تخصیص بودجه کلان برای تقویت مرکز کنترل ترافیک شهرداری همدان

تخصیص بودجه کلان برای تقویت مرکز کنترل ترافیک شهرداری همدان

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان تأکید کرد: توجه به بخش‌های هوشمندسازی یکی از اولویت‌های اساسی محسوب می‌شود؛ از این‌رو باید همراه با نگاه مثبت مدیران شهری، بودجه کلانی در بودجه سال ١۴٠٠ برای تقویت مرکز کنترل ترافیک شهرداری همدان تخصیص یابد که به‌طور قطع کار ماندگاری خواهد بود.


به گزارش هگمتانه، کامران گردان در بازدید کمیسیون خدمات شهری شورا از مرکز کنترل ترافیک شهرداری به‌منظور بررسی و ارزیابی عملکرد این مجموعه اثربخش مدیریت‌ شهری، گفت: متأسفانه در حال حاضر تعداد دوربین‌های این مرکز مناسب نیست تا تمام شهر را پوشش دهد؛ از این‌رو باید حداقل ٢۵٠ دوربین در شهر نصب شود تا شاهد کنترل ترافیکی بهتری در شهر باشیم.
گردان با تأکید بر اینکه باید این مرکز بیش از پیش، تقویت شود که در صورت تحقق این مهم، مشکلات شهر مرتفع خواهد شد؛ ابراز امیدواری کرد بهره‌برداری لازم را از حداقل‌ امکانات موجود در مرکز کنترل ترافیک شهرداری همدان داشته باشیم.
وی همچنین با تأکید بر اینکه حرکت به سمت هوشمندسازی، یکی از مباحث ضروری حوزه مدیریت‌شهری محسوب می‎شود؛ معتقد است: سامانه‌های نظارت و پایش تصویری در حوزه ترافیکی و… همراه با پوشش مناسب و بستر و زیرساخت پایدار، موجب افزایش توانایی و تقویت عملیاتی مدیران می‎شود.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان افزایش امنیت، کاهش هزینه‌ها در خدمات شهری، رصد و مدیریت ترافیک، هدایت ناوگان حمل‌ونقل عمومی، کنترل هوشمند چراغ‌های راهنمایی و رانندگی، قابلیت اتصال به شهر هوشمند، ارتقای سطح امنیت شهری، کاهش تخلفات و جرایم، مدیریت بحران، امدادرسانی و خدمت‌رسانی به‌موقع را از اثرات مثبت پایش تصویری شهر برشمرد.
وی معتقد است: نظم، امنیت و آرامش زیربنای توسعه همه‌جانبه هر منطقه محسوب می‎شود؛ از این‌رو به‌روزرسانی و تجهیز هوشمند سامانه پایش تصویری به تحقق بهتر چنین اموری کمک می‌کند.
گردان ضمن قدردانی از عملکرد مرکز کنترل ترافیک، گفت: بازخورد عملکرد این مجموعه مورد استفاده حوزه‌های قضایی، ترافیکی و مدیریت‌شهری قرار می‌گیرد؛ از این‌رو باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
وی معتقد است: کاهش فعالیت نیروهای انسانی پلیس و شهرداری در حوزه مرکز کنترل ترافیک شهرداری و بهره‌گیری از این نیروها در حوزه‌های دیگر، تنها در صورت به‌روزرسانی تجهیزات این مجموعه محقق خواهد شد که در وضعیت فعلی، امکان‌پذیر نیست.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان گفت: انتظار می‌رود نقاط حادثه‌خیز تجزیه، تحلیل و بررسی شود تا بهره‌بری بهتر و بیشتری در حوزه ترافیکی صورت گیرد.

عسگریان: پایش تصویری، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر در حوزه مدیریت‌شهری است

رئیس شورای شهر همدان هم در ادامه گفت: پایش تصویری شهر، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر در حوزه مدیریت‌شهری همدان است.
سید مسعود عسگریان با اشاره به حجم اقدامات، وظایف ذاتی و عمده برنامه‌های شهرداری‌ها، اظهار کرد: نخستین هدف افتتاح مرکز کنترل ترافیک شهرداری همدان بر این محور بود تا به مرور زمان از نظر کیفی و کمی، ارتقا پیدا کند.
به گفته وی؛ از منظر بُعد روانی حاکم بر جامعه، اثربخشی مثبت نصب دوربین در شهر به‌منظور پایش تصویری بیش از به‌کارگیری نیروهای عملیاتی است و قطعا علاوه بر کنترل نظم‌دهی اجتماعی و ترافیکی، مراقبت بیشتر رفتارهای اجتماعی و ترافیکی مردم را به دنبال خواهد داشت.
عسگریان؛ پایش تصویری اقدامات عوامل شهرداری را بسیار ضروری خواند و معتقد است: انتظار می‌رود دوربین‌های نظارت و پایش تصویری در شهر به‌منظور پوشش کامل تمام شهر در حوزه عملکرد ترافیکی و اقدامات مدیریت‎شهری، افزایش یابد.
وی با تأکید بر اینکه در صورت پایش تصویری، تمام فعالیت‌های کارکردی مدیریت‌شهری را کنترل، هدایت و راهبری می‌کنیم؛ معتقد است: می‌توانیم با پایش تصویری شهر همراه با ارائه تحلیل عملکردی به‌موقع به مدیران و عوامل شهرداری، راهبری مناسب‎تری برای شهر داشته باشیم.
عسگریان با بیان اینکه پایش تصویری در مرکز کنترل ترافیک شهرداری برای پیشگیری و کنترل هم راهبری خواهد داشت؛ افزود: بازتاب خدمات مرکز کنترل ترافیک شهرداری و پایش تصویری شهر در عملکرد مدیریت‌شهری به‌ویژه ایمنی ترافیکی شهر، جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز در حاشیه شهر، حمل مصالح ساختمانی و… قابل مشاهده و اثربخش خواهد بود و ضرورتی به حضور فیزیکی عوامل شهرداری و پیمایش خودروها در شهر نیست؛ بلکه می‌توان برای کارهای اساسی دیگر به‌کار گرفته شوند.
رئیس شورای شهر همدان با تأکید بر اینکه باید بودجه مناسبی برای مرکز کنترل ترافیک شهرداری همدان در نظر گرفته شود تا تجهیزات این مرکز، به‌روز شود؛ گفت: آغاز به‌کار این مجموعه، خوب بود که امیدواریم در دوره‌های مختلف شهری، ارتقا یابد.
عسگریان خطاب به مدیران حوزه ترافیکی شهرداری همدان، گفت: اهمیت و ضرورت توسعه مرکز کنترل ترافیک شهرداری برای مدیران ارشد شهرداری بازگو شود؛ از این‌رو باید بازدید میدانی برای مدیران شهری برنامه‌ریزی شود تا از ویژگی و اهمیت پایش تصویری در شهرهای هم‌تراز شهر همدان مطلع شوند.
رئیس شورای شهر همدان با توجه به اینکه تخصیص بودجه در حوزه‌های مختلف به‌منظور تکلیف ضروری مدیریت‌شهری تعریف شده است؛ تأکید کرد: هر چقدر در حوزه پایش تصویری هزینه شود، سرمایه‌گذاری محسوب می‎شود؛ زیرا بازخورد و برون‌داد مرکز کنترل ترافیک شهرداری همدان به مجموعه خدمات شهری کمک می‌دهد و در بلندمدت، آورده‌های خوبی برای شهر به ارمغان می‌آورد.
وی ابراز امیدواری کرد ضمن به‌روزرسانی تجهیزات مرکز کنترل ترافیک شهرداری، توسعه بیش از پیش این مجموعه را هم مدنظر قرار دهیم.

قراباغی: تقویت مرکز کنترل ترافیک در سیاست‌های بودجه ۱۴۰۰ دیده شود

عضو شورای شهر همدان هم گفت: اعتقاد و نگرشی در تقویت مرکز کنترل ترافیک شهرداری همدان به‌عنوان کار زیرساختی، وجود ندارد.
حسین قراباغی اثربخشی عملکرد این مجموعه در جامعه شهری را بسیار مهم برشمرد و افزود: خرید ۲۰۰ دوربین کنترل و نظارت و به‌کارگیری پیمانکار بومی برای نصب آن، کار دشواری نیست.
وی معتقد است: اعتقادات اعضای شورای شهر به‌عنوان سیاست‌گذار در شهر در مورد مرکز کنترل ترافیک شهرداری همدان زمانی بروز و ظهور می‌کند که اعتبار مناسبی در بودجه ۱۴۰۰ شهرداری همدان برای این مجموعه، دیده شود.
قراباغی بیان کرد: مدیریت‌شهری همدان در حوزه‌های مختلف مدعی پیشرو بوده؛ اما متأسفانه در زمینه تجهیزات کنترل ترافیک شهرداری بسیار عقب‎تر از شهرهای هم تراز خود است که این مهم، قابل‌قبول نیست.
عضو شورای شهر همدان با تأکید بر اینکه به‎عنوان عامل پییشگیرانه باید تقویت مرکز کنترل ترافیک شهرداری در قالب تکلیف مجریان شهری جزو سیاست‌های بودجه ۱۴۰۰ دیده شود؛ اظهار کرد: اقدامات معمول شهرداری همدان در هر صورت اعتبار مورد نظر را دریافت می‌کند؛ اما تقویت مرکز کنترل ترافیک شهرداری از سوی سیاست‌گذاران و مجریان شهر، کار ماندگاری را به ثبت خواهد رساند.

روانبخش: مکان مناسب‌تری برای مرکز کنترل ترافیک در نظر گرفته شود

مریم روانبخش، دیگر عضو شورای شهر همدان نیز با توجه به اینکه جابه جایی مرکز کنترل ترافیک شهرداری همدان به مکان مناسب‌تر دغدغه نخست مدیران این مجموعه در سال‌ نخست آغاز به کار دور پنجم شورای شهر همدان بود؛ اعلام کرد: با توجه به بحران‌های پیش‌رو و اهمیت این مرکز به‌عنوان پشتیبان مدیریت‌شهری، باید جابه‌جایی آن به مکان مناسب‌تر، در اولویت قرار گیرد.
به نقل از روابط‌عمومی شورای اسلامی شهر همدان، در این بازدید وحید غفاری، مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری و حجت کریمی‌جاوید، سرپرست مرکز کنترل ترافیک شهرداری همدان به ارائه گزارشی از عملکرد کارآمد مرکز کنترل ترافیک پرداختند و اظهار کردند: این مرکز با هدف مدیریت تقاطع و استفاده بهینه از معابر شهری با افزایش ایمنی و کاهش مصرف سوخت و آلودگی‌های ناشی از ترافیک و دستیابی شهروندان به اطلاعات ترافیکی برای انتخاب مسیر مناسب در اردیبهشت ۱۳۹۲ آغاز به‌کار کرده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *