لزوم توجه به نقش بی‌بدیل زنان در دوران دفاع‌مقدس

لزوم توجه به نقش بی‌بدیل زنان در دوران دفاع‌مقدس

 عضو شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به ضرورت توجه به حضور و نقش بی‌بدیل زنان در دوران دفاع مقدس، گفت: متأسفانه تاکنون به این نقش‌ اثرگذار، آنگونه که می‌بایست، پرداخته نشده و این حضور نیازمند بازنگری و بازبینی در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، رضوان سلماسی در جلسه کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا با بیان اینکه نقش زنان در دوران دفاع مقدس بسیار بارز، تعیین‌کننده و تأثیرگذار بود، افزود: نقش مادر، همسر و فرزند و وظایف و مشکلات پیرامون در پشت صحنه جبهه و نقش پزشک، پرستار، امداد و کمک‌رسانی و حضور در خط مقدم، حکایت از نقش فعال و مؤثر بانوان را در جنگ تحمیلی دارد.
به گفته سلماسی؛ زنان ایران اسلامی در عرصه دفاع‌مقدس و پشتیبانی از جبهه‌های جنگ، نقش بی‌بدیلی را ایفا کرده و نام پر آوازه‌ای از خود برجای نهادند.
وی افزود: زنانی در طول ٨ سال دفاع مقدس حضور داشتند که دلاورانه دوشادوش مردان، ایثارگری کردند و حتی به مقام شهادت و جانبازی رسیدند، همچنین آنان جلوه‌ای از ایثار هستند که امروز باید مشکلاتشان دیده شود.
سلماسی با اشاره به اینکه مردان بی‌شماری در جبهه‌های جنگ به‌ویژه دفاع‌مقدس حضور داشتند و برای دفاع از کشور لحظه‌ای درنگ نکردند، یادآور شد: اما بانوان بسیاری نیز در پشت جبهه‌ها یا در سایر بخش‌ها حضور داشتند و شاید طی ۴٠ سالی که از دوران دفاع مقدس می‌گذرد، این ایثارگران کمتر مورد توجه قرار گرفتند. عضو شورای شهر همدان، بانوان فعالی در عرصه جهاد و شهادت را الگوهای شاخص حوزه ایثار و مقاومت در دوران دفاع مقدس دانست و گفت: اکنون که حدود ۴ دهه از پایان جنگ تحمیلی می‌گذرد، هنوز حرف‌های بسیاری ناگفته باقی مانده و هنوز شخصیت‌های استثنایی در این عرصه گمنام مانده‌اند.
سلماسی با تأکید بر اینکه ابعاد سیاسی، نظامی و اقتصادی ٨ سال دفاع مقدس مهم بوده و نیازمند بررسی‌های عمیق و چندوجهی است، اظهار کرد: بدون تردید زنان ایران اسلامی در کنار و دوشادوش مردان، با بذل جان و مال خود در جنگ تحمیلی نبرد کردند، از این‌رو پرداختن به نقش این زنان همچون گنجینه پنهان دوران دفاع مقدس، مورد غفلت واقع شده و آنگونه که باید و شاید به فعالیت‌های آنان پرداخت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *