ضرورت تغییر رفتار شهروندان برای رفع مشکلات پسماند شهر

ضرورت تغییر رفتار شهروندان برای رفع مشکلات پسماند شهر

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان تأکید کرد: پیش‌شرط ضروری برای رفع مشکلات حوزه پسماند شهر همدان، مدیریت پسماند و همچنین تغییر و اصلاح رفتار شهروندان در راستای تولید زباله خانگی است.


به گزارش روابط‌عمومی شورای اسلامی شهر همدان، اکبر کاوسی‌امید در جلسه هفته جاری کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا با محوریت بررسی طرح ایجاد تغییر رفتار شهروندان در تولید زباله خانگی و مدیریت پسماند (طرح ساعت ۴٨)، گفت: تغییر در رفتار شهروندان، اقدام دشواری است که به‌عنوان مقدمه تغییر سبک زندگی باید این مهم در ذهن ما به یک باور و ایمان تبدیل شود تا به مرحله صحیح آموزش شهروندی و فرهنگ سازی برسد.
کاوسی‌امید اظهار کرد: از منظر رهبر انقلاب و مکتب حاج قاسم سلیمانی، هیچ‌گونه بن‌بستی برای شیعیان وجود ندارد؛ از این‌رو هر رفتاری، قابل تغییر است، اگر به راه و روش خود، باور و ایمان داشته باشیم.
وی با تأکید بر اینکه جمع‌آوری یک روز در میان زباله از شهر همدان، کاهش قابل توجه هزینه‌های مدیریت‎شهری را به دنبال دارد؛ معتقد است: به جای صرف هزینه برای رفتارهای نادرست، انتظار می‌رود برای آموزش شهروندی هزینه کرد.
کاوسی‌امید با بیان اینکه قطعاً مردم در مدیریت شهر سهیم خواهند بود؛ افزود: اگر با اعمال شیوه صحیح همراه با الگوی فرهنگی مناسب با شهروندان صحبت کنیم، مردم هم پای کار می‌آیند.
به گفته وی؛ هزینه‌های مدیریت‌شهری باید به‌منظور صرفه‌جویی و بهره‌گیری آن در حوزه عمران و آبادانی شهر، کمتر شود.
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان خطاب به حوزه خدمات شهری شهرداری، گفت: یک هفته فرصت دارید تا نسبت به جمع‎بندی اطلاعات هزینه‌های جمع‌آوری زباله و سایر خدمات شهری اقدام و به کمیسیون فرهنگی شورا ارسال شود تا در گام نخست نسبت به فرهنگ سازی برای کاهش تولید زباله خانگی اقدام کنیم و سپس گام‌های بعدی با محوریت تفکیک از مبدأ، رفت‌وروب و… تعریف شود.
کاوسی‎امید؛ پیشنهاد روح‌اله وجدی‌هویدا، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان مبنی بر بهره‌گیری از ظرفیت همیاران محله برای اجرای طرح‌های مدیریت پسماند با تأکید بر محور سلامت شهروندان و فارغ از نگاه‌های اقتصادی را شیوه صحیحی به‌منظور بهره‌گیری از ظرفیت‌های بالقوه مدیریت‌شهری برشمرد.

قراباغی: مدیریت‌ شهری برای مدیریت پسماند پای کار باشد

رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر همدان با اشاره به طرح‌های مدیریت پسماند در شهر همدان، گفت: فرهنگ سازی امری بسیار ضروری محسوب می‌شود؛ اما مقدمه کار بر این مبناست تا مدیریت‌شهری هم پای کار باشد.
حسین قراباغی ضمن تأکید بر ورود جدی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی و همچنین خدمات شهری به‌منظور مدیریت پسماند شهر، افزود: خوشبختانه مردم، هماهنگ هستند؛ اما مدیریت‎شهری باید به صورت هماهنگ و سازماندهی شده، حرکت کند.
وی با بیان اینکه فرهنگ سازی و تشویق مهمترین عامل مدیریت پسماند در شهر خواهد بود؛ اظهار کرد: شهرداری در مقابل این مهم، بر اساس ماده ۸۰ قانون پسماند، می‎تواند نسبت به اعمال قانون هم اقدام کند.
قراباغی معتقد است: می‌توان از تجارب و الگوهای انجام شده در شهر اصفهان به‌منظور پیاده‌سازی این فرآیند در شهر همدان کمک گرفت تا هرچه زودتر شاهد اجرای الگوی صحیح‌تر مدیریت پسماند همراه با هزینه کمتر در شهر باشیم.

نوراله‌زاده: هر ایده شهری، پیش‌زمینه مطالعاتی داشته باشد

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر همدان هم در ادامه ریشه و اساس برخی از مشکلات را عدم ارزیابی‌های اجتماعی دقیق یا مطالعات کافی قبل از شروع طرح‌های توسعه‌ای در شهر همدان دانست و پیشنهاد داد: در صورت داشتن مطالعات، می‌توانیم طرح‌های فرهنگ‌سازی در سالیان گذشته را ارزیابی کنیم و میزان اثربخشی آن را بدانیم.
نرگس نوراله‌زاده با بیان اینکه هر ایده شهری پیش از ارائه شیوه فرهنگ‌سازی باید پیش‌زمینه مطالعاتی داشته باشد؛ گفت: اطلاع‌رسانی بر مبنای کار مطالعاتی ضروری است؛ زیرا اقدامات مقطعی پاسخ گو نیستند.
وی اظهار کرد: بهره‌گیری از طرح‌های خلاقانه برای جلب مشارکت مردم به تناسب هر منطقه، اهمیت دارد.

قدردانی از نفرات برتر مسابقات قرآنی شهرداری

گفتنی است: در این جلسه از نفرات برتر مسابقات قرآنی شهرداری همدان به ترتیب مصطفی حیدری، وحید نوروزی و وحید خلیلی قدردانی شد.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *