جرم قطع درخت جنبه عمومی دارد

جرم قطع درخت جنبه عمومی دارد

رئیس کمیسیون حقوقی و رسیدگی به شکایات مردمی شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه حذف درختان از شهرهای پرترافیک و آلوده جرم است، گفت: جرم قطع درخت جنبه عمومی دارد چرا که خطرات و آسیب‌های آن متوجه همه افراد است.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، مریم روانبخش با اشاره به اینکه لایحه قانونی حفظ و گسترش فضای سبز که در سال ۱۳۵۹ به منظور حفظ و گسترش فضای سبز و جلوگیری از قطع بی رویه درختان تدوین شده است، یادآور شد: طبق این لایحه قطع هر نوع درخت در معابر و میادین بزرگراه‌ها، پارک ها، باغات و محل‌هایی که به صورت باغ شناخته می‌شوند در محدوده قانونی و حریم شهر بدون اجازه شهرداری ممنوع است.
به گفته روانبخش ضوابط مربوط به چگونگی اجرای ماده مذکور توسط شهرداری تهیه و با تصویب شورای اسلامی شهر قابلیت اجرا دارد.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه لایحه قانونی حفظ و گسترش فضای سبز در سال ۵۹ مورد توجه قانون گذار بوده است به جهت به روز رسانی این لایحه در تاریخ ۳۱ خرداد سال ۱۳۹۰ با الحاق دو تبصره اصلاح شد.
رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر همدان ادامه داد: بر اساس این تبصره‌ها به منظور حفظ و گسترش فضای سبز و جلوگیری از قطع بی رویه درختان، قطع هر نوع درخت و یا نابود کردن آن به هر طریقی در معابر و میادین بزرگراه ها، بوستان ها، باغات و نیز محل‌هایی که به تشخیص شورای اسلامی شهر باغ شناخته می‌شود در محدوده و حریم شهرها بدون مجوز شهرداری و رعایت ضوابط مربوطه ممنوع است.
روانبخش در این خصوص افزود: ضوابط و چگونگی اجرای این ماده در چارچوب آیین نامه مربوطه با رعایت شرایط متنوع مناطق مختلف کشور توسط وزارت کشور با هماهنگی وزارت راه و شهرسازی، محیط زیست، جهاد کشاورزی و شهرداری تهران تهیه و به تصویب شورای عالی استان‌ها رسید و تبصره‌های الحاقی به ماده مذکور اصلاح و واکاوی باغات در حریم شهرها مشمول این ماده قرار نداده و طبق ضوابط مصوب وزارت کشاورزی انجام خواهد شد.
وی یادآور شد: از آنجا که درختان پارک‌ها و فضای سبز شهری در تولید اکسیژن نقش عمده‌ای ایفا می‌کنند مراقبت همگان را می‌طلبد، بنابراین در راستای تحقق شعار همیشگی پیشگیری بهتر از درمان است یکی از راه‌های گسترش و حفظ مقوله فضای سبز اطراف اهتمام جدی در جهت فرهنگ‌سازی و کاشت درخت است که می‌بایست توسط شهروندان با تشویق و ترغیب، فرهنگ‌سازی شود.
رئیس کمیسیون حقوقی و رسیدگی به شکایات مردمی شورای اسلامی شهر همدان همچنین با بیان اینکه به نظر می‌رسد به اهمیت روز درختکاری آنگونه که شایسته و بایسته است پرداخته نشده است، یادآور شد: با توجه به اینکه درخت یکی از زیباترین مظاهر خلقت و تجلی آفریدگار است نه تنها تضمین کننده هوای پاک بوده بلکه در کاهش بلایای طبیعی مثل سیل و کنترل آب‌های زیرزمینی و فرسایش خاک و بیابان زدایی نیز بسیار مؤثر است.
روانبخش گفت: طبق ماده ۶ لایحه قانونی حفظ و گسترش فضای سبز مجازات و جزای نقدی بر حسب نوع درخت در نظر گرفته شده است که شهروندان صرف نظر از این که بایستی به یاد داشته باشند قطع درختان و تخریب فضای سبز غیر اخلاقی و غیر شرعی بوده، دارای مجازات بوده و قانون گذار ضمانت سنگین مجازات حبس و جزای نقدی را برای آن در نظر گرفته است.
مریم روانبخش ادامه داد: براین اساس فرقی ندارد درخت در ملک شخصی باشد یا در حاشیه خیابان، چرا که طبق قانون هیچکس حق ندارد بدون دلیل قانع کننده نسبت به قطع یا خشکاندن درختان اقدام کند.
وی به وظایف ضابطان خاص فضای سبز شهرداری نیز اشاره کرد و افزود: این افراد نباید نسبت به حقوق شهروندی شهروندان بی توجه باشند چرا که قانون گذار کشف جرم را وظیفه اصلی ضابطان خاص دانسته است.
وی با بیان اینکه شهرداری به عنوان متولی فضای سبز و مسؤول این ضابط‌ها در بحث پیشگیری و آموزش وظایفی دارد، گفت: ضابطان قضایی فضای سبز نقش مهمی در جلوگیری از تخریب فضای سبز دارند و آنها باید با استفاده از تمهیدات بازدارنده مبتنی بر آموزش در جهت پیشگیری از جرم اقدام کنند.
روانبخش در پایان سخنانش گفت: با توجه به افزایش ساخت و سازها ضرورت نظارت بیشتر بر اجرای فضای سبز بیش از پیش احساس می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *