند که انتظار می‌رود اختلاف سهم بین شهرداری و سرمایه‌گذار مرتفع شود.

نظری با تأکید بر اینکه باید هماهنگی‌های لازم برای تعیین‌تکلیف طرح سرمایه‌گذاری بازار آهن‌آلات صورت گیرد؛ اظهار کرد: بر اساس ماده ۱۰۱ باید ۴۳ درصد سهم شهرداری از فضاهای عمومی بازار آهن‌آلات تأمین شود و آماده‌سازی این مجموعه هم از صفر تا صد بر عهده سرمایه‌گذار خواهد بود؛ از این‌رو انتظار می‌رود چکش کاری لازم صورت گیرد، اما سرمایه‌گذار را فراری ندهیم.

* توسعه و آینده‌نگری بازار پرندگان لحاظ شود

وی با اشاره به بازدید کمیسیون خدمات شهری شورا از محل جدید احداث بازارچه پرندگان، گفت: اگر این طرح به‌درستی اجرا شود، غرب کشور را پوشش خواهد داد.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان معتقد است: هنگام ایجاد طرح باید مبحث توسعه و آینده‌نگری آن لحاظ شود.

نظری ضمن تأکید بر رعایت حدود و چارچوب قوانین برای اجرای طرح در محل احداث؛ ادامه داد: انتظار می‌رود مباحث ایجاد پارکینگ مناسب و کافی برای غرفه‌داران و مراجعه‌کنندگان و همچنین دسترسی دومنظوره برای شهروندان و هم‌استانی‌های همجوار؛ رعایت بهداشت محیط و همچنین ایجاد فضاهای عمومی و سهولت دسترسی به حمل‌و‌نقل عمومی مدنظر قرار گیرد.

وی افزود: ۲۱۶ پارکینگ برای این محل پیش‌بینی شده است که باید بر اساس جمعیت، حداقل دو برابر آن باشد.

نظری با بیان اینکه رعایت فاصله ۵۰۰ متر با آخرین محل سکونت شهری به‎منظور حفظ بهداشت زیست‌محیطی ضروری است؛ عنوان کرد: بحث بهداشت و محیط زیست این محل باید مدنظر قرار گیرد و از آنجایی که شاید در آینده توسعه شهر به سمت این محل باشد، باید به‌عنوان بازارچه موقت پرندگان شکل گیرد.

* احداث ایستگاه‌های مطالعات برای تبادل اندیشه در شهر

وی در ادامه با تأکید بر اینکه باید ساماندهی باجه‌های بانک شهر و دکه‌های فروش میوه تعیین‌تکلیف شوند و اهتمام ویژه در حوزه نظارت بر آنان داشته باشیم؛ معتقد است: دکه‌های مطبوعاتی باید تقویت شوند، زیرا برای ارتقای سطح علمی جامعه، به این مراکز فرهنگی نیاز داریم.

نظری ادامه داد: باید احداث ایستگاه‌های مطالعات برای تبادل افکار و اندیشه در سطح شهر به‌ویژه پیاده‌راه بوعلی مورد ملاک قرار گیرد.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان با تأکید بر اینکه باید مردم را به قانون‌مداری و قانون‌محوری سوق دهیم؛ گفت: پیاده‌راه بوعلی باید در شأن بوعلی سینا ساماندهی شوند.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *