مرکز پژوهش های شورا به دنبال تقویت مدیریت شهری دانش بنیان است

مرکز پژوهش های شورا به دنبال تقویت مدیریت شهری دانش بنیان است

رئیس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر همدان گفت: مرکز پژوهش های شورا به دنبال تقویت مدیریت شهری دانش بنیان است.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، علی رضایی در دیدار با رئیس پارک علم و فناوری استان همدان پیرامون ادامه انعقاد تفاهم نامه همکاری مدیریت شهری با مراکز علمی و فناوری، افزود: شورای شهر در سال ۱۳۹۴ تفاهم نامه همکاری با پارک علم و فناوری استان منعقد کرد که امروز این تفاهم نامه مبنای تعاملات بعدی قرار خواهد گرفت.
رضایی با بیان اینکه وظیفه شورای اسلامی برقراری تعامل و ارتباط با مراکز علمی و دانشگاهی است، اضافه کرد: برای بهره‌گیری از ظرفیت علمی دانشگاه‌ها در جهت توسعه شهر همدان این تعاملات باید برقرار شود.
وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر استفاده از ظرفیت های علمی و دانش بنیان و پارک های علم و فناوری، اظهار داشت: در توسعه شهر همدان نیز موضوعات گوناگون وجود دارد که از ظرفیت پارک علم و فناوری دانش بنیانها می توانیم بهره ببریم.
رئیس مرکز پژوهش‌های شورای شهر همدان با بیان اینکه زمینه‌های زیادی در مجموعه مدیریت شهری در حوزه‌های هوشمندسازی، آموزش کارکنان و .. وجود دارد، یادآور شد: هوشمند سازی و روان‌سازی حمل و نقل و ترافیک یکی از مهمترین حوزه های مدیریت شهری همدان است که ظرفیت مناسبی برای ورود فعالیت شرکت‌ها دانش بنیان و ارائه طرح‌ها و برنامه های پیشنهادی آنها در این زمینه است.
رضایی یکی از تعاملات مدیریت شهری و علم و فناوری را حل موضوعات آموزشی برشمرد و گفت: موضوعات نوظهوری که شهردار همدان برای کارکنان در مهارت آموزی نیاز دارد فرصت خوبی برای شرکت‌های دانش بنیان است.‏
وی با بیان اینکه مدیریت شهری باید شهر را دانش بنیان توسعه دهد، تاکید کرد: شورای شهر همدان آمادگی این را دارد که با برگزاری نشست ها یا کارگروه‌های مشترک با پارک علم و فناوری به تناسب موضوعات و الزامات در توسعه شهری تشکیل دهد و از نظرات و ایده های پارک علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان استقبال می کند.
رضایی در پایان سخنانش افزود: وظیفه پارک علم و فناوری و شورای شهر این است که زمینه ارتباط شرکت های دانش بنیان با شهرداری را ایجاد کرده و با تشکیل کارگروه مشترک شورای شهر، شهرداری و پارک علم و فناوری؛ زمینه برداشتن گام‌های عملی فراهم می‌شود.

مسگریان: اهمیت جایگاه علم و فناوری در مدیریت شهری

رئیس شورای اسلامی شهر همدان در این جلسه ضمن تبریک طاعات و عبادات مردم در ماه مبارک رمضان گفت: مرکز پژوهش‌‎های شورای شهر روند خوبی برای کارهای پژوهشی و مطالعاتی پیش گرفته است که امیدواریم ثمره آن را در میان مدت و بلند مدت دیده شود.
محمود مسگریان با اشاره به اهمیت جایگاه علم و فناوری در مدیریت شهری، افزود: هرچه شورای شهر و شهرداری با مراکز علمی و پژوهشی ارتباط مستقیم داشته باشد قطعاً ثمرات بهتری برای شهر و شهروندان به همراه خواهد داشت.
مسگریان تاکید کرد: ضروری است در انعقاد تفاهم نامه همکاری شورا و شهرداری با مراکز علمی و دانشگاهی؛ اقدامات به صورت کارشناسانه انجام شود.

بادامی‌نجات: لزوم راه‌اندازی شتابدهنده تخصصی در شهرداری

در ادامه این جلسه رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری، مالی و گردشگری شورای شهر همدان با بیان اینکه پارک علم و فناوری فضایی است که اقدامات موثری را در استان داشته، گفت: بسیاری از شرکت های دانش بنیان استان از این پارک علم و فناوری نشأت گرفته و شهرداری نیز باید از این ظرفیت استفاده کند.
حمید بادامی‌نجات با بیان اینکه باید بستری فراهم شود که فارغ التحصیلان دانشگاهی بتوانند از مهارت خود استفاده کرده و توانمند شوند، افزود: پارک علم و فناوری بزرگترین خدمت برای شهر و جوانان است.
بادامی‌نجات اضافه کرد: مدیریت شهری بر اساس خدماتی که ارائه می دهد فعالان دانش بنیان می‌توانند با آشنایی با فضای کار شهرداری‌ها ایده ها و محصولات خود را برای حوزه های مختلف ارائه دهند که بر این اساس می طلبد شورا وشهرداری ارتباط بیشتری با پارک علم و فناوری داشته باشد..
بادامی نجات با اشاره به اینکه شهرداری به مباحث علمی و محصولات فناوری نیاز دارد، اظهار کرد: با توجه به اینکه اقدامات دانش‌بنیان در شهرداری زیاد انجام نشده است شرکت ها می‌توانند وارد شده و نیازسنجی کنند و بر اساس نیاز شهرداری خدمات و محصولات دانش بنیانی ارائه دهند.
وی ادامه داد: همدان تنها شهری است که عوارض ساخت و ساز برای شرکت های دانش بنیان را رایگان کرده است و علاوه بر عوارض رایگان ساخت برای شرکت دانش بنیان تبلیغات محیطی برای آنها.نیز تا ۸۰ درصد تخفیف لحاظ شده است.
رییس کمیسیون سرمایه گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه تاکید ما بر این است که شهرداری یک شتاب‌دهنده بزرگ در عرصه کسب و کار‌های دانش بنیان ایجاد کند، گفت: شتاب‌دهنده فرصت و بستر مناسب بهره‌گیری از ایده‌های دانش بنیان در مدیریت شهری است و شهرداری می‌تواند در راه‌اندازی این مهم نقش مؤثر داشته باشد.
حمید بادامی نجات افزود: با توجه به نوع فعالیت و کار شهرداری راه‌اندازی شتاب دهنده برای مدیریت شهری ضرورتی اجتناب ناپذیر است و می‌توان با بهره‌گیری از ایده‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در فعالیت‌ها از آنها استفاده کرد.
وی با بیان اینکه امیدواریم با امضای تفاهم نامه همکاری بین مجموعه مدیریت شهری با پارک علم و فناوری تعامل دوسویه برقرار شود، ادامه داد: نیاز داریم شتابدهنده تخصصی در شهرداری راه اندازی شود و تحقق این امر بسیاری از اقدامات را به خوبی پیش خواهد برد.
بادامی نجات با بیان اینکه شهرداری در تمامی محصولات شرکت‌ها مصرف کننده است، یادآور شد: با ایجاد تعامل شتابدهنده راه‌اندازی شود به تحول خوبی به ویژه در حوزه مالی ایجاد خواهد شد و درآمدهای پایدار برای شهرداری به همراه خواهد داشت.

حیدری: آمادگی مدیریت شهری برای استفاده از خدمات دانش‌بنیان در حمل و نقل شهری

رئیس کمیسیون فنی عمرانی شورای شهر همدان هم در این جلسه با بیان اینکه امروزه جایگاه علم و دانش امکان‌ناپذیر است، گفت: اگر قرار است خون حیات بخش علم و فناوری در رگ‌های مدیریت شهر جاری شود باید از قلب مراکز علمی و پژوهشی پمپاژ صورت پذیرد.
مهدی حیدری با اعلام آمادگی مدیریت شهری برای استفاده از خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه حمل و نقل شهری، اضافه کرد: اعتقاد داریم استفاده از خدمات مراکز دانش‌بنیان، هم از نظر هزینه و هم به لحاظ به‌کارگیری فناوری‌های نوین به نفع شهرداری است.
حیدری با تأکید بر ضرورت همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان برای روان‌سازی ترافیک شهر همدان، افزود: بحث استفاده از خدمات این شرکت‌ها و حمایت از آنها، ضروری است.
وی با اشاره به گستردگی فعالیت و نیازهای شهرداری، اظهار کرد: در حال حاضر، کارها و پروژه‌های ما از طریق خرید خدمات مشاوره از شرکت‌های مطالعاتی انجام می‌شود که این شرکت‌ها بر اساس مقدورات موجود، مطالعات را انجام می‌دهند، در حالی که همین کار را یک شرکت دانش‌بنیان با ارتقای امکانات موجود و استفاده از تجهیزات جدید انجام می‌دهد که می‌تواند راهگشا باشد.
وی با بیان اینکه شرکت‌های دانش بنیان از امیدهای ما در حوزه حمل و نقل و ترافیک هستند، یادآور شد:هوشمند سازی از مباحث ما در سال ۱۴۰۲ است که از جمله آن‌ها در تاکسیرانی نیازمند ایده های نو در حوزه پرداخت کرایه هستیم.
این عضو شورای شهر با بیان اینکه مدیریت شهری به ویژه در حوزه حمل و نقل و ترافیک می‌تواند همکاری خوبی با شرکت‌های دانش بنیان داشته باشد،اضافه کرد: حمل و نقل سبک و انفرادی از الزامات شهر همدان است که شرکتهای دانش بنیان می تواند شهرداری را در این زمینه کمک کند.

شهابی‌نیا: شهرداری ظرفیت خوبی برای محصولات دانش بنیانی است

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر همدان در ادامه این جلسه با بیان اینکه با پیشرفت علم و تکنولوژی دنیا به سمت تولید کالاهای با کیفیت با امکانات بیشتر در حجم و وزن کمتر است، گفت: شهرداری یکی از مجموعه هایی است که برای ارائه خدمات و اداره امور مستعد استفاده و بکارگیری تکنولوژی و امکانات روز می باشد.
سعید شهابی نیا با بیان اینکه شهرداری نهادی است که همیشه فعال بوده و تعطیلی ندارد، اضافه کرد: بر این اساس شهرداری ظرفیت خوبی برای استفاده از محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان جهت ارائه خدمات با سرعت بیشتر و کیفیت بالاتر به مردم را دارد که این اقدام علاوه بر صرفه جویی در هزینه‌های شهرداری، رونق اقتصادی برای شرکت های دانش بنیان را نیز به دنبال خواهد داشت.
مجید کزازی: اعلام آمادگی پارک علم و فناوری با مدیرت شهری
رئیس پارک علم و فناوری استان همدان نیز در این جلسه با اشاره به نوع فعالیت پارک گفت: استان همدان سال گذشته در اجرای برنامه‌های اقتصادی دانش بنیان در کشور رتبه اول را کسب کرده است.
مجید کزازی با بیان اینکه آمادگی کامل داریم که نیازهای شهرداری را احصاء کرده و محصولات مورد نیاز را توسط شرکت های دانش بنیان ارائه دهیم گفت: ما در عقد قراردادها با مشکل مواجه هستیم و نیازمند حمایت شورای شهر هستیم و امیدواریم این تفاهم نامه عملیاتی شود.
کزازی اظهار داشت: در راستای تعامل و همکاری با شورا و شهرداری لازم است کار گروهی برای نیازسنجی مدیریت شهری تشکیل شود.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *