تفکیک باغ معتمد سرآغاز تفکیک باغات شهر همدان است

تفکیک باغ معتمد سرآغاز تفکیک باغات شهر همدان است

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان گفت: تفکیک باغ معتمد سرآغاز تفکیک باغات شهر همدان خواهد بود.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان؛ رضوان سلماسی در نود و یکمین جلسه صحن شورا با انتقاد از تخریب باغات شهر همدان، اظهار کرد: تصمیم شورای شهر در تصویب درخواست‌های تفکیک باغات شهر می‌تواند آینده این شهر را تحت تاثیر قرار دهد بر این اساس باید تصمیمات درستی در زمینه حفظ و نگهداری باغات اتخاذ کرد.
سلماسی افزود: باغات و فضای سبز شهر همدان از گذشته اثرات اکولوژیکی بر این شهر داشته به گونه‌ای که بخشی از افزایش دما در سالهای اخیر به از بین رفتن باغات مربوط می‌شود.
وی با بیان اینکه ضوابط موجود در حفظ و گسترش باغات مشکل دارد، اظهار کرد: متاسفانه بعضی از دستگاه‌های اجرایی از جمله شهرداری بدون توجه به نقش باغات در کیفیت زندگی شهری صرفاً با نگاه درآمدزایی به تفکیک باغات ورود پیدا می‌کنند که این نوع برخورد قطعاً به نابودی باغات و شهر منجر خواهد شد.
وی با اشاره به درخواست تفکیک باغ معتمد، اضافه کرد: طی دو سال گذشته برای جلوگیری از تفکیک باغ معتمد پیشنهاد تملک آن را به شهرداری دادم تا شهرداری علاوه بر تملک و حفظ این باغ از تفکیک دیگر باغات اطراف آن نیز جلوگیری کند.
سلماسی در این خصوص اظهار کرد: لازم است با استفاده از روش‌های انتقال حقوق توسعه حق محدود شده مالک جبران شود بنده به عنوان نماینده مردم در پارلمان شهری درخواست دارم با توجه به اهمیت زمان در این حوزه به نوعی تصمیم‌گیری شود که ضمن حفظ این باغ و باغات دیگر احقاق حقوق مالکانه افراد با بهره‌گیری از روش‌های علمی و تخصصی مد نظر قرار گیرد.
وی تاکید کرد: پیشنهاد میدهم برای حفظ باغاتی که در دامنه شمالی الوند قرار دارند و قسمت اعظم آن را مالکان خصوصی و بخشی از آن را ادارات و ارگان‌ها تشکیل می‌دهند به کمک استانداری برنامه‌ریزی و به صورت تهیه اسناد بالادست اقدامات مناسب صورت پذیرد.
رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای شهر همدان با بیان اینکه شهرداری به تنهایی نمی‌تواند از تفکیک باغات جلوگیری کند، یادآور شد: جلوگیری از تفکیک باغات با عنایت به اینکه از عهده شهرداری خارج بوده، همکاری و ورود سایر دستگاه‌های متولی از جمله اداره‌کل راه و شهرسازی را می‌طلبد و مالکین باغات با هدف کسب درآمد و ایجاد ارزش افزوده به تفکیک ملک خود مبادرت می‌کنند، براین‌اساس شایسته است شهرداری و دیگر دستگاه‌های متولی برای جلوگیری از تفکیک و محدودیت ایجاد شده را به گونه دیگر جبران کنند.
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *